Հրայր Կարապետյան. «Մենք այս գործընթացից ավելի վաղ պետք է դուրս գայինք»
ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ խմբակցության անդամ Հրայր Կարապետյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, թե կարծում է, որ Հայաստանն ընդհանրապես չպետք է մտներ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման այս գործընթաց կամ էլ ավելի վաղ պետք է դուրս գար դրանից։
-Ես կարծում եմ, որ գործընթացից դուրս գալու լավագույն առիթը հայերին արտաքսելու մասին Էրդողանի հայտարարությունն էր, որից ցնցված էր ամբողջ աշխարհը։ Ինձ թվաց՝ առիթը կօգտագործվի, և այդ արձանագրությունները թղթի կտոր կդառնան, բայց դա չեղավ։ Հիմա, եթե այդ առիթը բաց է թողնվում, եթե ապրիլի 24-ից առաջ տեղաշարժեր չլինեն (դա հիմա է՝ այս օրերին, պարտադիր չէ, որ  22-ի կամ 23-ի գիշերը լինի. կարող է լինել 15-ին, 16-ին։ 16-ը լավ օր է ՝ ՀՀ ոստիկանության օրն է), ապա մենք օրենսդրական մեխանիզմներն արդեն ունենք, որ չեղյալ հայտարարենք արձանագրությունները՝ իհարկե չհերքելով սահմանների բացման և դիվանագիտական կապերի հաստատման անհրաժեշտությունը, ինչպես հիմնավորել է ՍԴ-ն,-նշել է նա։

Грайр Карапетян: «Мы должны были выйти из этого процесса раньше»
Во время встречи с журналистами председатель постоянной комиссии НС по обороне, безопасности и внутренним делам, член парламентской фракции АРФД Грайр Карапетян сказал, что по его мнению. Армения вообще не должна была входить в данный процесс урегулирования армяно-турецких отношений или должна была выйти из него раньше.
«Я считаю, что лучшим поводом для выхода было заявление Эрдогана о депортации армян, которое потрясло весь мир. Мне казалось, что данным поводом воспользуются и эти протоколы станут просто бумажкой, но этого не произошло. Сейчас, если этот повод упускается, если перед 24-м апреля не будет сдвигов (то есть, в эти дни. Не обязательно, чтобы это было ночью 22-го или 23-го, может быть 15-го, 16-го. 16-е - хороший день - День полиции РА), то у нас уже есть законодательные механизмы, чтобы объявить протоколы недействительными, конечно, не отрицая необходимость открытия границы и установления дипломатических отношений, как обосновал Конституционный суд», - отметил Г. Карапетян.