Հայաստանում օրենք չի գործում Ռոբերտ Քոչարյանի հանդեպ. Վիկտոր Սողոմոնյան
Դատարանի որոշումն ապացուցեց, որ այսպես կոչված «Ռոբերտ Քոչարյանի գործը» լիովին իրավականից անցել է քաղաքական ոլորտ։ Այս մասին ասել է երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը՝ NEWS.am-ին մեկնաբանելով ընդհանուր իրավասության դատարանի այսօր հրապարակված որոշումը Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների միջնորդության վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ դատարանը մերժել էր միջնորդությունը ազատազրկման հետ կապ չունեցող խափանման միջոցի ընտրության մասին։ Սեպտեմբերի 17-ին դատարանը մերժել էր միջնորդությունը Քոչարյանի ազատման մասին՝ Սահմանադրական դատարանի որոշման հիման վրա։
«Հասկանալի է, որ օրենքը Ռոբերտ Քոչարյանի հանդեպ Հայաստանում չի գործում։ Դատարանները, գտնվելով իշխանությունների աննախադեպ ճնշման տակ, ընդունում են անօրինական որոշումներ։ Մենք անգամ գործ ունենք աննախադեպ երեւույթի հետ՝ դատարանը ուշադրության չի առել Սահմանադրական դատարանի որոշումը։ Հետեւաբար, մենք կարող ենք փաստել, որ գործ ունենք քաղաքական հետապնդման նոր պտույտի հետ Ռոբերտ Քոչարյանի հանդեպ։
Մենք կարող ենք փաստել, որ պայքարը նրա ազատ արձակման համար դառնում է քաղաքական պայքարի զգալի տարր եւ ներկայացնում է ոչ թե պարզապես պայքար առանձին մարդու ազատության համար, թեեւ խոսքը անվանի պետական գործչի մասին է, խոսքը հայոց պետականության պաշտպանության, Հայաստանում իրավական պետության պաշտպանության մասին է։ Ահա թե որն է այսօր տեղի ունեցող գործընթացների էությունը։ Դա հասկանալի դարձավ ընդհանուր իրավասության դատարանի երկու որոշումներից հետո՝ նախորդ եւ այսօրվա։
Հաջորդ շաբաթվա սկզբին մենք կհայտարարենք այն մասին, թե ինչ ձեւաչափով ենք շարունակելու քաղաքական պայքարը Հայաստանի երկրորդ նախագահի ազատ արձակման եւ երկրում իրավակարգի վերականգնման համար։ Դա կիրականացվի բացառապես քաղաքական եւ օրինական մեթոդներով։ Մանրամասների մասին կտեղեկացնենք հաջորդ շաբաթվա սկզբին»,-նշել է Վիկտոր Սողոմոնյանը։

Виктор Согомонян: «Закон в отношении Роберта Кочаряна не работает в Армении»
Решение суда доказало, что так называемое «дело Роберта Кочаряна» полностью перешло из правовой сферы в сферу политическую. Об этом заявил руководитель офиса второго президента Виктор Согомонян, комментируя «News.am» опубликованное сегодня решение суда общей юрисдикции по ходатайству адвокатов Роберта Кочаряна.
Напомним, что суд отклонил ходатайство об избрании не связанной с лишением свободы меры пресечения. 17 сентября суд отклонил ходатайство об освобождении Кочаряна на основании решения Конституционного суда.
«Понятно, что закон в отношении Роберта Кочаряна не работает в Армении. Суды, находясь под беспрецедентным давлением властей, принимают незаконные решения. Мы даже имеем дело с беспрецедентным явлением – суд не принял во внимание решение Конституционного суда. Соответственно, мы можем констатировать, что имеем дело с новым витком политического преследования в отношении Роберта Кочаряна.
Мы можем констатировать, что борьба за его освобождение становится значительным элементом политической борьбы и представляет собой не просто борьбу за свободу отдельного человека, хотя речь о выдающемся государственном деятеле, речь идет о защите армянской государственности, о защите правового государства в Армении. Вот в чем суть происходящих сегодня процессов. Это стало понятно после двух решений суда общей юрисдикции – предыдущего и сегодняшнего.
В начале следующей недели мы объявим о том, в каком формате будем продолжать политическую борьбу за освобождение второго президента Армении и за восстановление правопорядка в стране. Это будет осуществляться исключительно политическими и законными методами. О подробностях сообщим в начале следующей недели», – отметил Виктор Согомонян.