Ռամիզ Մեհթիև. «Ադրբեջանն իրավունք ունի ցանկացած ճանապարհով ազատել իր հողերը»
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհթիևի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Թուրքիայում է։ Ապրիլի 2-ի այցի շրջանակներում Մեհթիևը Ստամբուլի «Չիրիգան» պալատում հանդիպել է Թուրքիայի առաջատար ԶԼՄ-ի ներկայացուցիչների հետ։
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը մանրամասնորեն խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Ադրբեջանի դիրքորոշման մասին։ Նա նշել է, որ Ադրբեջանի ժողովուրդը բավարարված է Թուրքիայի ղեկավարության հայտարարություններով, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները չեն հաստատվի, քանի դեռ ադրբեջանական տարածքներն ազատագրված չեն օկուպացիայից. «Պաշտոնական Երևանը բանակցությունների ընթացքում ոչ կառուցողական դիրքորոշում է ցուցաբերում՝ հայտնելով իր անհամաձայնությունը մադրիդյան սկզբունքների վերաբերյալ։ Ճիշտ է, այդ սկզբունքները չեն բավարարում նաև Ադրբեջանին, բայց մենք դա որպես փուլ ենք դիտարկում։ Ցավոք, ԵԱՀԿ ՄԽ-ն, որը 20 տարի է՝ զբաղվում է հակամարտության կարգավորմամբ, ագրեսոր Հայաստանից չի պահանջում վերջ դնել օկուպացիային։ Ներկայումս Ադրբեջանը զարգացնում է ռազմական արդյունաբերությունը և ուժեղ բանակ է կառուցել։ Մենք իրավունք ունենք ցանկացած ճանապարհով ազատել մեր հողերն օկուպացիայից։ Ադրբեջանում բավարարվածությամբ են ընդունում նաև Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման ուղղությամբ վերջերս Թուրքիայի և Ռուսաստանի ջանքերի ուժեղացումը։

Рамиз Мехтиев: “Азербайджан имеет право любым путем освободить свои земли”
Делегация во главе с руководителем Администрации Президента Азербайджана находится с официальным визитом в Турции. В рамках визита 2 апреля Рамиз Мехтиев встретился во дворце "Чыраган" в Стамбуле с представителями ведущих средств массовой информации.
Руководитель Администрации Президента подробно говорил о позиции Азербайджана по урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта. Он подчеркнул, что азербайджанский народ удовлетворен заявлениями руководства Турции о том, что пока азербайджанские земли не освобождены от оккупации протоколы с Арменией не будут утверждены. "Официальный Ереван демонстрирует в процессе переговоров неконструктивную позицию, заявляет о своем несогласии с Мадридскими принципами. Правда, эти принципы не удовлетворяют и Азербайджан, но мы расцениваем это как этап. К сожалению, Минская группа ОБСЕ, занимающаяся урегулированием конфликта на протяжении 20 лет, не требует от агрессора Армении положить конец оккупации. В настоящее время Азербайджан развивает военную промышленность и построил сильную армию. Мы имеем право любым путем освободить наши земли от оккупации. В Азербайджане также с удовлетворением воспринимают наращивание в последнее время Россией и Турцией усилий в решении проблемы Нагорного Карабаха".