Այն, ինչ կատարվում է հիմա քրդերի հետ, կատարվել ու կատարվելու է բոլոր այն ժողովուրդների հետ, որոնք
դ) չունեն պետություն, իսկ եթե ունեն էլ, ապա ապաշնորհ են կառավարում և ներքին խնդիրները փորձում են լուծել արտաքին կողմնորոշումների խաղերի մեջ մտնելով. այդ դեպքում առնվազն տարածքային կորուստներն անխուսափելի են լինում (Ադրբեջան, Վրաստան, Ուկրաինա),
ե) դասեր չեն քաղում սեփական ու այլոց պատմություններից։
Եզրակացությունը մեկն է՝ ցեղասպանությունից զերծ մնալու և անվտանգ ապրելու համար պետք է ունենալ արդյունավետ կառավարվող պետություն և սեփական երկրի պաշտպանությունն ապահովող մարտունակ բանակ։ Պետք է նաև չապավինել 3–րդ ուժերին՝ դրսում փնտրելով ոչ թե տերեր, այլ դաշնակիցներ։
Գործող իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որպեսզի մեր գլխավոր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները փչանան։ Հարց և կասկածներ են առաջանում՝ ինչո՞ւ։
Ո՞ւմ համար հասկանալի չէ, որ Հարավային Կովկասում ռուսական ազդեցության թուլացումն անպայման լրացվելու է թուրքական գործոնի ուժեղացմամբ՝ այդտեղից բխող հետևանքներով։
Վրաստանի օրինակը բոլորիս աչքի առաջ է։ Այդ պետությունը դարձել է թուրքական աշխարհի կցորդը և ժամանակի ընթացքում տարալուծվելու է թուրքական աշխարհի մեջ, եթե կտրուկ փոփոխության չգնա։
Անընդհատ ինքնիշխանությունից խոսող մեր տնաբույծ թրքաբոլշևիկները չգիտե՞ն, թե ինչով է ավարտվելու հայ–ռուսական հարաբերությունների փչացումը։ Գիտե՛ն։ Պաշտպանյալը չգիտի՞։ Գիտի՛։ Բա այդ դեպքում ինչո՞ւ է վանում դաշնակցին, ինչո՞ւ է սպասարկում դրսի շահն ու «ծռված» քաղաքականություն վարում։ Հարցս հռետորական է։

То, что сейчас происходит с курдами, происходило и произойдет со всеми теми народами, которые
г) не имеют государства, а если и имеют, то управляют им бесталанно и пытаются решить внутренние проблемы, входя в игры с внешними ориентирами: в этом случае неминуемыми становятся как минимум территориальные потери (Азербайджан, Грузия, Украина),
д) не извлекают уроки из своей и чужой истории.
Вывод один: чтобы избежать геноцида и жить безопасно, нужно обладать эффективно управляемым государством и обеспечивающей оборону собственного государства боеспособной армией. Нужно также не уповать на третьи силы и искать вовне не хозяев, а союзников.
Действующие власти делают всё, чтобы отношения с нашим главным стратегическим союзником Россией испортились. Возникают вопрос и подозрение – а почему?
Кому не понятно, что ослабление российского влияния на Южном Кавказе обязательно будет восполнено усилением турецкого фактора, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Пример Грузии у всех перед глазами. Это государство стало придатком турецкого мира и со временем растворится в нем, если не пойдет на резкие изменения.
Разве нашим доморощенным туркобольшевикам, постоянно говорящим о суверенитете, не известно, чем завершится ухудшение армяно-российских отношений? Известно. Подзащитный этого не знает? Знает. Почему он тогда отталкивает от себя союзника, почему обслуживает интересы внешних сил и заигрывает с «Сасна црер»? Вопрос риторический.