102-րդ ռազմաբազայի և ՀՀ զորքերի զինումը ՀԱՊԿ-ի անվտանգության ամրապնդման կարևոր ուղղություն է
Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ռազմաբազայի և Հայաստանի զինված ուժերի զինումը Հայաստանի ու ընդհանուր ՀԱՊԿ-ի անվտանգության ամրապնդման կարևոր ուղղություններից է:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 30-ին ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին ասաց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության միացյալ շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ՀԱՊԿ-ն ինչ անհրաժեշտ միջոցներ է պատրաստվում ձեռնարկել տարածաշրջանում, հաշվի առնելով ամերիկա-իրանական հարաբերությունների լարվածությունը:
«Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ռազմաբազայի ամրապնդումը և Հայաստանի զորքի զինումը պատահական չեն արվում»,-նկատեց Սիդորովը:
Գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովի խոսքով` Կազմակերպության կառավարման կանոնադրություններում և պետությունների ղեկավարների կողմից ընդունված ռազմավարության մեջ նշված է, որ, այնուամենայնիվ, ՀԱՊԿ-ի ներուժի բարձրացման հիմնական աղբյուրը ազգային զորախմբերի, ազգային կազմավորումների ուժեղացումն է:
«Ուժեղացման ևս մեկ գործոն է Կազմակերպության զորքերի պատրաստումը հենց կովկասյան տարածաշրջանում: Այս տարի մենք նախատեսել ենք մի շարք գործառնական միջոցառումներ, որոնք տեղի են ունենալու տարածաշրջանում»,-եզրափակեց Սիդորովը:

Вооружение 102-й военной базы и войск Армении – важное направление укрепления безопасности ОДКБ
Вооружение дислоцированной в Армении 102-й российской военной базы и вооруженных сил Армении является одним из важных направлений укрепления безопасности Армении и ОДКБ в целом.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге 30 января заявил начальник Объединенного штаба Организации Договора о коллективной безопасности генерал-полковник Анатолий Сидоров, отвечая на вопрос о том, какие необходимые меры собирается предпринять ОДКБ в регионе с учетом напряженности американо-иранских отношений.
«Укрепление дислоцированной в Армении 102-й российской военной базы и вооружение войск Армении делается не случайно», – заметил Сидоров.
По словам генерал-полковника Анатолия Сидорова, в уставе организации и в стратегии, принятой главами государств отмечается, что, основным источником повышения потенциала ОДКБ является усиление национальных группировок и национальных формирований.
«Еще одним фактором усиления является подготовка войск организации именно в кавказском регионе. В этом году мы запланировали ряд оперативных мероприятий, которые пройдут в этом регионе», – заключил Анатолий Сидоров.