Ալիևին թվաց, որ կարող է իրեն հնարավորություն տալ ցինիկաբար խցկվել երկու դաշնակիցների միջև
Աշխաբադում՝ ԱՊՀ անդամ երկրների գագաթաժողովի շրջանակներում, Ադրբեջանի նախագահի ելույթն անցյալ շաբաթ Սոչիում, «Վալդայ» ակումբի նիստի ժամանակ ստեղծված իրավիճակի տրամաբանական շարունակությունն էր:
Փաստացի, Սոչիում, Հայաստանի դաշնակցի, ռազմավարական գործընկերոջ, ինչպես նաև արցախյան հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրի ղեկավարի ներկայությամբ Ալիևն իրեն թույլ տվեց միակողմանի, առանց հակամարտության մյուս երկու կողմերի՝ Հայաստանի և Արցախի ներկայացուցիչների մասնակցության, կեղծ, մանիպուլյատիվ հայտարարություններ անել արցախյան հիմնախնդրի վերաբերյալ։ Արդյունքում, Ալիևը համարեց, որ իրեն ամեն ինչ կարելի է և արդեն ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարների ներկայությամբ Հայաստանին մեղադրեց «ֆաշիզմի հերոսացման» մեջ՝ անդրադառնալով Երևանում տեղադրված Գարեգին Նժդեհի արձանին:
Պատահակա՞ն է արդյոք Ալիևի նման պահվածքը։ Իհարկե՝ ո՛չ։
Առաջին, ինչպես արդեն նշեցի, Ալիևը որոշել էր, որ իրեն թույլատրվում է ցանկացած արտահայտություն Հայաստանի հասցեին մեր ռազմավարական գործընկերոջ նախագահի ներկայությամբ։ Ալիևին թվաց, որ Հայաստանի նոր ղեկավարության կոպիտ, որոշ դեպքերում՝ աններելի սխալներն արտաքին ու ներքին քաղաքականության մեջ և դրանց հետևանքով հայ-ռուսական հարաբերություններում առաջացած որոշ նյարդայնությունը կարող են իրեն հնարավորություն տալ ցինիկաբար խցկվել երկու դաշնակիցների միջև՝ մոռանալով, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները բարձր են այսրոպեական իրողություններից, այդ թվում՝ հույզերից և այս կամ այն առաջնորդի քայլերից։ Ի դեպ, այդ մասին երբևէ չպետք է մոռանան նաև մեր ռուսական կողմի ընկերներն ու գործընկերները։ Հակառակ դեպքում, նույնիսկ լռությունը ոմանց կողմից կարող է ընկալվել որպես հովանավորչություն և թողտվություն։
Երկրորդ, Ալիևն այնպիսի թեմա ընտրեց, որը որոշ ժամանակ առաջ ակտիվ և, մեղմ ասած, ոչ կոմպետենտ ու ոչ պրոֆեսիոնալ կերպով քննարկվում էր ռուսական մամուլում։ Նա համարեց, որ ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովը հարմար հարթակ է Հայաստանի հասցեին այդ թեմայով մեղադրանքներ հնչեցնելու համար։
Հասկանալով մեր ռուս գործընկերների զգայունությունը Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի տարիներին Նժդեհի գործունեության հետ կապված՝ կարևոր եմ համարում հիշեցնել, որ նա բացառիկ պատմական դերակատարում է ունեցել հայ ժողովրդի համար 1918-1921թթ․-երին։ Այդ տարիներին նրա հերոսական պայքարի շնորհիվ Զանգեզուրն ու Սյունիքը հայկական մնացին, իսկ պանթյուրքիզմի գաղափարախոսներին չհաջողվեց հասնել իրենց գլխավոր նպատակին՝ Թուրքիան միավորել Ադրբեջանի և այլ թյուրքալեզու տարածքների հետ։ Այդ ձեռքբերումը կարևոր է ոչ միայն հայ ժողովրդի և նրա դաշնակիցների, այլև ողջ տարածաշրջանի համար։ Ահա թե ինչու է Գարեգին Նժդեհը հերոս հայ ժողովրդի համար։ Դա հայտնի փաստ է գիտակների համար, իսկ ժամանակակից աշխարհաքաղաքական իրողությունները դրա լավագույն ապացույցն են։
Հաշվի առնելով մեր դաշնակից երկրի հանրության շրջանում հարցի օբյեկտիվ ընկալման և դրա վերաբերյալ իրազեկվածության անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև բացառելու համար բոլոր հնարավոր շահարկումները, ձևավորման փուլում գտնվող «Ազատ հասարակության հիմնադրամը» ակտիվորեն կզբաղվի այդ թեմայով։ Մոտ ապագայում հիմնադրամը դրամաշնորհի մրցույթ կհայտարարի 1918-1921թթ․-երին Գարեգին Նժդեհի գործունեության առավելագույն արդար ներկայացման և ռուսական փորձագիտական շրջանակներում այդ թեմայի առաջմղման համար։

Алиеву показалось, что он может цинично встрять между двумя союзниками
Выступление президента Азербайджана в Ашхабаде, на саммите глав государств-членов СНГ, является логическим продолжением ситуации, сложившейся на прошлой неделе в Сочи, на заседании дискуссионного клуба «Валдай». Фактически, в Сочи Ильхам Алиев позволил себе в присутствии главы союзника и стратегического партнера Армении, и к тому же страны-сопредседателя Минской Группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта, в одностороннем порядке, без участия представителей двух других сторон конфликта - Армении и Арцаха - сделать лживые, манипулятивные заявления по теме карабахского конфликта и выступить с ультимативными высказываниями. В результате Алиев посчитал, что ему все дозволено и уже сегодня решил в присутствии глав государств-членов СНГ обвинить Армению в «героизации фашизма» в связи с установленным в Ереване памятником Гарегину Нжде.
Случайно ли такое поведение Алиева? Конечно, нет!
Во-первых, как yже отметил, он решил, что в присутствии главы союзника Армении ему позволены любые нападки в наш адрес. Алиеву показалось, что грубые, а иногда и непростительные ошибки нового армянского руководства во внешней и внутренней политике и, как следствие, некий нерв в армяно-российских отношениях могут дать ему возможность цинично встрять между двумя союзниками, забыв, что связи между Россией и Арменией выше сиюминутных реалий, в том числе эмоций и шагов тех или иных лидеров. Кстати, об этом ни на секунду не должны забывать и наши российские друзья и коллеги. В противном случае даже молчание некоторыми может быть воспринято как одобрение и потворство.
Во-вторых, Алиев выбрал тему, которая некоторое время назад активно, и, мягко говоря, некомпетентно и непрофессионально обсуждалась в российской прессе, и посчитал, что саммит глав государств-членов СНГ является подходящей площадкой для обвинений в адрес Армении на эту тему.
Понимая чувствительность наших российских коллег к деятельности Нжде в годы Второй мировой войны, считаю важным напомнить, что он имел исключительные исторические заслуги перед армянским народом в 1918-1921 годы. Именно благодаря его героической борьбе в эти годы Зангезур и Сюник остались армянскими, а идеологам пантюркизма не удалось достичь своей главной цели – объединить Турцию с Азербайджаном и другими тюркоязычными территориями. Это достижение важно не только для армянского народа и его союзников, но и для всего региона в целом. Вот почему для армянского народа Гарегин Нжде – герой. Это – известный факт для знатоков проблемы, а современные геополитические реалии - лучшее тому доказательство.
Учитывая важность объективного восприятия этой темы и осведомленности общественности страны-нашего союзника, а также для исключения всевозможных манипуляций, находящийся на стадии учреждения «Фонд свободного общества» займется данной темой вплотную. В ближайшем будущем фонд объявит конкурс на получение гранта для максимально справедливого представления деятельности Нжде в 1918-1921 годы и продвижения этой темы в российском экспертном сообществе.