ՍԴ-ի որոշումը նշանակում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ չի կարող կալանք կիրառվել. Արամ Վարդևանյան (տեսանյութ)
Սահմանադրական դատարանի որոշումը նշանակում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ չի կարող կալանք կիրառվել: Այս մասին Սահմանադրական դատարանի բակում Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց ՍԴ-ում Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը:
Դիտարկմանը, թե, այսինքն` Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է ազա՞տ արձակվի կալանքից, Վարդևանյանն ասաց. «Այո՛: Բոլոր այն մարդիկ, ովքեր խնդիր են տեսնում այս եզրափակիչ մասի հետ, ես կխնդրեի նայել Քրեական դատավարության 35-րդ հոդվածը»:
Կալանավորումը, որը մի քանի անգամ կիրառվել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ, խախտել է վերջինիս անձնական ազատության իրավունքը․
«Եթե Սահմանադրական դատարանն արձանագրում է, որ խախտվել է անձնական ազատության իրավունքը, նշանակում է՝ կալանավորումը չի կարող լինել իրավաչափ»:

Решение Конституционного суда означает, что в отношении Роберта Кочаряна не может быть применен арест – Арам Вардеванян (видео)
Решение Конституционного суда, как минимум, означает, что в отношении Роберта Кочаряна не может быть применен арест. Об этом в беседе с «Tert.am» заявил представитель Роберта Кочаряна в Конституционном суде Арам Вардеванян.
На вопрос, должен ли Роберт Кочарян быть освобожден из-под стражи, Вардеванян ответил: «Да. Всем, кто видит проблему с этой заключительной частью решения, я бы попросил вас ознакомиться со статей 35 Уголовно-процессуального кодекса».
Напомним, что Конституционный суд Армении огласил решение, принятое по вопросу «Об определении вопроса соответствия ст. 35 и ч. 2 ст. 135 Уголовно-процессуального кодекса РА Конституции РА на основании заявления Роберта Кочаряна».
Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян огласил заключительную часть решения КС: «Признать статью 35 УК кодекса РА противоречащей Конституции и недействительной. Часть 2 статьи 135 УК РА соответствует Конституции РА».