Ո՞ւմ դեմ է ուզում պայքարել Տիգրան Սարգսյանը
Արդեն երկար ժամանակ է՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարում է այն մասին, որ պետք է պայքարել խոշոր բիզնեսի դեմ։ Սակայն միջազգային կենտրոնների մեծ սիրահարը չի կոնկրետացնում, թե ում ի նկատի ունի։ Խոշոր բիզնեսը, մեր պատկերացմամբ, նախ և առաջ երկրի բարձրագույն իշխանավորներն են, այդ թվում՝ Տ. Սարգսյանը։
Քաղաքական կուլուարներում շատերը գիտեն, որ Տիգրան Սարգսյանը Կենտրոնական բանկի ղեկավար աշխատած տարիներին ներկայացրել է վառելիքի ոլորտի խոշոր խաղացող և նախագահ Սերժ Սարգսյանի մտերիմ Բարսեղ Բեգլարյանի տնտեսական շահերը։ Ըստ տեղեկությունների՝ նույն Բ. Բեգլարյանի լոբբինգով  նա հետագայում դարձավ վարչապետ։
Հիմա երբ վարչապետը խոսում է խոշորի դեմ պայքարելու մասին, մի՞թե «Ֆլեշի» ղեկավար Բեգլարյանին նկատի ունի։ Այդ դեպքում ստացվում է, որ «միջազգայնագետը» դուրս է գալիս իր հովանավորի դեմ, կամ էլ այդպիսի բան չկա, և փորձ է արվում PR ակցիա իրականացնելով դիվիդենտներ հավաքել։
Ի դեպ, Տ. Սարգսյանը ոչ միայն խոշոր բիզնեսի կոնկրետ շրջանակների շահերի պաշտպանն է, այլև, ըստ մամուլի հրապարակումների, ինքն էլ է ոչ պակաս խոշոր փողատեր։ Ռուսական wek.ru կայքում վերջերս տպագրվեց հայ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ֆինանսական կարողությունների մասին տեղեկատվություն, որտեղ կար նաև Տիգրան Սարգսյանի անունը։ Մեջբերենք մի հատված այդ նյութերից, որոնք «Կորեյկոյի թղթապանակ» են հիշեցնում. «Տիգրան Սարգսյանը, ում ընտանիքը 10 տարուց ավելի է՝ ապրում է Իսպանիայի շքեղ առանձնատանը, Հայաստանի հարուստ մարդկանցից է։ ... Մի քանի անգամ կրիմինալ սկանդալների մեջ է ընկել, որոնցից առավել հիշարժաններն են իր տան սեյֆից 50 հազար դոլարի գողությունը և ԿԲ-ի վերահսկիչ ծառայության ղեկավարի ցուցմունքներն ընդդեմ Տիգրան Սարգսյանի հերթկան ֆինանսական մեքենայության։ ... Վարչապետն իր փայն ունի ներկրողների եկամուտներից, ինչպես նաև «Արարատ», «Կոնվերս» և մի շարք այլ բանկերից, ոսկու առքուվաճառքից, ինկասացիոն ձեռնարկություն ունի, ինչպես նաև «Տաքսի-տուր» ծառայություն... 2004-ին Տ. Սարգսյանի ի կատար ածած դրամի արժեվորման քաղաքականութունը միայն այդ տարի 30 մլն. դոլարի վնաս հասցրեց երկրին»։
Ահա այսպիսի տեղեկատվություն է հրապարակում ռուսական կայքը մեր վարչապետի մասին, ով ուզում է մտնել խոշոր բիզնեսի դեմ պայքարողի իմիջի մեջ։ Թափանցիկ աշխատանքի կողմնակից Տ. Սարգսյանը մինչև օրս այս տեղեկությունները չի հերքել։
Այս ամենին կարելի է ավելացնել նաև 2009 թվականի մարտի 3-ի «ակնթարթային» որոշումը, երբ անցում կատարվեց լողացող փոխարժեքի։ Մինչև այդ դոլարի փոխարժեքը պետական պահուստերի հաշվին պահվում էր 305 դրամ, և այդ ընթացքում շատ կոնկրետ բանկեր ակտիվորեն գնում էին էժան դոլարը։ Հետո դրամն արժեզրկվեց 25 տոկոսի չափով, իսկ Տ. Սարգսյանը դրանից հետո հայտարարեց, որ մեր մասնավոր բանկերը համալրել են իրենց դոլարային պաշարները՝ 200 միլիոն դոլարի չափով ձեռք բերելով 305 դրամանոց դոլարներ։ Սա, ըստ էության, ինքախոստովանական ցուցմունք էր, բայց այդ հայտարարությանը դատախազությունը չանդրադարձավ, և թեման փակվեց։ Տուժեցին բոլոր նրանք, ում Տիգրան Սարգսյանը պարբերաբար հորդորում էր խնայողությունները պահել դրամով։ Այսինքն, ՀՀ քաղաքացիների մեծ մասը տուժեց դրամի «լողացումից», բայց նման «մանր» բաները չեն հետաքրքրում փոքր ու միջին բիզնեսին կաթվածահար վիճակի հասցրած, իսկ այժմ բիզնեսի այդ շերտի պաշտպանի դերը խաղացող վարչապետին։ Եթե հիշենք նաև, թե ինչ գնով ԿԲ նախագահ եղած ժամանակ Տիգրան Սարգսյանը վաճառեց ոսկին, իսկ հետո ինչ գին ունեցավ նույն այդ ոսկին միջազգային շուկայում, ապա հայկական «Կորեյկոյի»  կերպարը կամբողջականանա։
Եվ կրկին հարց է առաջանում, թե այդ դեպքում ո՞ւմ նկատի ունի  վարչապետը, երբ խոսում է խոշոր բիզնեսի մասին։ Միգուցե ինքն իրե՞ն։ Միգուցե ինքն իր դե՞մ է պայքարելու։ Հազիվ թե։ Սրանք խարակիրի անող չեն։ Մնաց այն տարբերակը, որ  PR-ով է զբաղված «քահանա-վարչապետը»։
Հ. Գ.։ Եթե Տիգրան Սարգսյանն իրոք ուզում է պայքարել խոշոր բիզնեսի դեմ, ապա ենթադրվում է, որ նա պետք է ընտրեր ճիշտ այն մարտավարությունը, որը կար միջազգային տնտեսական ճգնաժամի դեմ պայքարի ժամանակ։ Եթե հիշում եք, վարչապետն այդ ժամանակ առաջարկում էր չխոսել ճգնաժամի մասին, որպեսզի այն շրջանցի մեզ։ Ելնելով այդ տրամաբանությունից՝ վարչապետը պետք է որ չխոսեր խոշոր բիզնեսի, օլիգոպոլիաների մասին։ Չէ՞ որ, ըստ Տիգրան Սարգսյանի «երկաթե» տրամաբանության, եթե հասարակությունը և համապատասխան գերատեսչությունները չնկատելու տան օլիգարխներին և օլիգոպոլիաներին, ապա վերջինները մեր կողքով կանցնեն և մեզ չեն վնասի։
Հիմա Տ. Սարգսյանը որոշել է խոսել խոշոր բիզնեսի դեմ պայքարի անհրաժեշտության և այլ խնդիրների մասին։ Ուրեմն նա կամ հասկացել է, որ խնդիրների մասին պետք է բարձրաձայնել, այլ ոչ թե «ջայլամային» կեցվածք ընդունել, կամ էլ վարչապետն ընդամենը խոսում է խոսելու համար։ Թե այս տարբերակներից ո՞րն է իրականությանը համապատասխանում, «միջազգայնագետը» կիմանա։ Սպասենք նոր թամաշաների։

Против кого хочет бороться Тигран Саркисян?
Уже длительное время, как премьер Тигран Саркисян заявляет о том, что нужно бороться против крупного бизнеса. Однако большой любитель международных центров не конкретизирует, кого он имеет в виду. В нашем представлении, крупный бизнес, прежде всего, ассоциируется с высшими звеньями власти, в том числе с Т. Саркисяном.
В политических кулуарах многие знают, что в годы работы главой Центрального банка Тигран Саркисян представлял экономические интересы крупного игрока топливной сферы и приближенного Сержа Саргсяна Барсега Бегларяна. Согласно информации, именно благодаря лоббированию того же Б. Бегларяна он впоследствии стал премьером.
Неужели когда сейчас премьер говорит о борьбе против крупного бизнеса, он имеет в виду руководителя «Флеш» Бегларяна? В таком случае получается, что «международник» выходит против своего покровителя или же ничего подобного нет, и делается попытка, осуществив PR-акцию, получить дивиденды.
Кстати, Т. Саркисян является не только защитником интересов конкретных кругов крупного бизнеса, но и, согласно публикациям в прессе, он тоже вовсе не «беден». Недавно на российском сайте wek.ru была опубликована информация о финансовых состояниях высокопоставленных чиновников Армении, где было также и имя Тиграна Саркисяна. Приведем цитату из этого материала, который напоминает «папку Корейко»: «Тигран Саркисян, чья жена и ребенок уже свыше 10 лет проживают в роскошном особняке в Испании, является одним из богатых людей Армении.... Несколько раз он попадал в криминальные скандалы, среди которых стоит выделить: хищение из его домашнего сейфа свыше 50 тыс. долларов и показания данные против него руководителем контрольной службы ЦБ во время расследования очередной финансовой аферы. Премьер имеет свою долю от прибыли импортеров, а также в «Конверсбанке». Имеет долю в «Араратбанке», в ряде других банков и в купле-продаже золота, владеет инкассационным предприятием, фирмой «Такси-тур»... В результате только первого года проведения политики удержания завышенным обменного курса доллара по отношению к драму, осуществленной Тиграном Саркисяном в 2004-м, бюджет Армении понес убытки в 30 миллионов долларов».
Вот такую информацию публикует российский сайт о нашем премьере, который хочет создать себе имидж борца против крупного бизнеса. Сторонник прозрачной работы Т. Саркисян не опроверг эту информацию по сей день.
К этому всему можно также добавить «моментальное» решение 3-го марта 2009-го, когда был сделан переход к плавающему курсу. До этого курс доллара за счет государственных резервов удерживался на уровне 305 драм и в течение этого времени очень конкретные банки скупали дешевый доллар. Потом драм обесценился на 25 процентов, а Т. Саркисян после этого заявил, что наши частные банки пополнили свои долларовые запасы на 200 миллионов долларов, приобретя доллары по 305 драм. Это, по сути, было добровольным признанием, но прокуратура не отреагировала данному заявлению и тема закрылась. Пострадали все те, кому Тигран Саркисян периодически советовал хранить сбережения в драмах. То есть, большая часть граждан РА пострадала от «плавания» драма, но подобные «мелкие» вещи не интересуют премьера, доведшего до парализованного состоянии малый и средний бизнес, а сейчас играющего роль защитника этого слоя бизнеса. Если вспомним также, по какой цене в бытность председателем ЦБ Тигран Саркисян продал золото и сколько стоило потом то же золото на международном рынке, то образ армянского «Корейко» станет целостным.
И снова возникает вопрос, кого имеет в данном случае премьер, когда говорит о крупном бизнесе? Может быть, самого себя? Может быть, против себя он будет бороться? Вряд ли. У них кишка тонка для харакири. Остался лишь один вариант: «премьер-священник» занимается пиаром.
P. S. Если Тигран Саркисян действительно хочет бороться против крупного бизнеса, то предполагается, что он должен был избрать точно такую же тактику, которая была во время борьбы с мировым экономическим кризисом. Если помните, тогда премьер предлагал не говорить о кризисе, чтобы он обошел нас стороной. Исходя из этой логики, премьер не должен был говорить о крупном бизнесе, олигополиях. Ведь, по «железной» логике Тиграна Саркисяна, если общество и соответствующие ведомства сделают вид, что не замечают олигархов и олигополии, то последние обойдут нас стороной и не навредят нам.
Сейчас Т. Саркисян решил говорить о необходимости борьбы против крупного бизнеса и о других проблемах. Значит, он либо понял, что о проблемах нужно говорить, а не принимать позу «страуса», либо премьер говорит всего лишь ради того, чтобы говорить. Какой из этих вариантов соответствует действительности, знает лишь «международник». Подождем новых зрелищ.