Լևոն Քոչարյանի արձագանքը Փաշինյանի ասուլիսին
Ես ցավով եմ արձանագրում, որ Հայաստանի վարչապետի աթոռին հայտնված մարդը բացի հանրահավաքային դատարկ ելույթներ ունենալուց ու մեր հասցեին անհիմն մեղադրանքներ հնչեցնելուց, այլ բանի ունակ չէ։ Ինքը այդպես էլ չի հասկացել, թե ինչ կարգավիճակում է հայտնվել։
Դատարկաբանությունն ու ամբոխավարությունն արդեն ամբողջ աշխարհի առաջ են տեղի ունենում՝ Լոս Անջելեսից մինչև Երևան, Ստեփանակերտից մինչև Սոչի։
Էժանագին էմոցիաներ փախցնելը և մեր երկրի բուն խնդիրներից մարդկանց ուշադրությունը շեղելու նպատակով ճղճիմ հայտարարություններ անելը շարունակում են մնալ Նիկոլի գործելաոճը։
Նա ամերիկաներից սպառնացել է, որ վերականգնելու է 1998–ից առաջ եղած ստատուս քվոն։ Ճիշտ է, մեր ընտանիքի հասցեին վայրահաչելով ու իր սիրած «երգը» երգելով է դա ասել, բայց նրա խոսքն իրականում այլ բան է նշանակում։
1998–ից առաջ եղած ստատուս քվոն վերականգնել նշանակում է՝ երկրի տնտեսության հերն անիծել ու վերադառնալ Արցախի խնդրի կարգավորման վաղուց մերժված փուլային տարբերակին։
1998–ից հետո՝ հորս նախագահության 10 տարվա ընթացքում պետական բյուջեն մեծացավ 8 անգամ և երկնիշ տնտեսական աճերով տնտեսության չափերն ավելացան 6 անգամ։ Դրանից, ի դեպ, օգտվել է նաև Նիկոլը, ում թերթային բիզնեսը ծաղկել է այդ տարիներին, նա թանկարժեք շարժական ու անշարժ գույք է ձեռք բերել:
Քոչարյանը նաև թույլ չտվեց, որ Արցախը Նիկոլի քաղաքական հայրիկի առաջարկած տխրահռչակ փուլային տարբերակով հայտնվի Ադրբեջանի կազմում։
Հիմա, եթե նա ուզում է վերադարձնել այս ստատուս քվոն, ապա թույլ չենք տալու։
1998–ի միայն մեկ ստատուս քվո պետք է վերականգնել՝ պատմության աղբանոցը նետել ու վերջնականապես փակել պարտվողականության էջը՝ դրա հիմնադիրով ու մնացուկներով հանդերձ։

Левон Кочарян отреагировал на озвученные Николом Пашиняном заявления
Сын второго президента Армении Роберта КочарянаЛевон Кочарян – отреагировал на озвученные премьер-министром РА Николом Пашиняном во время пресс-конференции в США в адрес их семьи заявления.
«Я с сожалением констатирую, что оказавшийся в кресле премьера Армении человек, кроме пустых митинговых выступлений и озвучивания в наш адрес необоснованных обвинений, ни на что другое не способен. Он так и не понял, в каком статусе оказался.
Его пустословие и демагогия уже налицо по всему миру – от Лос-Анджелеса до Еревана, от Степанакерта до Сочи.
Срывание дешевых эмоций и выступление с тривиальными заявлениями с целью отвлечения внимания людей от реальных проблем страны продолжают оставаться стилем Никола.
Он из Штатов пригрозил восстановить статус-кво, существующий до 1998 года. Правда, сказал это, занимаясь пустословием в адрес нашей семьи и вновь заводя свою любимую «песню», но его слова в действительности означают другое.
Восстановление существующего до 1998 года статус-кво означает разрушение экономики страны и возвращение к давно отвергнутому поэтапному варианту урегулирования арцахской проблемы.
После 1998 года, в течение 10 лет президентства моего отца, государственный бюджет увеличился в 8 раз, а размер экономики с двузначным экономическим ростом увеличился в 6 раз. Этим, кстати, воспользовался и Никол, чей газетный бизнес процветал в те годы, он приобрел дорогостоящее движимое и недвижимое имущество.
Кочарян также не позволил, чтобы Арцах в соответствии с предложенным политическим отцом Никола печально известным этапным вариантом оказался в составе Азербайджана.
Теперь, если он захочет вернуть этот статус-кво, то мы не допустим этого.
Нужно восстановить только один статус-кво 1998 года – выбросить на свалку истории и окончательно закрыть пораженческую страницу – вместе с ее основателем и остатками», – написал Левон Кочарян.