CNN. «Իսկ ինչո՞ւ ԱՄՆ–ը Քադաֆիին հրթիռի տեղային հարվածով չվերացնի»
ԱՄՆ–ը պետք է լրջորեն քննարկի Մուամար Քադաֆիին ֆիզիկապես ոչնչացնելու հարցը։ Սրա մասին են վերջին ժամերին խոսում CNN–ի եթերում։
Իսկ ինչո՞ւ ԱՄՆ–ը Քադաֆիին հրթիռի տեղային հարվածով չվերացնի,–ուրբաթ օրը երկժամյա իր եթերի ժամանակ մի քանի անգամ հյուրերին այս հարցն էր տալիս հեռուստաընկերության հաղորդավար Վոլֆ Բլիտցերը։
Ինչպես տեղեկացնում է «gazeta.ru»–ն, այդ հարցը նա ավելի վաղ՝ ցերեկը, ուղղել է նաև ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հետախուզման հանձնաժողովի նախկին ղեկավար Փիթ Հոեքսթրային։
Ես կարող եմ ասել, որ ԱՄՆ հետախուզությունը հստակ չգիտի, թե ներկա դրությամբ որտե՞ղ է գտնվում Քադաֆին։ Չեմ կարծում, որ նրան հանարվոր է չեզոքացնել տեղային հարվածով,–ասել է նա։

CNN: «Почему бы США не убить Каддафи точечным ракетным ударом?»
США должны всерьез рассмотреть вопрос о физической ликвидации Муаммара Каддафи. Об этом, как передает «Газета.Ru», говорят в последние часы в эфире американской телекомпании «CNN».
«Почему бы для предотвращения гибели тысяч людей не убить Каддафи точечным ракетным ударом?», – несколько раз в течение двухчасового эфира в пятницу спрашивал у своих гостей ведущий «CNN» Вольф Блитцер.
Этот вопрос он задавал и днем ранее экс-главе комитета палаты представителей конгресса США по вопросам внешней разведки Пита Хоэкстры.
«Я могу сказать, что разведка США не знает, где точно находится Каддафи в данный момент. Он все время перемещается. Я не думаю, что его можно вот так вот ликвидировать точечным ударом», - сказал Хоэкстра.
Добавим, что подавление режимом Муаммара Каддафи акций протеста в Ливии уже привело, по некоторым оценкам, к гибели около двух тысяч человек.