Հայաստանի տնտեսական հանելուկը և քարոզչական աղմուկը
Շտապ հավաքված տվյալների համաձայն՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունվար–հուլիսին 6,8 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։
Ուշագրավն այն է, որ վիճակագրորեն աճել են աշխատավարձերը՝ պետական ու մասնավոր սեկտորներում համապատասխանաբար 7,3 և 4,1 տոկոսներով, աճել է առևտուրը՝ 8,9 տոկոս, բայց, արի ու տես, որ սպառողական գների ինդեքսը՝ ՍԳԻ–ն, կամ գների աճը առաջին յոթ ամսում, նախորդ տարվա հունվար–հուլիսի համեմատ, ավելացել է ընդամենը 1,9 տոկսով։ Դա նշանակում է, որ տնտեսության մեջ արձանագրվող աճը զուտ վիճակագրական ֆենոմեն է, ու իրական կյանքի հետ կա աղճատված կապ։ Հակառակ դեպքում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի՝ ամիսներ շարունակ արձանագրվող աճը կազդեր գնաճի վրա, քանզի տնտեսական աճը նպաստում է գնողունակ պահանջարկի ավելացմանն ու ճնշում գները։
Չեն կարող տնտեսությունը, աշխատավարձերը, առևտուրը և էլի ուրիշ բաներ աճել, իսկ ահա գնաճի մակարդակը մնա թիրախային 4 տոկոսից ավելի, քան 2 անգամ ցածր վիճակում։
Գնաճի ցածր մակարդակը կարող է հետևանք լինել նաև «ուժեղ» դրամի քաղաքականության, ինչպես նաև զսպող հարկաբյուջետային ու դրամավարկային քաղաքականության։
Հայտնի է, որ կառավարությունը բյուջետային ծախսերի թերակատարում է իրականացնում։ Եվ դա այն դեպքում, երբ հարկային եկամուտները պլանավորվածից բարձր են։
Բյուջետային ծախսերի թերակատարումը ազդում է տնտեսական վիճակի վրա բացասական իմաստով։ Բայց կառավարությունը, ամենայն հավանականությամբ, համարում է, որ այդ հարկային եկամուտների դրական դինամիկան ժամանակավոր բնույթ է կրում ու պայմանավորված չէ ներքին տնտեսական գործոններով։ Ու դրա համար էլ ծախսերը չի իրականացնում՝ օրենքի խախտմամբ պահելով փողերը «սև» օրվա համար։
Դե, իսկ Կենտրոնական բանկն էլ, շառից ու փորձանքից հեռու, սեղմած է պահում դրամական զանգվածը։ Արդյունքում ստանում ենք ցածր ՍԳԻ և տնտեսության ցուցանիշների հետ կապված քարոզչական մեծ աղմուկ։

Экономическая загадка Армении и пропагандистская шумиха
Национальный статистический комитет опубликовал макроэкономические показатели за январь-июль текущего года.
Согласно собранным наспех данным, показатель экономической активности за январь-июль на 6,8 процентов превысил тот же показатель за аналогичный период прошлого года.
Примечательно то, что статистически повысились зарплаты – на 7,3 и 4,1 процент в государственном и частном секторах соответственно, выросла торговля – на 8,9 процентов, но, как выясняется, индекс потребительских цен (ИПЦ) или рост цен за 7 месяцев, по сравнению с январем-июлем прошлого года, повысился всего лишь на 1,9 процентов.
Это означает, что фиксируемый в экономике рост является всего лишь статистическим феноменом и имеет к реальности лишь отдаленное отношение. В противном случае фиксируемый на протяжении месяцев рост показателя экономической активности сказался бы на росте цен, так как экономический рост способствует повышению покупательского спроса и оказывает давление на цены.
Не могут экономика, зарплаты, торговля и многое другое расти, а уровень роста цен оставаться в пределах ниже целевых 4 процентов, то есть на уровне в 2 раза ниже.
Низкий уровень роста цен может быть также следствием политики «сильного» драма, а также сдерживающей налогово-бюджетной и кредитно-денежной политики.
Известно, что правительство недовыполняет бюджетные расходы. И это в условиях, когда налоговые поступления выше запланированного.
Недовыполнение бюджетных расходов негативно сказывается на экономическом положении. Однако правительство, по всей видимости, считает, что позитивная динамика этих налоговых поступлений носит временный характер и не обусловлена внутренними экономическими факторами, поэтому не осуществляет расходы, в нарушение закона удерживая деньги на «черный» день.
Центробанк же, дабы не накликать беду, держит денежную массу сжатой. В результате получаем низкий ИПЦ и связанную с экономическими показателями большую пропагандистскую шумиху.