Սփայք Լին կգլխավորի Կաննի կինոփառատոնի ժյուրին
Օսկարակիր ռեժիսոր Սփայք Լին գլխավորելու Է Կաննի 73-րդ կինոփառատոնի ժյուրին, որը տեղի կունենա մայիսի 12-ից մինչեւ 23-ը: Այդ մասին հունվարի 14-ին հայտնել Է փառատոնի մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ամերիկացի ռեժիսոր Սփայք Լին հանդես կգա որպես Կաննի հաջորդ փառատոնի ժյուրիի նախագահ: Իր կյանքի 62 տարիների ընթացքում այս ռեժիսորը, որը նաեւ սցենարիստ Է, դերասան եւ պրոդյուսեր, ստեղծել Է բազմաթիվ կուլտային ֆիլմեր, ինչպես նաեւ արծարծել Է ժամանակակից կինոյի բազմաթիվ հարցեր ու վիճելի պահեր»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ: Նշվում Է, որ ժյուրիի ամբողջ կազմը կհայտարարվի ապրիլի կեսերին:
Ռեժիսորը երեք անգամ դարձել Է Կաննի կինոփառատոնի «Ոսկե արմավենու ճյուղ»–ի դափնեկիր՝ 1986, 1991 եւ 2018 թվականներին: Իր կարիերայի ընթացքում Լին նկարահանել Է ավելի քան 70 ֆիլմ. նրա առավել հայտնի աշխատանքների թվում են՝ «Չեն բռնել՝ գող չԷ» (2006 թ), «25-րդ ժամը» (2002 թ.) եւ «Անտեսանելի երեխաները» (2005 թ.) ժապավենները:
Կաննի կինոփառատոնը, որը համարվում Է ամենահեղինակավոր եւ ազդեցիկ միջազգային փառատոներից մեկը, ամեն տարի անցկացվում Է Ֆրանսիայի հարավի Կանն քաղաքում: Ժյուրիի կազմը ձեւավորվում Է փառատոնի ղեկավարության որոշմամբ: Տարբեր տարիների ժյուրին գլխավորել են ռեժիսորներ Բեռնարդո Բերտոլուչին (Իտալիա), Մարտին Սքորսեզեն (ԱՄՆ), Լյուկ Բեսոնը (Ֆրանսիա), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Спайк Ли возглавит жюри Каннского кинофестиваля
Оскароносный режиссер Спайк Ли будет возглавлять жюри 73-го Каннского кинофестиваля, который пройдет с 12 по 23 мая. Как передает ТАСС, об этом во вторник сообщила пресс-служба фестиваля.
«Американский режиссер Спайк Ли выступит в качестве председателя жюри на следующем фестивале в Канне. В свои 62 года этот режиссер, который также является сценаристом, актером и продюсером, создал множество культовых фильмов, а также поднял много вопросов и спорных моментов современного кино», – говорится в сообщении.
Отмечается, что полный состав жюри будет объявлен в середине апреля. Режиссер трижды становился обладателем «Золотой пальмовой ветви» Каннского кинофестиваля – в 1986, 1991 и 2018 годах.
За свою карьеру Ли снял более 70 фильмов, среди самых известных его работ – «Не пойман – не вор» (Inside man, 2006), «25-й час» (25th Hour, 2002) и «Невидимые дети» (All the Invisible Children, 2005).
Каннский кинофестиваль, который считается одним из самых престижных и влиятельных международных фестивалей, ежегодно проводится в Канне на юге Франции. Состав жюри формируется решением руководства фестиваля. В разные годы жюри возглавляли режиссеры Бернардо Бертолуччи (Италия), Мартин Скорсезе (США), Люк Бессон (Франция).