«Ժառանգության» որոշումը կախված է ՀԱԿ-ի՞ց
Այն, որ խորհրդարանի աշխատանքները բոյկոտելուց հետո «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորները մասնակցեցին ՀԱԿ հանրահավաքին, ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ–ական պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանին թույլ է տալիս մտածել, թե հետագա անելիքների վերաբերյալ «Ժառանգության» որոշումը կախված է ՀԱԿ-ից և ներքաղաքական իրադարձությունների զարգացման ընթացքից: Լ. Ալեքսանյանի կարծիքով՝ «Ժառանգությունը» փորձում է հարաբերություններ ստեղծել ՀԱԿ-ի հետ»։
Ինչ վերաբերում է «Ժառանգության» պատգամավորների և ոստիկանների բախմանը, ՀՀԿ–ական պատգամավորը դա բնութագրել է շատ տգեղ և ցավալի դեպք։ Նա դատապարտել է ուժի կիրառումը, չի բացառել, որ ոստիկանները սխալ են վարվել, բայց և նշել է, որ բոլոր դեպքերում պատգամավորներն էլ են նպաստել այդ դեպքին:
–Հրելը փոխադարձ է եղել: Եթե քաղաքակիրթ ձևով չի ստացվում, չպետք է կոպիտ ձևերով անեն։ Մարդիկ դժգոհ են, և դա չի կարելի շահարկել,–ասել է ՀՀԿ–ական պատգամավորը։

Решение «Наследия» зависит от АНК?
То обстоятельство, что после бойкота работы Национального собрания РА депутаты фракции «Наследие» приняли участие в митинге АНК, позволяет депутату Республиканской фракции РА Лернику Алексаняну полагать, что решение «Наследия» относительно  дальнейших действий  зависит от АНК и от хода развития внутриполитических событий. По мнению Алексаняна, «“Наследие” пытается установить отношения с АНК».
Что касается недавнего столкновения депутатов фракции «Наследие» с полицией, то Лерник Алексанян охарактеризовал это как очень неприятное и печальное событие. Он осудил применение силы, не исключил того, что полиция действовала неправильно, но отметил, что, в любом случае, поведение депутатов тоже спровоцировало это столкновение.
«Провокация была с обеих сторон. Если не получается цивилизованным образом, то не надо делать это в грубой форме. Люди недовольны,  и этим нельзя спекулировать», - подчеркнул Лерник Алексанян.