Սողացող բռնապետության դեմն առնելու հրամայականը
Օխլոկրատիային՝ ամբոխավարությանը, շատ հաճախ հաջորդում է տոտալիտարիզմը՝ ամբողջատիրությունը կամ բռնապետությունը։
Բռնապետական ռեժիմ հաստատվում է այն դեպքում, երբ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունները հայտնվում են մեկ մարդու ձեռքում։
Հայաստանում սողացող տարբերակով բռնապետական ռեժիմ է հաստատվում։ Վերջին օղակը դատական իշխանությունն է։
ՍԴ ինքնահռչակ նախագահն իր քայլերով կրկնում է Հիտլերի՝ «ժողովրդական դատարանների պալատ» ստեղծելու գործիքներ Գերինգին ու Հանս Ֆրանկին։
Ռեյխսկոմիսար Ֆրանկն էլ էր պալատը ձևավորում «ժողովրդի» անունից՝ Հիտլերի հովանու ներքո, բնականաբար։
Թեև իշխանության ներկայացուցիչների մեկնաբանություններն ի պաշտպանություն ՍԴ «նախագահի» չեն դիմանում որևէ իրավական քննադատության, բայց այդուհանդերձ ներկայացնեմ ՀՀ սահմանադրության այն հոդվածները, որոնք կարգավորում են սահմանադրական դատարանի անդամներին վերաբերող հարցերը։
Եվ այսպես, ՀՀ սահմանադրության անցումային դրույթների 213–րդ հոդվածում նշված է. «Մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահը և անդամները շարունակում են պաշտոնավարել մինչև իրենց լիազորությունների՝ 2005 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրությամբ սահմանված ժամկետի ավարտը: Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելուց հետո Սահմանադրական դատարանի դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարում են հաջորդաբար Հանրապետության նախագահը, դատավորների ընդհանուր ժողովը և Կառավարությունը»։
Իսկ Սահմանադրության 7–րդ գլուխը, որին հղում է արված անցումային դրույթներում, սահմանում է ՍԴ դատավորների ընտրության և գործունեության ընթացիկ կարգը։
Ասել է թե՝ ՍԴ ինքնահռչակ «նախագահը» յուրովի է մակնաբանել անմեկնաբանելին, քանզի 213–րդ հոդվածը երկիմաստություն չի պարունակում։ ՍԴ նախագահը շարունակում է մնալ նա, ով մինչև օրս զբաղեցնում էր այդ պաշտոնը։ ՍԴ անդամները ևս շարունակելու են պաշտոնավարել 213–րդ հոդվածում նշված տարբերակով։
Ի դեպ, ՀՀ սահմանադրության 164–րդ հոդվածի 9–րդ կետի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունները` Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ, դադարեցվում են անհամատեղելիության պահանջները խախտելու, քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու, առողջական վիճակի պատճառով պաշտոնավարման անհնարինության, էական կարգապահական խախտում կատարելու դեպքերում:
Սա նշանակում է, որ ՍԴ–ի ներկա կազմը ինքնահռչակ «նախագահի» լիազորությունները կարող է իր 100 տոկոսով լեգիտիմ որոշմամբ դադարեցնել, քանզի նա զբաղվում է քաղաքական գործունեությամբ՝ խախտելով ՍԴ անդամին ներկայացվող սահմանադրական պահանջները։
Միայն ԱԺ այսօրվա ելույթն ամբողջությամբ բավարար է ՍԴ նորընտիր անդամին քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու մեջ մեղադրելու և նրան ՍԴ–ից վռնդելու համար։
Քաղաքական ուժերը և իրական քաղաքացիական հասարակությունը պետք է տեր կանգնեն օրենքի գերակայության սկզբունքի պաշտպանությանը և թույլ չտան սողացող ֆաշիզմի հաստատում։

Императив воспрепятствования ползучему деспотизму
Деспотический режим утверждается тогда, когда законодательная, исполнительная и судебная ветви власти оказываются в руках одного человека.
В Армении в ползучем варианте утверждается деспотический режим. Последним звеном является судебная власть.
Самопровозглашенный председатель КС повторяет своими шагами ставших инструментами Гитлера в деле создания «Народной судебной палаты» Геринга и Ганса Франка. Рейхсляйтер Франк тоже формировал палату от имени «народа», естественно, под покровительством Гитлера.
Хотя комментарии представителей власти в защиту «председателя» КС не выдерживают какой-либо правовой критики, тем не менее, приведу те статьи Конституции РА, которые регулируют касающиеся членов Конституционного суда вопросы.
Итак, в переходных положениях статьи 213 Конституции РА отмечается: «Председатель и члены Конституционного Суда, назначенные до вступления в силу Главы 7 Конституции, продолжают пребывать в должности до истечения срока своих полномочий, установленного изменениями в Конституцию 2005 года. После вступления в силу Главы 7 Конституции выдвижение на вакантные места судей Конституционного Суда производят последовательно Президент Республики, Общее собрание судей и Правительство».
7-ая же глава Конституции, на которую делается ссылка в переходных положениях, определяет текущий порядок избрания и деятельности судей КС.
То есть самопровозглашенный «председатель» КС по-своему истолковал не поддающееся интерпретации, так как 213-ая статья не оставляет места для двусмысленности. Председателем КС продолжает оставаться тот, кто по сей день занимает эту должность. Член КС тоже продолжат исполнять свои полномочия в предусмотренном 213-ой статьей варианте.
Кстати, согласно пункту 9 статьи 164 Конституции РА, полномочия судьи Конституционного Суда прекращаются по решению Конституционного суда в случаях нарушения требований о несовместимости, занятия политической деятельностью, невозможности пребывания в должности по состоянию здоровья, совершения существенного дисциплинарного нарушения.
Это означает, что нынешний состав КС своим 100-процентно легитимным решением может прекратить полномочия самопровозглашенного «председателя», так как он занимается политической деятельностью, нарушая предъявляемые члену КС конституционные требования.
Одного лишь сегодняшнего выступления в НС достаточно для обвинения новоизбранного члена КС в занятии политической деятельностью и его выдворения из КС.
Политические силы и реальное гражданское общество должны отстоять принцип верховенства закона и не допустить утверждения ползучего фашизма.