Վ. Հովհաննիսյան. «Սոչիում առանձնապես որևէ նոր բան տեղի չի ունեցել»
ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Սոչիում նախագահներ Սարգսյանի, Մեդվեդևի և Ալիևի մարտի 5–ի եռակողմ հանդիպմանը՝ ասել է, որ այս հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ թե՛ դրական, թե՛ բացասական ծայրահեղ գնահատականներն անհիմն են։
Սոչիում առնձնապես որևէ նոր բան տեղի չի ունեցել։ Սոչիում վերահաստատվել են խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ձգտումները, և միայն մեկ նոր երևույթ կարելի է  մատնանշել։ Համատեղ հայտարարության մեջ խոսվել է հատուկ քննություն բացվելու մասին՝ կապված ղարաբաղաադրբեջանական սահմանի (որտեղ զինված ուժերի շփման գիծն է) վրա զինադադարի (հրադադարի) խախտման դեպքերի հետ։ Սա ինքնին հետաքրքիր է,  որովհետև նման քննություն հնարավոր չէ անցկացնել առանց Ղարաբաղի ներգրավվածության, որովհետև տեղի է ուենցել Ղարաբաղի տարածքում՝ Ղարաբաղի սահմանի վրա, և  ուրեմն առանց Ղարաբաղի քաղաքացիական կամ զինվորական իշխանությունների՝  նման քննություն անցկացնել հնարավոր չէ,–ասել է նա։
Ըստ Վահան Հովհաննիսյանի՝ այս գործընթացի իրագործումը կարող է դրական առաջընթացի հանգեցնել, եթե Ադրբեջանը  բարի կամք դրսևորի։
Քանի որ ես վստահ եմ, որ Արդբեջանը ցանկություն չի  ունենա նման քննություն իսկապես իրականացնելու,  որովեհտև մեղավորը 100 դեպքից 99–ում ինքն է, և չի  ուզենա նաև, որ ԼՂՀ զինվորական կամ քաղաքացիական  իշախնությունը ներգրավվի նման պրոցեսի մեջ, և ուրեմ ես լավատեսորեն տրամադրված չեմ, որ այդ պրոցեսն իսկապես կսկսվի,–ընդգծել է նա։

Ваан Ованнисян: «На встрече в Сочи ничего особо нового не произошло»
Говоря во время пресс-конференции о состоявшейся 5 марта в Сочи трехсторонней встрече президентов Армении, России и Азербайджана, глава парламентской фракции АРФД Ваан Ованнисян отметил, что как положительные, так и крайне отрицательные оценки результатов этой встречи необоснованны.
«На встрече в Сочи ничего особо нового не произошло, а лишь в очередной раз подтвердились стремления к мирному урегулированию Карабахского конфликта. Можно отметить лишь одно новое явление: в совместном заявлении речь шла о начале расследования событий, связанных с инцидентами нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана. Это само по себе интересно, поскольку такое расследование невозможно провести без вовлечения Карабаха. Это произошло на территории Карабаха, на границе Карабаха, а значит, без участия гражданских или военных властей Карабаха такое расследование невозможно провести», - заявил Ованнисян.
По его словам, осуществление этого процесса может привести к положительному прогрессу, если Азербайджан проявит добрую волю.
«Я уверен в том, что у Азербайджана не будет желания в действительности осуществить такое расследование, потому что виновником всего этого в 99 из 100 случаев является он. Именно поэтому он не захочет и того, чтобы военные или гражданские власти НКР были вовлечены в этот процесс. Следовательно, я не оптимистично настроен в данном вопросе»», - подчеркнул Ованнисян.