Հեղափոխության մանկական հիվանդությունը և հետհեղափոխական Հայաստանը
Հեղափոխական իշխանությունը, կաբինետի հոտն առնելով, դառնում է խիստ հակահեղափոխական ու սկսում կռիվ տալ հեղափոխական լոզունգների ու արժեքների դեմ, քանզի չունի սեփական ծրագրերն ու արժանավորների թիմը։
Հեղափոխական լոզունգները սկսում են ճնշել և հունից հանել նախկին հեղափոխականներին։
Հեղափոխության միջոցով իշխանության եկածների հիմնական գործելաոճ է դառնում երկակի կամ եռակի ստանդարտների կիրառումը։ Իրենք կառավարում են հների պես, որովհետև այլ տարբերակ չունեն։
Իշխանության հասած հեղափոխականները նյարդայնանում են, երբ հիշեցնում են իրենց նախահեղափոխական կյանքն ու հեղափոխական լոզունգները։
Հեղափոխության 1–ին ալիքի ներկայացուցիչները «քանդող բրիգադ» են։ Դրանք պետություն կառուցող ու զարգացնող չեն։ Բոլոր ժողովուրդների մոտ ու բոլոր ժամանակներում դա ապացուցվել է։ Հայաստանը բացառություն չէ։
Հեղափոխականների առաքելությունն ավարտվում է իշխանափոխության հաջորդ վայրկյանից, բայց ամբոխի ալիքը նրանց բարձրացնում է վեր, իսկ իներցիան՝ որոշ ժամանակ պահում վերևում։ Հետո գալիս է ցավոտ անկման փուլը։
Հեղափոխությունն իր զավակներին կերակրելուց ու պառակտելուց հետո խժռում է և տեղ բացում նոր որակի պետություն կառուցելու առաքելություն ունեցողների համար։
Հեղափոխությունը սկզբում ճանապարհ է բացում տականքների համար, բայց դա դեպի մերիտոկրատիա տանող ցավոտ ճանապարհն է։
Պետությունը զարգացնում է հեղափոխության բերած արժեքները հեղափոխականներից պաշտպանող ուժը։ Սա քաղաքագիտական կանոն և օրինաչափություն է։ Հայաստանում այս օրինաչափությունն ու կանոնը աշխատելու են մաթեմատիկական ճշգրտությամբ։
Այս ընթացիկ ու անցումային փուլում մեր խնդիրը պետք է լինի մեծ ավերածություններ թույլ չտալը։ Անդառնալի կորուստներ թույլ չտալը։ Մնացածը ժամանակի ու տեխնիկայի հարց է։

Детская болезнь революции и постреволюционная Армения
Революционная власть, почуяв запах кабинетов, становится яро контрреволюционной и начинает бороться с революционными лозунгами и ценностями, так как не имеет собственных программ и команды достойных.
Революционные лозунги начинают давить на бывших революционеров и выводить их из себя.
Основным стилем работы пришедших к власти посредством революции становится применение двойных или тройных стандартов. Они управляют подобно предыдущим, так как не имеют выбора.
Достигшие власти революционеры нервничают, когда им напоминают об их дореволюционной жизни и революционных лозунгах.
Представители первой волны революции являются «демонтажниками». Они не в состоянии строить и развивать государство. Это было доказано у всех народов и во все времена. Армения не исключение.
Миссия революционеров завершается на следующую после смены власти секунду, но волна возносит их наверх, а инерция удерживает их там некоторое время. Затем наступает этап болезненного падения.
Накормив и расколов своих детей, революция их пожирает, открывая дорогу для носителей миссии построения государства нового качества.
Революция сначала открывает дорогу для негодяев, но это – ведущий к меритократии болезненный путь.
Государство развивается силой, защитившей революционные ценности от самих революционеров. Это – политологическое правило и закономерность. В Армении эти закономерность и правило сработают с математической точностью.
На этом текущем и переходном этапе нашей задачей должно быть недопущение больших разрушений. Недопущение необратимых потерь. Остальное – дело времени и техники.