Ադրբեջանում հայկական քաղաքների անուններով կոնյակ և գինի են արտադրում
Ադրբեջանում կոնյակի և գինու արտադրությամբ զբաղվող Թովուզի գործարանն արտադրում է հայկական հնագույն քաղաքների անվանումներով ալկոհոլային խմիչքներ՝ դրանք ներկայացնելով որպես ադրբեջանական: Այս մասին հաղորդում է «ՌուսԱրմԻնֆո»-ն:
Բացի ալկոհոլային խմիչքից, որը կոչվում է «QARABAG Extra X.O.»՝ գործարանը սկսել է կոնյակի արտադրություն, որը կրում է «Şuşa Extra» անվանումը:
««Şuşa Extra» անվանումով 25 տարվա հնեցման կոնյակը պատրաստվում է Ղարաբաղի խանության պատվին... Այս կոնյակը ճանաչվել է Ադրբեջանի ամենատիտղոսակիր կոնյակներից մեկը»,- ասվում է ադրբեջանական ընկերության կայքում ալկոհոլային խմիչքի նկարագրության մեջ:
Ադրբեջանից մեկ այլ արտադրող սկսել է արտադրել սպիտակ չոր գինի՝ «İrəvan qalası» («Էրիվանի ամրոց»), որն Ադրբեջանը հաճախ է ներկայացնում տարբեր միջազգային ցուցահանդեսների և գինու փառատոների ժամանակ։

В честь армянских городов в Азербайджане начали производить коньяк и вино
Товузский завод по производству коньяков и вина в Азербайджане в последние годы производит алкогольные напитки с названиями древних армянских городов, представляя их как азербайджанские, сообщает «rusarminfo.ru».
Кроме алкогольного напитка под названием «QARABAG Extra X.O.», завод начал производство коньяка, который носит название «SUSA Extra».
«Коньяк «Шуша» с выдержкой 25 лет был изготовлен в честь ханства Карабах, одного из самых могущественных на территории Азербайджана в 1724-году. Коньяк «Шуша» признан одним из самых титулованных коньяков Азербайджана», – говорится в описании алкогольного напитка на сайте азербайджанской компании.
Другой производитель из Азербайджана начал выпускать бело сухое вино «İrəvan qalası» (Эриванская крепость), которое Азербайджан часто представляет на различных международных выставках и винных фестивалях.