Ցանկացած ամսվա 13–ը եթե ուրբաթ է, շատ մշակույթներում, հատկապես անգլիական, գերմանական և լեհական, համարվում է անհաջողության օր։
Պատմականորեն այնպես է դասավորվել, որ 13–ը համարվել է անհաջող թիվ և անվանվել «սատանայական դյուժին»։
Շաբաթվա հինգերորդ օրը՝ ուրբաթը, նույնպես անհաջող օր է համարվել, սակայն այս երկու սնահավատությունների մեջ որևէ կապ չկա։ Շատ մարդկանց համար շաբաթվա հինգերորդ օրը, որը համընկնում է ամսվա 13–րդ օրվան, հիմնականում բացասական բնույթի սնահավատությունների և նախանշանների հետ է զուգորդվում։ Այս վախը հին արմատներ ունի։ Հավատալիքների համաձայն՝ նման օրերին 12 վհուկներ խրախճանքի էին հավաքվում, իսկ դրա ամենաթեժ պահին, որպես տասներեքերորդ, հայտնվում էր ինքը սատանան։
Աստվածաշնչյան տեքստերի որոշ մեկնաբաններ համոզված են, որ հենց նման օր են Եվան ու Ադամը համտեսել արգելված պտուղը։ Բացի այդ, «ամենասև» ուրբաթ օրը Կայենը սպանեց իր եղբայր Աբելին։ Այսպիսով, հասկանալի է դառնում, թե ինչու «սատանայական դյուժինի» նկատմամբ վախը, որը գիտականորեն կոչվում է «տրիսկայդեկաֆոբիա», տարածված է հիմնականում քրիստոնեական մշակույթ ունեցող երկրներում։ Ինչ վերաբերում է ուրբաթ օրվան, ապա, ըստ Աստվածաշնչի, հենց այդ օրն են խաչել Քրիստոսին, այդ օրն է քրիստոնեական «չարչարանաց ուրբաթը»։
Տասներեք թվի նկատմամբ բացասական վերաբերմունքը ներթափանցել է նաև արևմտյան աստղագիտության, այդ թվում՝ գուշակության մեջ։

Сегодня – пятница 13-е
Пятница в 13-й день любого месяца считается во многих культурах днём неудачи. Суеверия о мистической силе этого дня имеют несколько объяснений. Самую популярную версию дает описание Тайной вечери: в ней принимали участие 13 человек, Иисус и 12 его учеников. 13-м был предатель Иуда.
В этот же день недели согласно преданию Адам и Ева были изгнаны из рая. Другое объяснение состоит в том, что конклавы ведьм всегда состояли из 13-ти участниц. Протоколы судов не всегда подтверждают это правило, но в народе такое мнение устоялось. Считается, что в этот день все упыри, ведьмы и прочая нечисть собираются на демонический шабаш со всех концов света.
Кроме того, астрологи считают, что само число 13 по законам нумерологии обозначает начало всего нового. В средние века в противовес дюжине – числу 12 – люди, занимавшиеся темными делами, решили провозгласить чертову дюжину, которая обозначается цифрой 13. Пятница в качестве негативного дня в сочетании с «чертовым» числом выбрана потому, что сны с четверга на пятницу считаются вещими.