Բեյրութում տեղի է ունեցել Մատենադարանի հին ձեռագրերի ցուցահանդեսի բացումը
Ապրիլի 1-ին Բեյրութի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի սրահում տեղի է ունեցել Մատենադարանի հին ձեռագրերի ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացումը: Ցուցահանդեսը, որը կազմակերպվել է Լիբանանի մշակույթի նախարարության եւ Հայաստանի դեսպանության համատեղ ջանքերով, իրականացվում է ,Բեյրութը որպես համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք 2009ե ծրագրի եզրափակիչ միջոցառումների շրջանակներում: Լիբանանի եւ Հայաստանի օրհներգներից հետո բացման խոսքով հանդես է եկել Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Քոչարյանը:
Նա ընդգծել է հայ-լիբանանյան մշակութային համագործակցության կարեւորությունը, ներկայացրել մանրամասներ Մատենադարանի մասին, նաեւ Հայաստանի կառավարության երախտագիտությունն է հայտնել Լիբանանի մշակույթի նախարարությանը աջակցության համար: Լիբանանի մշակույթի նախարարի ներկայացուցիչ, «Բեյրութը որպես համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք 2009» ծրագրի գլխավոր համակարգող Լեյլա Բարաքաթը ողջունել է ծրագրում Հայաստանի մասնակցությունը, նշել Լիբանանի հայ համայնքի դերակատարության նշանակությունը երկրի հասարակական կյանքում: Մատենադարանի գլխավոր ավանդապահ Գեւորգ Տեր-Վարդանյանը ներկայացրել է մանրամասներ 19 հին ձեռագրերի մասին: Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել են լուսանկարներ եւ տեսաֆիլմ Հայաստանի մասին, հնչել է հայկական դասական երաժշտություն:
Ցուցահանդեսին ներկա էին պաշտոնյաներ Լիբանանի կառավարությունից, հոգեւոր հայրեր, հայազգի նախարարներ եւ պատգամավորներ, դեսպաններ, մշակույթի գործիչներ, հայ համայնքի, ինչպես նաեւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:

1 апреля в зале ЮНЕСКО Бейрута состоялось открытие выставки древних рукописей Матенадарана
1 апреля в зале ЮНЕСКО Бейрута состоялось открытие выставки древних рукописей Матенадарана, организованной совместными усилиями Министерства культуры Ливана и посольства Армении, которая осуществляется в рамках заключительных мероприятий программы «Бейрут как столица всемирной книги 2009».
С приветственным словом выступил посол Армении в Ливане Ашот Кочарян. Он подчеркнул важность армяно-ливанского культурного сотрудничества, представил подробности о Матенадаране, а также выразил благодарность Министерству культуры Ливана за содействие. Представитель министра культуры Ливана, главный координатор программы «Ливан, как столица всемирной книги 2009» Лейла Баракат приветствовала участие Армении в программе, отметила роль армянской общины Ливана в общественной жизни страны. Главный хранитель Матенадарана Геворг Тер-Варданян представил подробности о 19 древних рукописях. В ходе мероприятия были показаны фотоснимки и видеофильм об Армении, звучала армянская классическая музыка.
На выставке присутствовали официальные лица из правительства Ливана, представители духовенства, министры и депутаты - армяне, деятели культуры, а также представители армянской общины и средств массовой информации.