Լուկաշենկոն սպառնում է Բելառուսը վերածել Չեչնիայի կամ Կոսովոյի
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ պաշտոնական Մինսկի վրա տնտեսական պատժամիջոցների կիրառումը «թանկ կնստի» այն նախաձեռնողների վրա։ Լուկաշենկոն նման հայտարարություն է արել Մինսկում՝ հանդես գալով բելառուս հրամատարների առջև։
Եթե որևէ մեկը ուզում է տնտեսական պատերազմ սկսել Բելառուսի դեմ, ապա այն թանկ կնստի նրանց վրա, – ասել է Լուկաշենկոն՝ ավելացնելով, որ ինքը զենք չի թափահարում, բայց այդ բարիքն էլ իրենց մոտ բավարար է։
Այժմ մեզ վախեցնում են տնտեսական պատժամիջոցներով։ Եթե մեր շրջակայքից որևէ մեկը ցանկանում է տեսնել Բելառուսը որպես Չեչնիա Արևմուտքում, ապա դա խնդիր չէ։ Այն կլինի ավելի բարդ, քան Չեչնիան է։ Եթե որևէ մեկը ցանկանում է տեսնել ավելի դաժան, քան Կոսովոն, կարծում եմ՝ դա էլ խնդիր չէ։ Մենք մեր հողն ու տարածքը պաշտպանելու ենք բոլոր գոյություն ունեցող միջոցներով ու ռեսուրսներով, – ընգծել է Բելառուսի նախագահը։

Лукашенко грозит превратить Белоруссию в Чечню и Косово‎
Выступая перед руководящим составом Вооруженных сил и военнослужащими и говоря о призывах оппозиции к Западу ввести против страны экономические санкции, президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил:
«Если кто-то хочет попробовать экономическую войну с Белоруссией, то это дорого обойдется. Я не нагнетаю обстановку, такой обстановки сейчас нет. Но если она возникнет, то и действовать мы будем адекватно».
Как сообщает «РБК», по его словам, сейчас Белоруссию пугают экономическими санкциями.
«Если кто-то из нашего окружения хочет иметь в Белоруссии Чечню на Западе, то это не проблема. Это будет посложнее, чем Чечня. Думаю, это никому не надо. Если кто-то хочет иметь здесь похлеще, чем Косово, я думаю - это тоже не проблема. Но европейцам это не надо», - заявил А.Лукашенко.