ՀՀ քաղաքացին՝ կորոնավիրուսի և գազի գնի արանքում
ՀՀ վարչապետի ու ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքերից տեղեկանում ենք, որ տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի միջև։
Թե ում նախաձեռնությամբ է կայացել հեռախոսազրույցը, չի նշվում։ Թեև դրա մասին կողմերի տարածած հաղորդագրությունից կարելի է կռահել, թե ում։ Բայց էականը դա չէ։
էականն այն է, որ հայկական կողմի տարածած պաշտոնական լուրի մեջ նշվում է, որ քննարկվել են Հայաստանին բնական գազի մատակարարման հետ կապված հարցեր, սակայն չի նշվում, թե քննարկումն ինչ արդյունք է տվել։
Մերոնք նաև մանրամասն նշել են, թե ուրիշ ինչ է խոսվել։
Ուշագրավն այն է, որ Կրեմլի կայքում ընդհանրապես չի գրվել, որ գազի թեմա է քննարկվել։ Բավարարվել են «Затронуты некоторые актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, а также взаимодействия по линии Евразийского экономического союза» ձևակերպմամբ («Շոշափվել են երկկողմ համագործակցության արդիական, ինչպես նաև ԵԱՏՄ ուղղությամբ փոխգործակցության որոշ հարցեր)։ Իսկ մնացած տեղեկետվությունը կարճ է և «չոր»։
Օրերս Փաշինյանն իր նախաձեռնությամբ գազի գին էր քննարկել նաև Լուկաշենկոյի հետ։ Երկու երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի էր ունեցել յուրօրինակ «հեռախոսային հանրահավաք»՝ ընդդեմ գազի բարձր գնի։
ՀՀ հպարտ, սև, սպիտակ, հեղափոխական, հակահեղափոխական և այլ որակում ստացած քաղաքացիներին այս պատմության մեջ պետք է հետաքրքրեն բացառապես հետևյալ հարցերը՝
1․ գազի գինը իջնելո՞ւ է, բարձրանալո՞ւ է, մնալու է նո՞ւյն մակարդակին,
2. ի՞նչ է արել կառավարությունը, որպեսզի թանկացում չլինի,
3. ի՞նչ է անելու կառավարությունը, եթե ստեղծված կորոնավիրուսային ճգնաժամի բերած սոցիալ–տնտեսական խնդիրներին ավելանա նաև գազի թանկ գինը։

Гражданин РА – между коронавирусом и ценой на газ
С официальных сайтов премьер-министра РА и президента РФ узнаем о том, что состоялся телефонный разговор между Николом Пашиняном и Владимиром Путиным.
По чьей инициативе состоялась беседа, не отмечается. Хотя, догадаться об этом можно из распространенных сторонами сообщений. Однако важно здесь не это.
Важно то, что в опубликованном армянской стороной сообщении отмечается, что стороны обсудили вопросы, связанные с поставками природного газа в Армению, но при этом не указывается, каких результатов удалось добиться.
Наши также подробно отметили, какие еще вопросы обсуждались.
Примечательно то, что на сайте Кремля нет ни слова о том, что обсуждалась тема газа. Там ограничились формулировкой «Затронуты некоторые актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, а также взаимодействия по линии Евразийского экономического союза». По остальной части – коротко и «сухо».
На днях Пашинян обсудил по своей инициативе вопрос цены на газ также с Лукашенко. С участием руководителей двух стран состоялся своеобразный «телефонный митинг» против высокой цены на газ.
Прозванных гордыми, черными, белыми, революционными, контрреволюционными и др. граждан РА в этой истории должны интересовать исключительно следующие вопросы:
1цена на газ снизится, повысится или останется на прежнем уровне?
2. что предприняло правительство для недопущения подорожания?
3. что будет делать правительство, если к порожденным коронавирусным кризисом социально-экономическим проблемам прибавится также высокая цена на газ?