Հայաստանում ուզում են տապալել սահմանադրական կարգը և յուրացնել իշխանությունը
ՀՀ սահմանադրության անփոփոխելի 2–րդ հոդվածի վերջին պարբերությունում նշված է․ «Իշխանության յուրացումը որեւէ կազմակերպության կամ անհատի կողմից հանցագործություն է»։
«Իմ քայլը» խմբակցության անդամներին տեղեկացնեմ նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի հոդվածներից։
Հոդված 300. Իշխանությունը յուրացնելը
1. Իշխանությունը զավթելը` բռնություն գործադրելու կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով, ինչպես նաև Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակով Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի, կառավարության կամ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալը` պատժվում են ազատազրկմամբ` տասից տասնհինգ տարի ժամկետով:
2. Իշխանությունը պահելը` Հանրապետության Նախագահի, պատգամավորի, վարչապետի, նախարարի լիազորությունների ավարտից հետո այդ լիազորությունների իրականացումը շարունակելը` պատժվում է ազատազրկմամբ` տասից տասնհինգ տարի ժամկետով:
3. Սույն հոդվածի առաջին մասով նախատեսված հանցագործության նախապատրաստության փուլում դրան մասնակցող անձի կողմից հանցագործության նախապատրաստության մասին իրավապահ մարմիններին կամավոր հայտնած անձն ազատվում է սույն հոդվածի առաջին մասով նախատեսված քրեական պատասխանատվությունից:
Հոդված 300.1. Սահմանադրական կարգը տապալելը
1. Սահմանադրական կարգը տապալելը` Սահմանադրության 1-ից 5-րդ հոդվածներով կամ 6-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված որևէ նորմը փաստացի վերացնելը, որն արտահայտվում է իրավական համակարգում այդ նորմի գործողության դադարեցմամբ` պատժվում է ազատազրկմամբ` տասից տասնհինգ տարի ժամկետով:
2. Սույն հոդվածով նախատեսված հանցագործության նախապատրաստության փուլում դրան մասնակցող անձի կողմից հանցագործության նախապատրաստության մասին իրավապահ մարմիններին կամավոր հայտնած անձն ազատվում է սույն հոդվածով նախատեսված քրեական պատասխանատվությունից:

В Армении хотят свергнуть конституционный строй и узурпировать власть
В последнем абзаце неизменной 2-ой статьи Конституции РА отмечается: «Узурпация власти какой-либо организацией или личностью является преступлением».
Проинформирую членов фракции «Мой шаг» также о наличии следующих статей Уголовного кодекса РА.
Статья 300. Узурпация власти
1. Узурпация власти, то есть завладение полномочиями Президента Республики, Национального Собрания, Правительства или Конституционного суда путем применения насилия или угрозы применения насилия, а равно иным, не предусмотренным Конституцией, образом – наказываются лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет.
2. Удержание власти, то есть продолжение осуществления полномочий Президента Республики, депутата, Премьер-министра, министра после окончания этих полномочий – наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет.
3. Лицо, участвующее в подготовке преступления, предусмотренного частью первой настоящей статьи, на этапе его подготовки добровольно сообщившее правоохранительным органам о подготовке преступления, освобождается от уголовной ответственности, предусмотренной частью первой настоящей статьи.
Статья 300.1. Свержение конституционного строя
1. Свержение конституционного строя, то есть фактическое уничтожение какой-либо нормы, предусмотренной статьями 1-5 или частью первой статьи 6 Конституции, которое проявляется прекращением действия этой нормы в правовой системе, – наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет.
2. Лицо, участвующее в подготовке преступления, предусмотренного настоящей статьей, на этапе его подготовки добровольно сообщившее правоохранительным органам о подготовке преступления, освобождается от уголовной ответственности, предусмотренной настоящей статьей.