Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցով ժամանել է Մոսկվա
Այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցով ժամանել է Մոսկվա։ Ինչպես տեղեկացնում է «Itar-tass»-ը, նախագահ Մեդվեդևը Սերժ Սարգսյանի հետ դեմ առ դեմ ձևաչափով հանդիպում կանցկացնի, որի ժամանակ կքննարկվեն ռուս-հայկական գործընկերության արդի հարցերը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը։
Հանդիպման ժամանակ մեծ ուշադրություն կհատկացվի տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հարցերին. «Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև արդյունավետ արտաքին քաղաքական համադասավորություն է հաստատված ինչպես երկկողմանի ձևաչափում, այնպես էլ ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումներում, առաջին հերթին՝ ՀԱՊԿ-ում»,-նշել է  Կրեմլի աղբյուրը։
Նրա խոսքերով՝ Ռուսաստանը դրական է գնահատում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, հույսով, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումն իրապես կնպաստի տարածաշրջանի իրավիճակի առողջացմանը։
-Ռուսական կողմը, հաշվի առնելով ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահի իր կարգավիճակը, չի նվազեցնում իր միջնորդական գործունեությունը, որի շնորհիվ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վերաբերյլալ որոշակի առաջընթաց է գրանցվել։ Ռուսաստանը մտադիր է փոխընդունելի լուծումներ գտնելու հարցում  հետագայում ևս անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Երևանին ու Բաքվին և պատրաստ է աջակցել հակամարտությունից դուրս գալու այն տարբերակին, որը կբավարարի ներգրավված բոլոր կողմերին։ Իսկ փոխզիջումային համաձայնության գալու դեպքում պատրաստ է հանդես գալ որպես կարգավորման երաշխավոր,-նշել է աղբյուրը։
Նախագահները կքննարկեն նաև Ռուսաստանի և Հայաստանի տնտեսական համագործակցության հարցը, որտեղ ամենակարևորներից մեկը մնում է էներգետիկ ոլորտում համագործակցությունը։ Բացի դրանից, նրա խոսքերով, ռուսական կողմը Հայաստանի արտաքին տրանսպորտային կապերի կարգավորման ուղղությամբ հետևողական քայլեր է ձեռնարկում։

Серж Саргсян прибыл в Москву с официальным визитом
Сегодня в Москву с рабочим визитом прибыл президент Армении Серж Саргсян. Президент Дмитрий Медведев проведет с ним переговоры в формате "один на один", в ходе которых рассмотрят ряд актуальных вопросов российско-армянского союзнического партнерства, проблему Нагорно-Карабахского урегулирования.
Значительное внимание на встрече будет уделено вопросам международной и региональной повестки дня. "Между Россией и Арменией налажена эффективная внешнеполитическая координация, как в двустороннем формате, так и в рамках общих интеграционных объединений, прежде всего ОДКБ"- сообщил источник в Кремле.
По его словам, Россия положительно воспринимает процесс нормализации армяно-турецких отношений, рассчитывая что налаживание добрососедских связей между Арменией и Турцией будет объективно способствовать оздоровлению ситуации в регионе.
"Российская сторона, в том числе с учетом своего статуса сопредседателя Минской группы ОБСЕ, не снижает активности посреднических усилий, во многом благодаря которым было достигнуто определенное продвижение в согласовании основных принципов урегулирования. Россия намерена и в дальнейшем оказывать необходимое содействие Еревану и Баку в поиске взаимоприемлемых решений и готова поддержать тот вариант выхода из конфликта, который устроит все вовлеченные стороны, а в случае достижения компромиссной договоренности выступить гарантом урегулирования", - подчеркнул кремлевский источник.
Президенты обсудят и экономическое сотрудничество России и Армении, главным в котором остается взаимодействие в энергетической области. Кроме того, российская сторона предпринимает последовательные меры в целях нормализации внешних транспортных связей Армении.