Արամ Մանուկյան VS Նիկոլ Փաշինյան
Այսօր Հայաստանի 1–ին հանրապետության հիմնադրման մեջ հսկայական ավանդ ունեցող Արամ Մանուկյանի ծննդյան օրն է։ Նա ծնվել է 1879–ին և մահացել 1919–ին։
Չափազանցություն չի լինի, եթե ասենք, որ հայ ժողովրդի ամբողջ պատմության մեջ Մանուկյանն իր հաստատուն տեղն ունի։
Մեր այսօրվա Հայաստանի գոյությամբ պարտական ենք Սարդարապատի հերոսամարտին, որի կազմակերպման հարցում հսկայական ավանդ ունի Մանուկյանը։
Արամ Մանուկյան, Նժդեհ, Դրո, Սիլիկյան, Բեկ–Փիրումյաններ. ահա՛ այն աստղաբույլը, որը պետական կյանք պարգևեց հայ ժողովրդին։
Մանուկյանը իսկական առաջնորդ էր։ Բառիս խոր իմաստով հայրենասեր էր և ժողովրդական։
Երբ հիվանդություն տարածվեց նոր–նոր ձևավորվող հանրապետության մեջ, Արամ Մանուկյանը վախից չթաքնվեց իր տանը, չզբաղվեց էժանագին քարոզչությամբ, չխուսափեց պատասխանատվություն վերցնելուց, անմիջապես լծվեց գործի ու կեղծ ժողովրդականություն չխաղաց։
Մանուկյանն իրապես «դուխով» գործիչ էր՝ դիկտատոր։ Նա չէր թաքնվել ոչ պատերազմի, ոչ էլ 1–ին հանրապետությանը ներսից հարվածող հիվանդությունների դեմ պայքարի օրերին։ Ժամանակակից լեզվով ասած՝ Մանուկյանը տեստը տեստի հետևից չէր փչացրել ու սեփական սխալ քայլերով համաճարակի տարածմանը չէր նպաստել։
Մանուկյանը մարդկանց կյանքը փրկելու համար մղվող պայքարում առաջին գծում էր։ 1918 թվականի դեկտեմբերին նա վարակվեց բծավոր տիֆով և հունվարի 29–ին մահացավ։
Մենք, իհարկե, երկար տարիների կյանք ենք մաղթում Նիկոլ Փաշինյանին ու թող հեռու մնա նա վարակներից, բայց որպես պետության ղեկավար նա, մեղմ ասած, շատ հեռու է պահանջվող որակներից։ Կորոնավիրուսը է՛լ ավելի բացահայտեց նրա անհամատեղելիությունը վարչապետի պաշտոնի հետ։
Արամ Մանուկյանը պետական գործչի օրինակելի կերպար է, իսկ Փաշինյանը՝ հակառակը։ Փաշինյանն Արամ Մանուկյանի մաշված կոշիկների կողքն անգամ չի կարող կանգնել։

Арам Манукян VS Никол Пашинян
Сегодня – день рождения Арама Манукяна, внесшего огромный вклад в дело основания 1-ой Республики Армения. Он родился в 1879 году и умер в 1919 году.
Не будет преувеличением, если сказать, что Манукян занял своё прочное место во всей истории армянского народа.
Своим сегодняшним существованием Армения обязана героическому сражению при Сардарапате, в вопросе организации которого Манукян сыграл огромную роль.
Арам Манукян, Нжде, Дро, Силикян, Бек-Пирумяны – вот то созвездие, которое подарило армянскому народу государственную жизнь.
Манукян был настоящим лидером. Патриотом и народным деятелем в глубоком смысле этого слова.
Когда в только-только формируемой республике распространилась болезнь, Арам Манукян не спрятался из страха у себя дома, не был занят дешевой пропагандой, не ушел от ответственности, сразу же впрягся в дело и не заигрывал в псевдодемократию.
Манукян был реально духовитым деятелем – диктатором. Он не прятался ни во время войны, ни в дни борьбы с ударявшими по 1-ой Республике изнутри болезнями. Говоря современным языком, Манукян не портил один тест за другим и не способствовал своими шагами распространению эпидемии.
Он был на передовой борьбы за спасение жизни людей. В декабре 1918 года он заразился сыпным тифом, и умер 29 января.
Николу Пашиняну, конечно же, желаем долгих лет жизни, и пусть заразы обходят его стороной, но, как руководитель государства, он, мягко говоря, очень далек от предъявляемых ему качеств. Коронавирус еще сильнее проявил его несовместимость с постом премьер-министра.
Арам Манукян – примерный образ государственного деятеля, а Пашинян – наоборот. Пашиняну не стоять в одном ряду даже с поношенными ботинками Арама Манукяна.