Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը հրապարակել է 2-րդ նախագահի գործով 29 խախտումից բաղկացած ցանկ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը հրապարեկ է Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ իրականացվող քրեական հետապնդման մեկ տարվա ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմնի, գլխավոր դատախազության և դատարանների կողմից թույլ տրված կոպիտ խախտումները: Ներկայացված ցանկը ամբողջական չէ, առանձին խախտումներ իրենց մեջ պարունակում են նյութական և դատավարական նորմերի բազմաթիվ խախտումներ, սակայն իրավական բովանդակությամբ չծանրաբեռնելու համար ներկայացված են համառոտ:
• 26/07/2018թ․ ունենալով առաջին մեղադրանքի հիմքում ընկած նյութերը՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը Ռոբերտ Քոչարյանին հարցաքննության է հրավիրել որպես վկա:
• 26/07/2018թ․ մեղադրանք է առաջադրվել արարքի համար, որը կատարման պահին հան­ցագործություն չի հանդիսացել /Սահմանադրական կարգի տապալում, որը քրեականաց­վել է 2009 թվականին:
• Կալանավորման միջնորդության նյութերի մի մասը, առկա լինելով նախապես, պաշտ­պաններին է տրամադրվել դատական նիստից 25 րոպե առաջ: Կալանքի միջնորդության քննության վերաբերյալ դատական ծանուցումը պաշտպանին է տրվել նիստից 25 րոպե առաջ:
• Ռոբերտ Քոչարյանին ժամը 22:00-ի դատական նիստի ծանուցագիրը հանձնելու նպատա­կով այն տրվել է անվտանգության աշխատակցին 23:05-ին: Սեղմ ժամկետում դատական նիստի վերանշանակումը օգտագործելով, օգտագործելով մինչ օրս չբացահայտված տե­ղեկատվությունը /այն է՝ ԱԱԾ ստացված տվյալներ/, չունենալով բավարար հիմքեր, նույն օրը քննիչը հետախուզում է հայտարարել Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ, մինչդեռ վեր­ջինս միայն հաջորդ օրը տեղեկանալով դատական նիստի մասին, առավոտյան ներկայա­ցել է դատարան:
• Դատարանը ստանալով կալանավորման միջնորդությունը 26.07.2018թ․ ժամը 18:00-ից հետո, դատական նիստ է նշանակել նույն օրը 22:00-ին՝ հնարավորություն չտալով պաշտպաններին ծանոթանալ միջնորդությանը կից ծավալուն նյութերին: Դատական նիստը հետաձգել է 2 ժամով, որպեսզի ապահովի հնարավորություն քննիչների համար դատական նիստի մասին ծանուցել Ռոբերտ Քոչարյանին, միևնույն ժամանակ մերժելով պաշտպանների խնդրանքը նյութերին ծանոթանալու համար բավարար ժամանակ տրամադրելու:
• 27/06/2018թ․ դատարանը, անտեսելով նախագահի անձեռնմխելիությունը և կալանավոր­ման մյուս պայմանների բացակայությունը, կալանավորել է Ռոբերտ Քոչարյանին: Հետա­գայում հայտնի է դարձել, որ դատարանի որոշումը կայացվել է ԱԱԾ տնօրենի, ՀՔԾ պետի, վարչապետի միջամտության արդյունքում: Առ այսօր որևէ իրավական գնահատա­կան չի տրվել նշված անձանց գործողություններին:
• 30/07/2018 թվականին քննիչը որոշում է կայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի ամբողջ գույքի վրա կալանք դնելու մասին՝ առանց պատճառաբանության և հիմնավորման, ինչով ան­հիմն սահմանափակել է վերջինիս սեփականության իրավունքը: Նման գործողություն­ներով հիմնավորվել է առանց քրեական գործի համար անհրաժեշտության քրեադատա­վարական հնարավոր բոլոր եղանակներով Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ ճնշումներ գործա­դրելու նպատակը: Իրավունքի խախտումը ճանաչվել է ընդհանուր իրավասության և վերաքննիչ դատարանների կողմից:
• 02/08/2018թ․ քննիչը կատարել է առերեսում Ռոբերտ Քոչարյանի և Արշակ Կարա­պե­տյանի միջև՝ Ռոբերտ Քոչարյանի բացակայությամբ: Մասնավորապես, քննիչին նախա­պես հայտնվել է, որ իր նախաձեռնած գործողությունը իրավաչափ չէ, ինչից հետո պարոն Քոչարյանը և փաստաբանը դուրս են եկել քննչական գործողության սենյակից, սակայն հետագայում պարզվել է, որ քննիչ Մուշեղյանը շարունակել է գործողությունը, արձա­նագրել վկայի խոսքերը, իսկ առերես հարցաքննության արձանագրության մեջ կատարել է կեղծիք՝ նշել է, որ միայն վկայի խոսքից հետո է Ռոբերտ Քոչարյանը հեռացել:
• 06/08/2018թ․ քննիչը Ռոբերտ Քոչարյանի առանձնատնից և գրասենյակից առգրավել է քրեական գործի համար նշանակություն չունեցող գույք և փաստաթղթեր, բանկային գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվություն, օրինական զենքեր, որոնց վերաբերյալ հետա­գայում չի ստացվել որևէ տվյալ քրեական գործի հետ առնչության մասին, սակայն առ այսօր առանց իրավական հիմքերի չեն վերադարձվել առգրավված իրերը: Ընդհանուր իրավասության և վերաքննիչ դատարանների կողմից արձանագրվել է Ռոբերտ Քոչար­յանի իրավունքների խախտումը:
• 13/08/2018թ․ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ազարյանի որոշումից հետո՝ խափանման միջո­ցի բացակայության պայմաններում քննիչը չի կատարել իր պարտակա­նությունը ինքնուրույն, առանց դիմումի անհա­պաղ վերադարձնել Ռոբերտ Քոչարյանի անձնագիրը, ինչպես նաև անհիմն մերժել է անձնագիրը վերադարձնելու միջնորդու­թյունը: 29/08/2018թ․ քննիչին հեռախոսազանգով տեղեկացվել է, որ նշված անձնագիրը չվերա­դարձնելը հակասում է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի 2017թ․ ՍԴՈ-1360 որոշ­մանը, այդ որոշման օրինակը հաջորդ օրը առձեռն հանձնվել է քննիչին՝ համապատաս­խան հիմնավորումների ընդգծմամբ, կրկին առաջարկվել է առանց լրացուցիչ բողոքար­կումների կատարել համապատասխան գործողությունը /անձնագրերի վերադարձը/, ինչը չի կատարվել: Դատական բողոքարկման արդյունքում դատարանի կողմից ճա­նաչվել է Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների խախտումը քննիչի այդ գործողություններով:
• Հակառակ 13/08/2018թ․ վերաքննիչ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած որոշման՝ 05/09/2018թ․ քննիչը ընտրել է նոր խափանման միջոց՝ ստորագրություն չհեռանալու մա­սին, թեև վերաքննիչ դատարանի որոշումը բացառել է ոչ միայն կալանքի հնարավո­րու­թյունը, այլև առհասարակ որևէ խափանման միջոցի, քանի որ արձագրված է եղել Նախա­գահի անձեռնմխելիության առկայությունը, և այդ որոշումը օրինական ուժի մեջ է մտել հրապարակման պահից:
• Հակառակ 13/08/2018թ․ վերաքննիչ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած որոշման՝ 05/09/2018թ․ քննիչը չի դադարեցրել քրեական հետապնդումը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատ­մամբ՝ անձեռնմխելիության հիմքով, մինչդեռ պարտավոր էր, քանի դեռ որոշումը բեկանված չէր:
• ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսազրույցների հրապարակումից հետո հարուցված քրեական գործով քննչական կոմիտեն, դատախազությունը, դատարանները հրաժարվել են Ռոբերտ Քոչարյանին ճանաչել հանցագործությունից տուժող՝ չնայած ակնհայտ փաս­տերին, որ հեռախոսազրույցների բովանդակությունը վերաբերվել է նրան կալանավորած դատավորին դատական ակտ կայացնելու ցուցում տալուն,
• Առանց որևէ թույլատրելի ապացույցի վկայակոչման քննիչը համարել է, որ Ռոբերտ Քոչար­յանի որդիներին պատկանող գույքը փաստացի պատկանում է Ռոբերտ Քոչարյանին և նրանց գույքը առանց հիմնավորման և պատճառաբանության 25/10/2018թ․ դրել է կալանքի տակ: Թեև քննության ընթացքում որևէ նոր բան չի բացահայտվել, սակայն Լևոն Քոչարյանի գույքը ազատվել է կալանքից դատախազի կողմից /նախնական հիմքը փաստորեն համարվել է անհիմն/, սակայն շարունակվել են պահպանվել Սեդրակ Քոչարյանի գույքի նկատմամբ սահմանափակումները: Նշվածից ակնհայտ է, որ դատավարական գործիքներով ճնշումները ուղղվել են ոչ միայն Ռոբերտ Քոչարյանի, այլև նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ:
• Կալանավորման վերաբերյալ միջնորդությունների քննության համար քննիչի կողմից ներկայացվել են միակողմանի ընտրված նյութեր, պաշտպաններից և դատարաններից թաքցրել է գործի այն նյութերը, որոնցով հերքվում են իր պնդումները, որպես օրինակ՝ չեն ներկայացվել տասներկու անձանց ցուցմունքներ, որոնցով հերքվում է Արշակ Կարապետյանի ցուցմունքի մի նախադասության՝ քննիչի ենթադրյալ մեկնաբանու­թյունը: Ընդ որում, ունենալով այդպիսի ցուցմունքներում առկա հակասություններ՝ քննիչը չի նախաձեռնել իրականացնել առերես հարցաքննություններ, հետևաբար չի կատարել գործի բազմակողմանի քննություն, չի ցանկացել «վնասել» իր պնդումները, ըստ իրեն, հիմնավորող ապացույցները: Հատկանշական է նաև այն, որ քննիչը ոչ միայն ինքը դատարանին չի ներկայացրել հիմնավոր կասկածը հերքող ապացույցները, այլև այդպիսի ապացույցների առկայության վերաբերյալ հարցերին տվել է խուսափողական պատասխաններ՝ ցուցադրելով դիտավորություն թաքցնելու դրանք դատարանից:
• ՀՀ վճռաբեկ դատարանը, իր լիազորությունների անցմամբ բեկանել է Ռոբերտ Քոչարյա­նին ազատ արձակելու որոշումը և գործը ուղարկել է վերաքննիչ դատարան նոր քննու­թյան, թեև ինքը պետք է կայացներ վերջնական որոշում, ինչը հաստատվել է ՀՀ Սահմա­նադրական դատարանի կողմից՝ 07/05/2019թ․ որոշմամբ:
• Վերաքննիչ քրեական դատարանը վճռաբեկ դատարանի որոշման հիման վրա սկսել է գործի քննություն, գործը մակագրվել է դատավորի՝ հիմք ընդունելով դատավորների միջև անցկացված վիճակահանությունը, ինչը նախատեսված չէ օրենքով, և խախտել է «օրենքի հիման վրա ստեղծված» դատարանի կողմից գործի քննության իրավունքը:
• Վճռաբեկ դատարանը վարույթ չի ընդունել Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանի 07/12/2018թ․ դեմ բերված վճռաբեկ բողոքը՝ զրկելով պարոն Քոչարյանին իր դեմ կայացված դատական ակտը առնվազն մեկ ատյան բողոքարկելու հնարավորությունից:
• Ընդհանուր իրավասության դատարանը անհապաղ քննության ենթակա՝ գրավ կիրա­ռելու մասին միջնորդության քննությունը հետաձգել է 12 օրով, այնուհետև առհասարակ քննության չի առել այդ միջնորդությունը:
• Կալանքի ժամկետը երկրորդ և երրորդ անգամ երկարացնելիս ընդհանուր իրավասու­թյան դատարանների կազմերը ձևավորվել են օրենքի պահանջի խախտմամբ, դատա­րանի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի կամայական որոշումներով՝ ինչով խախտվել է «օրենքի հիման վրա ստեղծված» դատարանի կողմից գործի քննության իրավունքը:
• Քննիչը անհիմն մերժել է թիվ 62202608 քրեական գործի նյութերի տրամադրումը՝ գործի քննության օբյեկտիվությունը և բազմակողմանիությունը գնահատալու հնարավորու­թյունից զրկելով պաշտպաններին: Ավելին, մերժման որոշման մեջ բացահայտ նշել է, որ այդ գործից անջատված գործին կցված են մեղադրյալներին վերաբերող և նրանց մեղսա­գրվող արարքներն ապացուցող բոլոր փաստաթղթերը: Մինչդեռ, գործի օբյեկտիվ, բազ­մակողմանի և լրիվ քննությունը պահանջում է ներկայացնել ոչ միայն մեղսագրվող արարքներն ապացուցող փաստաթղթեր, այլև դրանք հերքողները:
• Նախաքննության ավարտից հետո քննիչը գործի նյութերին ծանոթանալու համար պաշտպանության կողմից տվել է ակնհայտ անհամաչափ ժամկետ՝ գործնականում ընդունված ժամկետից կրկնակի քիչ՝ ինչով առանց հիմքերի սահմանափակել է գործի նյութերին ծանոթանալու հնարավորությունը՝ զրկելով արդյունավետ պաշտպանության հնարավորությունից:
• Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը երբևէ չի պարզաբանվել, դրանում առկա և մատնանշված անորոշ ձևակերպումները երբեք չեն հստակեցվել քննիչի, դատախազների կողմից, մեղադրանքի անհստակությունը անտեսվել է խափանման միջոցի քննության ժամանակ դատարանների կողմից, չնայած պարզաբանելու պահանջ գրավոր և բանավոր կերպով ներկայացվել է ինչպես Ռոբերտ Քոչարյանի, այնպես էլ պաշտպանների կողմից, որոնց ըստ էության պատասխան այդպես էլ չի տրվել: Ավելին, նշված գործելակերպը հակասում է ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի կողմից տրված մեկնաբա­նությանը, որ մեղադրանքի պարզաբանման պայմաններում անձը չի կարող համարվել պատշաճ մեղադրյալ և նրա նկատմամբ կալանք չի կարող կիրառվել:
Գործադիր և օրենսդիր իշխանության կողմից նախաձեռնվել են բացահայտ ճնշումներ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատած դատավորներ Ազարյանի և Գրիգորյանի նկատմամբ, վերջինի նկատմամբ ներկայում իրականացվում է քրեական հետապնդում:
• Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը քննության է առել ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշման դեմ բեր­ված բողոքները, թեև դրանք օրենքով սահմանված կարգով մակագրված չեն եղել իրեն:
• Վերաքննիչ դատարանը, չունենալով լիազորություն, բեկանել է ընդհանուր իրավասու­թյան դատարանի՝ Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը, ինչպես նաև խախ­տելով նախադեպային պրակտիկան, գնահատել է հիմնավոր կասկածի առկայությունը, ինչով միջամտել է ընդհանուր իրավասության դատարանում գործի քննությանը և ապօ­րինի կալանավորել Ռոբերտ Քոչարյանին՝ կիրառելով նորմեր, որոնց համապատաս­խանությունը Սահմանադրությանը վիճարկվել է և այդ հարցը գտնվել է Սահմանա­դրական դատարանի վարույթում,
• Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը Ռոբերտ Քոչարյանին զրկել է դատարանում իր իրավունքները պաշտպանելու հնարավորությունից՝ փաստացի կալանավորման հարցը քննելով միայն մեղադրանքի կողմի մասնակցությամբ: Ռոբերտ Քոչարյանը և պաշտպանները ներկա են եղել դատական նիստին և ցանկացել են հանդես գալ և ներկայացնել իրենց դիրքորոշումը, սակայն սկզբում դատարանը ընդունելով որ համապատասխան ընթացակարգերը ամբողջությամբ հստակ չեն օրենքում, իր որոշումներով կամ այլ կերպ չի կարգավորել խնդիրը, իսկ հետո էլ նշվածի հիման վրա զրկել է պաշտպանական կողմին հանդես գալու իրավունքից: Մեր տեղեկություններով սա ՀՀ-ում միակ դեպքն է, երբ կողմը ներկա է դատական նիստին, ցանկանում է հանդես գալ, սակայն դատարանը նրան զրկում է նշված հնարավորությունից:
• Վերաքննիչ դատարանը, առանց իրավական հիմքերի, չի վերադարձրել քրեական գործի նյութերը ընդհանուր իրավասության դատարան՝ խոչընդոտելով գործի քննությունը շարունակելուն:
• Ընդհանուր իրավասության դատարանի ավելի քան մեկ ամիս քննության չի առել ստա­նալուց հետո անմիջապես քննության ենթակա միջնորդությունները՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման այլ միջոց ընտրելու կամ գրավ կիրառելու վերաբերյալ:

Адвокаты представили список нарушений, допущенных в рамках дела Роберта Кочаряна
Команда адвокатов 2-го президента Армении Роберта Кочаряна опубликовала список грубых нарушений, допущенных в ходе осуществляемого в течение года уголовного преследования в отношении Роберта Кочаряна следственным органом, генеральной прокуратурой и судами. Представленный перечень – неполный, отдельные нарушения содержат в себе многочисленные нарушения материальных норм и судопроизводства, однако, чтобы не обременять юридическим содержанием, представлены обобщенно.
• 26.07.2018г. Специальная следственная служба, имея заложенные в основу первого обвинения материалы, пригласила Роберта Кочаряна на допрос в качестве свидетеля.
• 26.07.2018г. предъявлено обвинение за деяние, которое в момент совершения не являлось преступлением (Свержение конституционного строя, которое криминализировано в 2019 году).
• Часть материалов ходатайства об аресте, хотя и имелись предварительно, однако были предоставлены адвокатам за 25 минут до начала заседания суда. Судебное уведомление в связи с рассмотрением ходатайства о заключении под стражу было предоставлено адвокатам за 25 минут до заседания.
• С целью вручения Роберту Кочаряну уведомления о судебном заседании в 22:00, оно было передано сотруднику безопасности в 23:05. Используя за короткое время переназначение судебного заседания, не выявленные по сей день сведения (в частности, полученные СНБ данные), не имея достаточных оснований, следователь в тот же день объявил в розыск Роберта Кочаряна, в то время как последний, узнав о судебном заседании лишь на следующий день, утром явился в суд.
• Суд, получив 26.07.2018г. ходатайство об аресте после 18:00, назначил судебное заседание в тот же день в 22:00, не дав возможность адвокатам ознакомиться с прилагаемыми к ходатайству материалами большого объема. Судебное заседание было отложено на 2 часа, чтобы обеспечить возможность для следователей уведомить Роберта Кочаряна о судебном заседании, в то же время, отклонив просьбу адвокатов предоставить достаточное время для ознакомления с материалами.
• 27.06.2018г. суд, проигнорировав право на неприкосновенность президента и отсутствие других условий ареста, заключил под стражу Роберта Кочаряна. В дальнейшем стало известно, что решение суда принято в результате вмешательства директора Службы национальной безопасности, начальника Специальной следственной службы и премьер-министра. Действиям указанных лиц по сей день не дана какая-либо правовая оценка.
• 30.07.2018г. следователь принял решение о наложении ареста на все имущество Роберта Кочаряна, без обоснования и аргументирования, чем необоснованно ограничил право последнего на собственность. Подобными действиями без необходимости для уголовного дела обосновывалась цель оказания давления на Роберта Кочаряна всеми уголовно-процессуальными возможными вариантами. Нарушение права признано судом общей юрисдикции и Апелляционным судом.
• 02.08.2018г. следователь провел очную ставку между Робертом Кочаряном и Аршаком Карапетяном, в отсутствие Роберта Кочаряна. В частности, следователю было заранее сообщено, что инициированное им действие незаконно, после чего господин Кочарян и адвокат вышли из помещения следственного действия, однако в дальнейшем выяснилось, что следователь Мушегян продолжил действие, слова свидетеля были запротоколированы, а в проколе о допросе допущены фальсификации, отмечается, что Роберт Кочарян удалился только после слов свидетеля.
• 06.08.2018г. следователь изъял из дома и офиса Роберта Кочаряна не имеющие значения для уголовного дела имущество и документы, являющиеся банковской тайной сведения, законное оружие, относительно которых в дальнейшем не получено каких-либо данных о связи с уголовным делом, однако по сей день без правовых оснований конфискованные вещи не возвращены. Суд общей юрисдикции и Апелляционный суд зафиксировали нарушение прав Роберта Кочаряна.
• 13.08.2018г. после решения судьи Апелляционного уголовного суда Азаряна в условиях отсутствия меры пресечения, следователь не выполнил самостоятельно свое обязательство, немедленно без заявления вернуть паспорт Роберту Кочаряну, а также необоснованно отклонил ходатайство о возвращении паспорта. 29.08.2018г.следователь был проинформирован по телефону, что невозвращение паспорта противоречит решению Конституционного суда от 2017 года КСР-1360, экземпляр этого решения был вручен на следующих день следователю с констатацией соответствующих обоснований, вновь было предложено без дополнительных обсуждений выполнить соответствующее действие (возврат паспорта), что не было выполнено. В результате судебного обжалования судом признано нарушение прав Роберта Кочаряна данными действиями следователя.
• В противовес вступившему в законную силу решению Апелляционного суда от 13.08.2018г. следователь избрал новую меру пресечения – подписку о невыезде, хотя решение Апелляционного суда исключало не только возможность ареста, но и какую-либо меру пресечения, поскольку была зафиксирована неприкосновенность президента и решение вступило в законную силу с момента оглашения.
• В противовес вступившему 13.08.2018г. в законную силу решению Апелляционного суда, следователь 05/09/2018г. не прекратил уголовное преследование в отношении Роберта Кочаряна на основании неприкосновенности, в то время как обязан был до тех пор, пока решение не было отменено.
• Возбужденное после опубликования телефонных разговоров директора СНБ и начальника ССС в Следственном комитете уголовное дело, прокуратура, суды отказались признать Роберта Кочаряна потерпевшим от преступления, несмотря на явные факты о том, что содержание разговоров касалось дачи указания судье, принявшего судебный акт о его аресте.
• Без ссылки на допустимое доказательство следователь посчитал, что принадлежащее сыновьям Роберта Кочаряна имущество фактически принадлежит Роберту Кочаряну, и без обоснования и аргументации наложил арест на их имущество 25.10.2018г. Несмотря на то, что в ходе расследования не было выявлено ничего нового, имущество Левона Кочаряна было освобождено от ареста прокурором (предварительное основание фактически было сочтено необоснованным), однако ограничения продолжали сохраняться в отношении имущества Седрака Кочаряна. Из указанного очевидно, что с помощью процессуальных инструментов давление оказывалось не только на Роберта Кочаряна, но и на членов его семьи.
• Для рассмотрения ходатайств о мере пресечения в виде ареста следователем были представлены односторонне выбранные материалы, от защитников и судов были сокрыты другие материалы дела, которыми опровергаются его утверждения, в качестве примера не представлены показания 12 лиц, которые опровергают предполагаемую трактовку следователем одного предложения из показания Аршака Карапетяна. Причем, имея в подобных показаниях противоречия, следователь не инициировал проведение очных допросов, следовательно, не провел многостороннего расследования дела, не хотел «навредить» по своему утверждению обоснованным доказательствам. Примечательно также, что следователь не только сам не представил суду опровергающие обоснованное подозрение доказательства, но и избегал давать ответы на вопросы о наличие подобных доказательств, проявляя преднамеренность их сокрытия от суда.
• Кассационный суд Армении с превышением своих полномочий отменил решение об освобождении Роберта Кочаряна и направил дело в Апелляционный суд на новое рассмотрение, хотя должен был принять сам окончательное решение, что подтверждено также решением Конституционного суда от 07.05.2019г.
• Апелляционный суд начал на основании решения Кассационного суда рассмотрение дела, дело было направлено судье, принимая за основание проведенную между судьями жеребьевку, что не предусмотрено законом и нарушает право на рассмотрение дела судом, «созданным на основании закона».
• Кассационный суд не принял в производство кассационную жалобу на решение Апелляционного суда об аресте Роберта Кочаряна 07.12.2018г., лишив тем самым Роберта Кочаряна возможности обжалования принятого против него судебного акта как минимум в одну инстанцию.
• Суд общей юрисдикции затянул на 12 дней подлежащее немедленному рассмотрению ходатайство о применении залога, затем вообще отказался от рассмотрения этого ходатайства.
• При продлении срока ареста второй и третий раз состав суда общей юрисдикции был сформирован с нарушением требования закона, по своевольным решениям председателя суда Рубена Вардазаряна, чем было нарушено право на рассмотрение дела судом, «созданным на основании закона».
• Следователь безосновательно отклонил предоставление материалов уголовного дела № 62202608 , лишив сторону защиты возможности оценки объективности и многосторонности расследования дела. Более того, в решении об отказе открыто отмечается, что к делу, отделенному от этого дела, прилагаются все доказательства, которые касаются виновных и приписываемых им деяний. В то время как объективное, многостороннее и полное расследование требует представить не только факты, доказывающие вменяемые деяния, но и опровергающие их факты.
• После завершения предварительного следствия следователь для ознакомления с материалами дела предоставил стороне защиты явно несоразмерный срок – на практике в два раза меньше принятого срока, чем без оснований ограничил возможность ознакомления с материалами дела, лишив возможности продуктивной защиты.
• Предъявленное Роберту Кочаряну обвинение никогда не было разъяснено, содержащиеся в деле и указанные неопределенные формулировки никогда не уточнялись следователем, прокурорами, нечеткость обвинения игнорировалась во время рассмотрения меры пресечения судами, несмотря на то, что письменные и устные требования разъяснения были представлены как со стороны Роберта Кочаряна, так и его адвокатов, которые, по сути, так и остались без ответа. Более того, указанный стиль противоречит предоставленному Кассационным судом Армении комментарию, что в условиях разъяснения обвинения лицо не может считаться надлежащим обвиняемым и в его отношении не может применяться мера пресечения.
• Исполнительной и законодательной властями инициировалось открытое давление на освободивших Кочаряна судей Азаряна и Григоряна, в отношении последнего сейчас осуществляется уголовное преследование.
• Судья Апелляционного суда Армен Даниелян принял к производству жалобы против решения суда общей юрисдикции обратиться в Конституционный суд, хотя они не были направлены ему в установленном законом порядке.
• Апелляционный суд, не имея полномочий, отменил решение суда общей юрисдикции об обращении в Конституционный суд, а также нарушив прецедентную практику, оценил наличие обоснованного подозрения, чем вмешался в рассмотрение дела в суде общей юрисдикции и незаконно арестовал Роберта Кочаряна, применив нормы, соответствие которых Конституции оспаривалось и этот вопрос находился в производстве Конституционного суда.
• Судья Апелляционного суда Армен Даниелян лишил Роберта Кочаряна возможности защищать свои права в суде, фактически рассмотрев дело лишь с участием стороны обвинения. Роберт Кочарян и его адвокаты присутствовали на заседании и хотели выступить и представить свою позицию, однако суд вначале признав, что соответствующие процедуры нечетко прописаны в законе, своими решениями или иным образом не урегулировал эту проблему, а потом на основании этого лишил сторону защиты права выступать. По нашим сведениям, это единственный случай в Армении, когда сторона защиты присутствует на заседании и желает выступить, однако суд лишает ее указанной возможности.
• Апелляционный суд без правовых оснований не вернул материалы уголовного дела в суд общей юрисдикции, препятствуя продолжению производства по делу.
• Суд общей юрисдикции уже больше одного месяца не принимает в производство подлежащее немедленному рассмотрению ходатайство об избрании другой меры пресечения или применении залога в отношении Роберта Кочаряна.