Եգիպտոսի նախագահը Կահիրեից փախել է
Եգիպտոսի նախագահ Հոսնի Մուբարաքն իր ընտանիքի հետ միասին լքել է Կահիրեն, որտեղ վերջին շրջանում քաղաքական իրավիճակը սրվել է։ Այս մասին հաղորդում է «Ալ Արաբիա» հեռուստաընկերությունը։
Թե ուր է ուղևորվել Եգիպտոսի նախագահը, դեռևս հայտնի չէ։ Նախագահի ընտանիքով ինքնաթիռը թռել է Կահիրեի մոտակայքում գտնվող ռազմական հենակետից։ Միևնույն ժամանակ ցուցարարները շրջապատել են նախագահական պալատը և խորհրդարանի շենքը, ընդդիմությանը սատարելու մասին էլ հայտնել են Կահիրեի երկու ամենամեծ մզկիթների իմամները։
Ավելի վաղ ցուցարարների շարքերն անցնելու մասին հայտնել էին Եգիպտոսի բանակի սպաները, ինչպես նաև արհմիությունների ներկայացուցիչները, ռազմական գործարանի աշխատակիցները և նույնիսկ քաղաքապետարանի աշխատակիցները։
Այդ նույն ժամանակ պետական հեռուստաընկերությունը ցուցադրել է Մուբարաքի ուղերձը ժողովրդին՝ հայտնելով, թե ելույթն ուղիղ եթերով ցուցադրվում է նախագահական պալատից։ Եգիպտացիներին ուղղված իր ելույթում 82-ամյա նախագահը կրկնել է, թե այդ պաշտոնին է մնալու մինչև 2011թ. սեպտեմբեր, երբ երկրում նախագահական ընտրություններ են անցկացվելու, որոնց ինքը չի մասնակցելու։

Хосни Мубарак покинул Каир
Президент Египта Хосни Мубарак вместе с семьей покинул Каир. Их самолет вылетел с военной базы в окрестностях Каира, его место назначения неизвестно, сообщает «РБК» со ссылкой на телеканал «Al-Arabiya».
Накануне арабские СМИ уже сообщали, что Хосни Мубарак якобы покинул президентский дворец и отправился в Шарм-эль-Шейх на борту военного самолета в сопровождении начальника Генштаба Вооруженных сил Египта Сами Аннана. В то же время государственное телевидение показало обращение Хосни Мубарака к народу, сообщив, что выступление транслируется в прямом эфире из президентского дворца. В этом обращении 82-летний глава государства повторил, что останется на своем посту до сентября 2011 года, когда в стране пройдут президентские выборы. В них он участвовать не будет. Также президент Египта передал своему номинальному заместителю Омару Сулейману полномочия по стабилизации обстановки в стране и заверил народ в проведении демократических реформ.