ԱՄՆ–ում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցիչ. «ԼՂՀ անկախության ճանաչումը չի խախտում Ադրբեջանի ամբողջականությունը»
Արցախի ազգային-ազատագրական շարժման 23-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Միացյալ Նահանգներում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը դասախոսություններով հանդես է եկել Ջորջ Մեյսոն Համալսարանի Հակամարտությունների վերլուծության ու կարգավորման ինստիտուտում (Վաշինգտոն) և Նյու Յորքի Համալսարանում:
«1991թ-ի անկախության հռչակումից առայսօր ԼՂՀ-ն շարունակում է կառուցել կայուն, բաց ու ժողովրդավարական հասարակություն, ստեղծել մի պետություն, որը կարող է պաշտպանել իր բնակչությանը և ապահովել համընդհանուր իրավունքներն ու ազատությունները: Մինչդեռ Ադրբեջանը շարունակում է իր ռազմատենչ հռետորաբանությունը` անընդհատ հանդես գալով խնդիրը ուժի միջոցով լուծելու հայտարարություններով:
Արցախը վճռակամ է հիմնահարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով։ ԼՂՀ անկախության ճանաչումը չի խախտում Ադրբեջանի ամբողջականությունը, ոչ էլ սպառնում է նրա գոյությանը:Ղարաբաղը և Ադրբեջանը կարող են լավ հարևաններ լինել, բայց նրանց համատեղ գոյությունը որպես ընդհանուր քաղաքական-վարչական միավոր անհնար է։ Արցախը բաց է Ադրբեջանի հետ կառուցողական երկխոսության համար։ Հույս ունեմ, որ պաշտոնական Բաքուն, վերջիվերջո, կառուցողական դիրքորոշում կորդեգրի` դրանով իսկ հնարավորություն ստեղծելով հակամարտության կարգավորման համար:
Ղարաբաղյան հիմնահարցի քաղաքակիրթ, արդար ու համապարփակ կարգավորման դեպքում հնարավոր կլինի ապահովել կայունությունն ամբողջ տարածաշրջանում և խուսափել նոր ռազմական գործողություններից»,-նշել է Ռոբերտ Ավետիսյանը:

«Независимость НКР не нарушает территориальную целостность Азербайджана» - постпред НКР в США
В связи с 23-летием Карабахского национально-освободительного движения Постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики в Соединенных Штатах Америки Роберт Аветисян выступил с лекциями в Институте анализа и урегулирования конфликтов при Университете Джорджа Мэйсона (Вашингтон) и Нью-Йоркском Университете.
В своих выступлениях Роберт Аветисян коснулся предыстории азербайджано-карабахского конфликта, правовых и гуманитарных аспектов становления Нагорно-Карабахской Республики, развязанной Азербайджаном войны, переговорного процесса, нынешней ситуации в НКР и регионе в целом.
«Со времени провозглашения независимости в 1991 году НКР продолжает строить стабильное, открытое и демократическое общество, создавать государство, которое в состоянии защитить свое население и обеспечить всеобщие права и свободы. Тем временем Азербайджан продолжает наращивать свою милитаристскую риторику, постоянно выступая с заявлениями о силовом решении проблемы», – отметил Роберт Аветисян.
Подтвердив твердое намерение своей страны урегулировать конфликт мирным путем, представитель НКР отметил, что признание независимости НКР не нарушает территориальную целостность Азербайджана и не угрожает его существованию.
«Карабах и Азербайджан могут быть хорошими соседями, но их сосуществование в рамках общей политико-административной единицы невозможно», – сказал Роберт Аветисян, отметив, что НКР открыта для конструктивного диалога с Азербайджаном и выразив надежду, что официальный Баку, в конце концов, займет конструктивную позицию, тем самым создав возможность для урегулирования конфликта.
При этом он высказался за необходимость восстановления первоначального формата переговоров с непосредственным участием в них Арцаха.
«Лишь в случае цивилизованного, справедливого и всеобъемлющего урегулирования Карабахского конфликта возможно обеспечить стабильность во всем регионе и избежать новых военных действий», – отметил Роберт Аветисян.
Присутствующие задали дипломату вопросы, касающиеся переговорного процесса, позиций сторон конфликта, путей решения наиболее актуальных гуманитарных проблем и т.д.