ԱՄՆ–ն Լիբիայի հետ սառեցրել է դիվանագիտական հարաբերությունները
Ինչպես հաղորդում է «Associated Press»–ը, երեկ Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ն պաշտոնապես խզում է իր դիվանագիտական հարաբերությունները Լիբիայի հետ։
Ամերիկայի իշխանությունները մտադիր են նաև պատժամիջոցներ կիրառել այդ երկրի նկատմամբ։ Թե կոնկրետ ինչ պատիժների մասին է խոսքը՝ չի հստակեցվում։
Բարաք Օբամայի մամլո քարտուղար Ջեյ Քարնեյը հայտարարել է, թե ակնհայտ է, որ Մուամար Քադաֆիի իշխանության լեգիտիմությունը «մոտ է զրոյի»։
Քարնեյի խոսքերով՝ այն բանից հետո, երբ Լիբիայի ղեկավարը հրամայեց իր ընդդիմադիրների վրա կոպտագույն ճնշում գործադրել, ինչի հետևանքով բազմաթիվ զոհեր եղեն՝ նա վերջնականապես կորցրեց ժողովրդի վստահությունը։
«AP» նաև հաղորդում է, որ ԱՄՆ–ն  ավարտել է՝ իր քաղաքացիների Լիբիայաից տարահանելու գործընթացն ու փակել է Տրիպոլիում ԱՄՆ դեսպանատունը։

США приняли решение о санкциях против Ливии
США объявили о введении односторонних санкций против Ливии и приостановлении деятельности своего посольства в Триполи. При этом отмечается, что США также поддержат многосторонние инициативы, направленные против режима Муаммара Каддафи, сообщает «BBC Russian».
«Полковник Каддафи утратил доверие своего народа, а его легитимность уменьшилась до нуля»,- заявил пресс-секретарь Белого дома Джей Карни.
Власти США подчеркнули, что такие меры вводятся для того, чтобы «заставить власти Ливии прекратить убивать собственных граждан».
Напомним, что обострение ситуации в Ливии произошло после государственного переворота в Египте, когда ушел в отставку президент страны. По данным различных источников, в ходе продолжающихся в Ливии демонстраций погибли от 300 до 1 тыс. человек.