Որևէ մեկը չի կարող կասկածի տակ դնել Արցախի ապագան
«Հայաստանն ի՞նչ կապ ունի այդ տարածքների հետ»,-«7օր»-ի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով ՀՀ նախագահի՝ սիրիական «Al Watan» թերթին տված հարցազրույցին։
- Ցանկացած հայտարարության, մանավանդ հանրապետության ղեկավարի կամ արտաքին գերատեսչության ղեկավարի, պետք է մոտենալ սառնասրտորեն։ Եթե վերլուծենք այդ տեքստը, ապա այնտեղ որևէ հստակություն չկա։ Նա ասել է, թե կարող է քննարկվել այդ տարածքների վերադարձը։ Սա համեմատական կատեգորիա է. լուսինն էլ կարող է իր ուղեծիրը փոխել,-ասել է Դավիթ Բաբայանն ու ավելացրել,- մենք միշտ էլ ասել ենք՝ պատրաստ ենք Ադրբեջանի հետ ցանկացած հարց քննարկել, այդ թվում՝ տարածքների, ինչն ամենևին էլ չի նշանակում այդ տարածքների կամ ներկայիս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտում։ Տարածքների խնդիր կա և՛ իրենց մոտ, և՛ մեզ մոտ։
Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդականն ասել է, թե ամեն ինչ պետք է խորությամբ դիտարկել։
-Որևէ մեկը չի կարող կասկածի տակ դնել Արցախի ապագան։
Հարցին, թե արդյոք ՀՀ նախագահի հայտարարությունները համաձայնեցվա՞ծ են Արցախի Հանրապետության ղեկավարության հետ, քանզի բանակցություններում Արցախը ներկայացնում է Հայաստանը, Դ. Բաբայանը պատասխանել է.
-Սերժ Սարգսյանը ՀՀ նախագահն է, մենք ուրիշ պետություն ենք, իհա՛րկե համաձայնեցված չէ։ Նա ներկայացրել է ՀՀ պաշտոնական դիրքորոշումները։

Никто не может ставить будущее Арцаха под сомнение
«Какое отношение имеет Армения к этим территориям?»,- сказал в беседе с «7or»  советник президента Республики Арцах Давид Бабаян, комментируя интервью президента РА Сержа Саргсяна сирийской газете «Al Watan».
«К любому заявлению, особенно к заявлению главы республики или руководителя внешнеполитического ведомства, нужно подходить хладнокровно. Если проанализировать этот текст, то никакой конкретики там нет. Он сказал, что возвращение этих территорий может обсуждаться. Это сравнительная категория: луна тоже может изменить свою орбиту,- сказал Давид Бабаян и добавил, - мы всегда говорили, что  готовы обсудить с Азербайджаном любой вопрос, в том числе вопрос территорий, что вовсе не подразумевает нарушение целостности нынешней территории Нагорно-Карабахской Республики или указанных территорий. Территориальный вопрос есть как у них, так и у нас.
Советник президента Республики Арцах сказал, что всё нужно рассматривать глубинно.
«Никто не может ставить будущее Арцаха под сомнение».
На вопрос, согласованы ли заявления президента Республики Армения с руководством Республики Арцах, поскольку в переговорном процессе Арцах представляет Армения, Д. Бабаян ответил:
«Серж Саргсян является президентом РА, а мы другое государство, конечно же не согласованы. Он представил официальную позицию РА».