Ռ. Սաֆրաստյանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ակտիվացումը չի կապում հայ–թուրքական գործընթացի հետ
-Հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապել այս ճանաչումները... կարծում եմ՝ մենք հիմք չունենք նման մտածելակերպ ունենալու համար,- «Արցախ» ակումբում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստանը։
Նա նաև նշել է, որ չպետք է մենք մեզ խաբենք, այլ պետք է ընդունենք, որ որոշ երկրներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կապված է քաղաքական գործընթացների հետ։
-Բայց մյուս կողմից մենք բոլորս էլ հայ ենք, և արդարության նկատմամբ հավատը ես դեռևս չեմ կորցրել և կարծում եմ, այո՛, աշխարհը կամաց-կամաց շարժվում է դեպի Ցեղասպանության հանցագործության ողջ ծանրությունը, հակամարդկային ողջ բնույթն ավելի խոր ըմբռնելուն, և դա են վկայում միջազգային իրավական դաշտում տեղի ունեցող փոփոխությունները։ Եվ այս առումով Հայոց ցեղասպանությունը՝ 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունը, որը մինչև հիմա ճանաչված և դատապարտված չի, շատ մեծ մեղք է մնում մարդկության վզին, և կարծում եմ, որ այլ երկրներում մարդիկ, լուրջ գործիչներ կան, որ դա հասկանում են, և որոնց պայքարն իրենց երկրներում, իրենց խորհրդարաններում՝ հանուն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, այս ազնիվ մղումով է պայմանավորված,- «Արցախ» ակումբում ասել է Ռ. Սաֆրաստյանը։

Р. Сафрастян не связывает активизацию признания Геноцида с процессом армяно-турецких отношений
«Связывать этот процесс с армяно-турецкими отношениями.... думаю, у нас нет оснований для подобного мышления»,- заявил в клубе «Арцах» директор Института Востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян.
Он также отметил, что нам нужно не обманывать самих себя,  а принять, что в некоторых странах вопрос признания Геноцида связан с политическими процессами.
«Но с другой стороны, все мы армяне, и я пока не потерял веру в справедливость и думаю, что мир постепенно двигается к осознанию всей тяжести преступления Геноцида, к восприятию всей глубины его античеловечной сути и об этом свидетельствуют изменения, произошедшие на международном правовом поле.  И в этом смысле Геноцид армян, первый Геноцид 20-го века, который до сих пор не признан и не осуждён, остаётся очень большой виной на шее человечества. Думаю, что в других странах есть люди, серьёзные деятели, понимающие это, чья борьба в их странах и их парламентах во имя признания и осуждения Геноцида армян, обусловлена этими честными стремлениями»,- сказал Р. Сафрастян в клубе «Арцах».