Հայաստանում է Էրդողանի հատուկ բանագնացը
Ապրիլի 7-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Հայաստանում է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հատուկ բանագնաց Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն, որին ընդունելու են հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ինքը՝ Էդվարդ Նալբանդյանը։
Ուշագրավ է, որ Սինիրլիօղլուն այցելել է Հայաստան ԱՄՆ ում ապրիլի 12-13-ը կայանալիք Միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովի նախաշեմին։ Արդեն հայտնի է, որ գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի կունենա Բարաք Օբամա-Սերժ Սարգսյան հանդիպումը։ Չնայած Օբամա-Սարգսյան-Էրդողան եռակողմ հնարավոր հանդիպման մասին շրջանառվող լուրերի, Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ռոբերտ Գիբսն ասել է, որ նման ձևաչափով հանդիպում նախատեսված չէ։  Իսկ Թուրքական ԶԼՄ-ները տեղեկացնում են, որ ապրիլի 12-13-ը Վաշինգտոնում Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանը Հայաստանի նախագահին փոխանցելու է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համար անհրաժեշտ է երկու կողմի ղեկավարների ուժեղ կամքը, արձանագրությունների վավերացման համար անհրաժեշտ է կանգնեցնել Սփյուռքի գործողությունները և համատեղ խոսել Մինսկի գործընթացի վերաբերյալ:

В Армении находится специальный представитель Эрдогана
7 апреля во время пресс-конференции министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян сообщил, что в Армении находится специальный представитель премьер-министра Турции Реджепа Эрдогана Феридун Синирлиоглу, которого примут президент республики Серж Саргсян и сам Эдвард Налбандян.
Примечательно, что Синирлиоглу посетил Армению в преддверии саммита Глобальной ядерной безопасности, который пройдет 12-13 апреля в США. Уже известно, что в рамках саммита состоится встреча Барака Обамы и Сержа Саргсяна. Несмотря на муссируемые слухи о возможной трехсторонней встрече Обама-Саргсян-Эрдоган, пресс-секретарь Белого дома Роберт Гибсон сказал, что встреча в подобном формате не запланирована.
Турецкие СМИ сообщают, что в Вашингтоне Эрдоган скажет президенту Армении, что для урегулирования процесса армяно-турецких отношений необходима сильная воля глав двух государств, а для ратификации протоколов необходимо остановить действия Диаспоры и совместно говорить о Минском процессе.
А президенту США премьер Турции представит 3 обращения: оказать давление, чтобы Армения приняла Мадридский документ; США должны сыграть свою роль в вопросе стабильности на Кавказе, в Карабахской проблеме, в урегулировании армяно-турецких отношений; Турция не может отказаться от Баку.