ՀՔԾ–ն Դավիթ Գրիգորյանին մեղադրանք առաջադրեց. նա իրեն մեղավոր չի ճանաչում
Հուլիսի 30–ի երեկոյան ՀՀ ՀՔԾ–ում մեղադրանք է առաջադրվել դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Դավիթ Գրիգորյանի պաշտպան Երվանդ Վարոսյանը NEWS.am-ին տեղեկացրեց, որ Դավիթ Գրիգորյանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր չի ճանաչել, հայտարարել է, որ սա ուղիղ կապ ունի իր` որպես դատավորի մասնագիտական գործունեության ընթացքում մեկ այլ գործով կայացված երկու որոշումների հետ։
Երվանդ Վարոսյանը հավելեց, որ ծանոթանալով առաջադրված մեղադրանքի բովանդակությանը՝ կարող է պնդել, որ թեև մեղադրանքի բովանդակությունը շատ առումներով իրականությանը չի համապատասխանում, սակայն անգամ առկա տեքստը չի պարունակում հանցագործության մասին վկայող որևէ փաստական հանգամանք։
«Սա հերթական առիթն էր համոզվելու, որ իրականացվողը իրավական գործընթաց չէ, այլ ուղղակի հետապնդում է դատավորի նկատմամբ, որով փորձ է արվում սաստել նաև մյուս դատավորներին։ Միաժամանակ, այսպես լուծվեց նաև Ռոբերտ Քոչարյանի գործն այլ դատավորի փոխանցելու հարցը»,–ասաց փաստաբանը։
Նշենք, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով՝ պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելը, կեղծում, քերվածք կամ այլ թվական գրառումներ կամ փոփոխություններ կատարելը, ինչպես նաև կեղծ փաստաթղթեր կազմելը կամ հանձնելը, պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը չորս տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:

ССС выдвинула обвинение против судьи Давида Григоряна: он не признает себя виновным
Сегодня вечером, 30 июля, Специальная следственная служба Армении выдвинула обвинение против судьи Давида Григоряна по 1-ой части 314-ой статьи Уголовного кодекса Армении.
Адвокат Давида Григоряна Ерванд Варосян сообщил «News.am», что Давид Григорян не считает себя виновным по выдвинутому обвинению и заявил, что это связано с двумя решениями, принятыми им по другому делу в ходе профессиональной деятельности в качестве судьи.
Ерванд Варосян добавил, что, ознакомившись с содержанием выдвинутого обвинения, может утверждать, что хотя во многом содержание обвинения не соответствует действительности, однако даже в его тексте не содержится какого-либо фактического обстоятельства, свидетельствующего о преступлении.
«Это очередной повод убедиться в том, что происходящее является не правовым процессом, а просто преследованием судьи, посредством которого предпринимается попытка устрашить также других судей. В то же время, таким образом решился вопрос передачи дела Роберта Кочаряна другому судье», – сказал адвокат.
Отметим, что согласно 1-ой части 314-ой статьи Уголовного кодекса Республики Армения, внесение должностным лицом в официальных документах очевидно сфальсифицированных сведений или записей с целью наживы или из личных побуждений, фальсификация, исправление, царапины, внесение цифровых или других изменений наказывается штрафом от 200 до 500 МРОТ или лишением свободы до 4 лет с лишением права заниматься определенной деятельностью или занимать определенные посты в течение трех лет.