«Կոլցո» օպերացիա Գյումրիում
Այսօր առավոտյան 7:30-ին նախատեսվում էր, որ վրացական պետհամարանիշներով ավտոմեքենաների վարորդները Գյումրիի Թատերական հրապարակից բողոքի երթով մեկնելու էին Երևան՝ Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի գործողությանը մասնակցելու համար: Երևանում բողոքին միանալու էին նաև Լոռու և Տավուշի վրացական պետհամարանիշներով ավտոմեքենաների վարորդները:
Սակայն այսօր առավոտյան ժամը 7:00-ից ոստիկանական ուժերը շրջափակել են Թատերական հրապարակը և արգելել են մեքենաների տեղաշարժը: Վրացական պետհամարանիշներով ավտոմեքենաների ավտոերթը խոչընդոտելու համար մինչև այժմ փակ է կենտրոնական Սայաթ-Նովա փողոցը, որի հետևանքով խաթարվել է Գյումրի քաղաքի հասարակական տրանսպորտի երթևեկությունը:
Թատերական հրապարակում են նաև «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավորներ Ստյոպա Սաֆարյանը, Զարուհի Փոստանջյանը, ինչպես նաև Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը:
Ստեփան Սաֆարյանը «7օր»–ի հետ զրույցում ոստիկանների գործողությունների վերաբերյալ նշել է.
–Լրիվ «Կոլցո» օպերացիան է. երևի ուզում են նշել էդ օպերացիայի 20–ամյակը: Ամբողջությամբ շրջափակման մեջ են առել ու ասում են. «Չեք գնալու ու վերջ»: Եթե առաջ ինչ-որ մանկական պատճառաբանություններ էին բերում, հիմա էդ էլ չեն անում:

Операция «Кольцо» в Гюмри
Водители автомобилей с грузинскими госномерами планировали организовать сегодня утром автошествие протеста от Театральной площади Гюмри до Еревана, чтобы принять участие в акции протеста у здания правительства. Планировалось также, что в Ереване к акции присоединятся водители автомобилей с грузинскими госномерами из Лорийской и Тавушской областей РА.
Однако с 7:00 утра полиция блокировала Театральную площадь и запретила движение автомобилей. С целью препятствовать автошествию, организованному  водителями автомобилей с грузинскими госномерами, до сих пор перекрыта одна из центральных улиц – ул.Саят-Новы, вследствие чего  в  Гюмри нарушено движение общественного транспорта.
На Театральной площади находятся депутаты партии «Наследие» Степан Сафарян и Заруи Постанджян, а также руководитель Гюмрийского пресс-клуба «Аспарез» Левон Барсегян.
Говоря в беседе с «7or» о действиях полиции, Степан Сафарян заявил:
«Это операция “Кольцо”: наверное, хотят отметить 20-летнюю годовщину операции. Они ввели полную блокаду, да еще говорят: “Не поедете! И дело с концом!”. Если раньше они обуславливали это какими-то детскими доводами, то сейчас и этого не делают».