Հ. Կարապետյան. «Էրդողանը ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ հայ–թուրքական հարաբերությունները պայմանավորվում են երրորդ երկրի շահերով»
ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ խմբակցության անդամ Հրայր Կարապետյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, թե վերջին քաղաքական զարգացումները  ցույց են տալիս, որ Թուրքիա-Ադրբեջան քաղաքական դաշինքը, ըստ էության, գործում է միասնական ճակատով, և որ Թուրքիան իր շահերը կապում է միայն Ադրբեջանի շահերի հետ։
-Այն բոլոր ջանքերը, բալոր հույսերը, թե Թուրքիայի հետ սահմանի բացումով և դիվանագիտական կապերի ստեղծումով մենք կանջատենք Թուրքիան Ադրբեջանից, և նա այլևս որպես աջակից հանդես չի գա և որպես նախապայման չի օգտագործի Ղարաբաղի խնդիրը, չարդարացան,-նշել է նա։
Ըստ Հրայր Կարապետյանի՝ Վաշինգտոնում Թուրքիայի վարչապետը ևս մեկ անգամ հաստատել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները պայմանվորվում են Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման Ադրբեջանի համար ձեռնտու տարբերակով, և այն արդեն ալյևս քննարկման հարց չի դառնում անգամ Մինսկի խմբի միջնորդ պետությունների համար։

Г.Карапетян: “Эрдоган в очередной раз подтвердил, что армяно-турецкие отношения обусловлены интересами третьей страны.”
Председатель постоянной комиссии по вопросам обороны, национальной безопасности и внутренним делам НС РА Грайр Карапетян на встрече с журналистами отметил, что последние политические развития показывают, что полтический союз Турция-Азербайджан, по сути, действует единым фронтом, и что Турция связывает свои интересы только с интересами Азербайджана.
"Все те усилия, все надежды, связанные с тем, что открытием границы и налаживанием дипломатических связей с Турцией, мы отделим Турцию от Азербайджана,  и она более не будет содействовать Азербайджану и не будет использовать проблему Карабаха в качестве предусловия сошли на нет", - отметил Г. Карапетян.
По его словам, в Вашингтоне Эрдоган в очередной раз подтвердил, что армяно-турецкие отношения обусловлены выгодными для Азербайджана условиями в вопросе урегулирования Карабахской проблемы.