Վովային այցելել են ու աշխատանքից զրկվել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ՀՀ ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը 3-4 օր առաջ պաշտոնից ազատել Ճանապարհային ոստիկանության հաշվառման-քննական ստորաբաժանման ղեկավար, «հայերեն» ասած՝ ՄՌՈՒ-ի պետ Արմեն Դավթյանին, թեեւ ձեւակերպվել է՝ «իր դիմումի» համաձայն։
Դավթյանի հետ մեզ չհաջողվեց խոսել, երկրում չէ։ Իսկ ՃՈ պետի տեղակալ Արթուր Տոնոյանը, ով համակարգում է այս ոլորտը, մեր հարցին, թե որն է Դավթյանի ազատման պատճառը, թերացե՞լ է աշխատանքում, ասաց․ «Չէ, չի թերացել, իր դիմումի հիման վրա ազատվել է աշխատանքից»։ Իսկ կարո՞ղ է ասել են, որ դիմում գրի։ Տոնոյանը դժվարացավ պատասխանել։
Մեզ հասած տեղեկություններով՝ Արմեն Դավթյանի ազատման պատճառն այն է, որ նա իր երկու կոլեգաների՝ Սուրեն Խուդոյանի եւ Լեւոն Բեգոյանի հետ այցելել է ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին, Սեւանի ափին գտնվող նրա առանձնատանը քեֆ են արել, շփվել, ինչը նոր իշխանություններին դուր չի եկել, եւ հենց դա էլ դարձել է նրանց՝ աշխատանքից ազատման, ավելի պարզ ասած՝ «հաշվեհարդարի» պատճառը։
Արդյունքում «իր դիմումի հիման վրա» աշխատանքից ազատվել է Արմեն Դավթյանը, «նույն հիմքով»՝ նաեւ ոստիկանության ՊՊԳՎ կարեւորագույն օբյեկտների եւ հիմնարկ-ձեռնարկությունների պահպանության գնդի հրամանատար Սուրեն Խուդոյանը։
Ոստիկանության լրատվականից մեզ ասացին, որ Խուդոյանն աշխատանքից ազատվել է օգոստոսի 13-ին՝ «դիմում է գրել եւ երկարամյա ծառայությամբ գնացել է թոշակի»։ Իսկ Վովա Գասպարյանին այցելած եռյակի մյուս անդամին՝ Լեւոն Բեգոյանին, որը Երեւան քաղաքի վարչության «Զվարթնոց» օդանավակայանի գծային բաժնի պետն էր, ազատել էին մոտ 2 շաբաթ առաջ՝ օգոստոսի 7-ին։ Մենք չկարողացանք պարզել՝ Վալերի Օսիպյա՞նն է հաշվեհարդար տեսել այս անձանց հետ, թե՞ սա եղել է Նիկոլ Փաշինյանի գիտությամբ»:

Трем правоохранителям визит к Владимиру Гаспаряну стоил должности – «Грапарак»
Газета «Грапарак» пишет, что начальник полиции Армении Валерий Осипян 3-4 дня назад освободил от должности начальника регистрационно-экзаменационного подразделения Дорожной полиции Армена Давтяна, хотя освобождение было оформлено как «по собственному желанию».
Изданию не удалось поговорить с Давтяном, поскольку он отсутствует из страны. А заместитель начальника Дорожной полиции Артур Тоноян, который координирует эту сферу, на вопрос, в чем причина увольнения Давтяна, допустил ли он упущения в работе, заявил: «Нет, не допускал упущений, освободился согласно собственному заявлению». На вопрос, а может ему сказали, чтобы написал заявление, Тоноян затруднился ответить.
По сведениям газеты, причина увольнения Армена Давтяна в том, что он вместе со своими коллегами Суреном Худояном и Левоном Бегояном посетил бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна, пообщался, поужинал и в его доме на берегу озера Севан, что не понравилось новым властям. И именно это стало причиной его освобождения от работы, а точнее «сведения счетов».
«В результате, согласно «собственному заявлению», Армен Давтян был освобожден от должности, на «том же основании» был освобожден от работы командир полка по охране важных государственных объектов и учреждений-предприятий ППС полиции Сурен Худоян.
В пресс-службе полиции нам сказали, что Сурен Худоян освободился 13 августа, «написал заявление и вышел на пенсию по выслуге лет».
А другого члена посетившей Владимира Гаспаряна тройки – Левона Бегояна, который занимает должность начальника линейного отдела аэропорта «Звартноц» управления полиции Еревана, – освободили от занимаемой должности около 2 недель назад – 7 августа. Нам не удалось выяснить, сводил ли счеты с этими лицами лично Валерий Осипян или это происходило с ведома Никола Пашиняна», – пишет газета.