Ծանր երկընտրանք՝ պայքարել կորոնավիրուսայի՞ն, թե՞ տնտեսական ճգնաժամի դեմ
Կորոնավիրուսային մարտահրավերը ծանր երկընտրանքի առաջ է կանգնեցրել պետությունների ղեկավարներին։ Նրանք պետք է ընտրություն կատարեն մարդկանց կյանքը, առողջությունը և տնտեսությունը փրկելու միջև։
Իդեալականն, իհարկե, «և՛, և՛»–ն է, այսինքն՝ անել այնպես, որ վարակի դեմ արդյունավետ պայքարին զուգընթաց տնտեսության շարժիչը մեծ մասով չանջատվի, բայց դրան դժվար է հասնելը։ Թեև արևելյան մի շարք երկրներ, մասնավորապես՝ Հարավային Կորեան, Թայվանը ապացուցում են, որ «և՛, և՛»–ը հնարավոր է։
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարում լուրջ պարտություն են կրում արևմտյան դեմոկրատիաները։ Այստեղ «կա՛մ, կա՛մ»–ի առաջ են կանգնել՝ արդյունքում երկու «կամ»–երի հարցում էլ ձախողվելով։
Քաղաքական գործիչները, փորձագետները և շարքային քաղաքացիները երկու խոշոր խմբի են բաժանվել։
Մի մասը գտնում է, որ ամեն ինչ պետք է մի կողմ դնել և պայքարել մարդու կյանքի ու առողջության համար։ Նրանց հիմնական փաստարկն այն է, որ եթե պետությունն ինքնահոսի թողնի վարակի տարածման ընթացքը և չկառավարի ռիսկերը, ապա ահագին մարդ կմահանա, ինչը հումանիտար ճգնաժամի կբերի և կհանգեցնի լուրջ ցնցումների, այդ թվում՝ տնտեսական։ Խոսվում է նաև արժեհամակարգային և էթիկական խնդիրների մասին։
Մյուս մասը ճիշտ հակառակ տեսակետին է։ Նրանք գտնում են, որ եթե տնտեսությունը, պատկերավոր ասած, տանը մնա, ապա մարդիկ կարող են բացի կորոնավիրուսից նաև այլ պատճառներով հիվանդանալ ու մահանալ։ Սրան գումարած՝ տնտեսական կոլապսը։
Տնտեսական առաջնահերթության կողմնակիցները գտնում են, որ պետք է «չոր» ու ռացիոնալ ճանապարհով գնալ։ Այսինքն՝ համակերպվել այն մտքի հետ, որ տարեցների, խրոնիկ հիվանդություն ու թույլ իմունիտետ ունեցողների շրջանակը պետք է տուժի, պետք է տեղի ունենա սփենսերիզմի ու դարվինիզմի կոդով բնական սելեկցիա։
«Հոմո էկոնոմիկուսների» փաստարկն այն է, որ միևնույն է եղածը լինելու է և պետք է փրկել տնտեսությունը ողջ մնացողների համար։ «Նախ տնտեսություն» սկզբունքի կողմնակիցները նաև մատնանշում են այն հարակից խնդիրները, որոնք առաջանում են տնտեսությունը «տանը մնալու» արդյունքում՝ պետության անվտանգության մակարդակի իջեցում, հանցավորության աճ, ինքնասպանություններ, այլ հիվանդություններ և այլն։
Ըստ իս՝ թե՛ հումանիստական, թե՛ էկոնոմիստական մոտեցումները ծայրահեղական են։ Ճշմարտությունն, ինչպես միշտ, մեջտեղում է։ Բալանսավորված քայլերի համադրությունն է լուծումը։
Պետք է վարակի տարածման ընթացքը վերահսկելի դարձնել, որպեսզի առողջապահական համակարգը կոլապսի չենթարկվի։ Միևնույն ժամանակ պետք է փորձել տնտեսական շարժիչը կիսահանգած վիճակից կամաց–կամաց տանել դեպի ամբողջական աշխատանքի։
Ամբողջ խնդիրն այն է, որ որևէ մեկը չի կարող ասել, թե որքան կտևի այս պատմությունը։ Վարակը տաքերն ընկնելուն պես նահանջելու է՝ աշնանը կրկին հաղթարշավը շարունակելու հեռանկարով։ Ասել է թե՝ սա սովորական գրիպի սեզոն չէ, որ փակենք ու մոռանանք իր մասին։
Պատվաստանյութի համար, ըստ փորձագետների, դեռ 1–1,5 տարի պետք է։ Մինչև այն հայտնաբերվի, միգուցե այդ ընթացքում տուժողը տուժի, իսկ մյուսներն էլ բնական իմունիտետ ձեռք բերեն։ Իսկ դա նշանակում է, որ աշխարհի բնակչության մինչև 70 տոկոսը վաղ թե ուշ կարող է վարակվել կորոնավիրուսով։
Իսկ ի՞նչ վիճակ է Հայաստանում։
Սա այն դեպքն է, երբ աշխարհը պետք է հաղթահարի ճգնաժամը, նոր համոզված լինենք, որ մենք էլ դուրս եկանք այս ճգնաժամից։
Ինչ մնում է գործընթացի կառավարմանը, ապա մեզանում ամեն ինչ «թավշյա» է։ Կոնկրետ գործը զգալիորեն զիջում է շոուներին ու թամաշային։
Սկզբում Հայաստանի վարչապետը հայտարարում էր, որ կորոնավիրուսին շան տեղ պետք չէ դնել, քանզի այն գրիպի պես մի բան է և տնական արաղի մեջ կարելի է վիրուսին խեղդել։ Նույն գծի մեջ էր նաև ՀՀ առողջապահության նախարարը։
Ռիսկերը կառավարելու և վարակի տարածման արագությունը թուլացնելու փոխարեն ՀՀ իշխանությունը նպաստում էր հակառակին։ Մարդկանց մեծ խմբերով հավաքում ու գլխներին բռնապետությանը «այո» ասելու քարոզ էին կարդում։
Հետո ստիպված էին լրջանալ, բայց արդեն պահը բաց էին թողել ու անպատրաստ էին։
Հիմա քարոզում են, թե, իբր, դրական դինամիկա ունենք, բայց դա անում են ոչ լավ կյանքից։ Սոցիալ–տնտեսական բնույթի խնդիրներ են զգացել, ու քանի որ չեն կարողանում արդյունավետ լուծումներ գտնել, հող են նախապատրաստում «Կորոնավիրուսն ում շունն է» ռեժիմին կրկին անցնելու համար։ Եթե նման բան արվեց, ապա դա կրկնահանցագործություն կլինի ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ։
Մենք պետք է փորձենք ոսկե միջին տարբերակ գտնել՝ կառավարել վարակի տարածման ընթացքը և տնտեսությանը հնարավորություն տալ շնչել։ Ծայրահեղությունները կործանարար կարող են լինել։
Անհրաժեշտ է լայնամասշտաբ ու թիրախային թեստավորման միջոցով բացահայտել վարակակիրներին, վարակի տարածման արագությունն ու «աշխարհագրությունը» հնարավորինս կառավարելի դարձնել։ Կիրառել մասնակի կարանտինավորման, մեկուսացման և ինքնամեկուսացման մեխանիզմները, թույլ չտալ առողջապահական համակարգի գերծանրաբեռնվածություն և ի վերջո փլուզում։ Սրան զուգահեռ պետք է մեղմել սոցիալական վիճակը՝ բյուջեի սեկվեստր և վերաձևում իրականացնելով։
2020–ի բյուջեն պետք է հարմարեցնել COVID-19–ին՝ անկեղծորեն տեղյակ պահելով հանրությանը, որ գոտիները սեղմելու երկարաժամկետ փուլ ենք մտնում։
Բիզնեսը պետք է իմանա, որ սա շաբաթների կամ ամիսների հարց չէ և ըստ այդմ պլանավորի իր գործերը։
Պետք է ընդունել, որ առաջիկայում գլխավոր խնդիրը լինելու է ոչ թե սննդի, այլ փողի դեֆիցիտը։ Հատկապես խոցելի սոցիալական խմբերի համար դա ճակատագրական նշանակություն կարող է ունենալ։
Մենք կորոնավիրուսի պատճառով զգալիորեն պակասեցված տարադրամային մուտքեր ենք ունենալու, որոնք բացասաբար են ազդելու և՛ սպառողների վճարունակ պահանջարկի, և՛ տեղական բիզնես միջավայրի, և՛ պետական բյուջեի վրա։
Նշեմ փողի դեֆիցիտ առաջացնող պատճառների ոչ ամբողջական ցանկը՝
1․ Արտագնա աշխատանքի մեկնածների (հիմնականում՝ ՌԴ) ուղարկվող գումարներն ակնհայտորեն պակասելու են,
2․ Միջազգային տնտեսական անկման պայմաններում պղնձի և մոլիբդենի գների անկում, ինչը հարվածելու է մեր արտահանելի ուղղությանը,
3․ Ներքին արտահանման անկում՝ զբոսաշրջիկների կրճատման հետևանքով։
Կառավարության խնդիրն այս պայմաններում պետք է լինի փող գտնելը։ Պետք է բոլոր ջանքերը ներդնել դրսից գումար բերելու և խոցելի խմբերին բառիս բուն իմաստով փող հասցնելու համար։ Մեխանիզմները հայտնի են։
Մեր գերխնդիրներից մեկը պետք է լինի փոքր ու միջին բիզնեսը ոչնչացումից զերծ պահելը։ Կարևոր է նաև բանկային ոլորտում կայունության ապահովումը։ Հենց հիմա կառավարությունը պետք է հայտարարի, որ հրաժարվում է բանկային գաղտնիքի վերացման օրենսդրական փաթեթից։ Աշխարհում փողի ու տնտեսությունները փրկելու կռիվ է սկսվել, և պարզապես դավաճանություն կլինի մեր բանկային համակարգը ներսից քանդելը։
Եվ ամենակարևորի մասին։ Երբ հայտարարվում է, որ սա պատերազմ է անտեսանելի թշնամու դեմ, պետք է տեսանելի քայլեր իրականացնել ներքին ատելության ու թշնամանքի քաղաքականությունը դադարեցնելու ուղղությամբ։
Հանրությանը սևերի ու սպիտակների բաժանած իշխանությունը չունի հանրային մոբիլիզացիայի միջոցով ճգնաժամի հաղթահարման լեգիտիմություն։ Հետևաբար՝ գնդակը Նիկոլ Փաշինյանի դաշտում է։ Նա պետք է դադարեցնի պառակտման քաղաքականությունը, պետք է վերջ տա քաղաքական նպատակահարմարության հիմքով կալանավորման արատավոր պրակտիկային (Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ սադիստական մոտեցում է որդեգրվել, և եթե այս ամենը անդառնալի հետևանքների հանգեցնի, ապա դա բումերանգի էֆեկտով վերադառնալու է Փաշինյանին)։
Ես անկեղծորեն ուզում եմ հավատալ, որ հեռախոսների միջոցով մարդկանց շարժը վերահսկելու համակարգը ներդրվում է կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու համար (այդպիսի միջազգային պրակտիկա կա), բայց շատերն իրավունք ունեն չհավատալու իշխանության անկեղծությանը, քանզի հանրությանը մերոնքի ու ձերոնքի բաժանելու քաղաքականությունը չի վերացվել։
Կորոնավիրուսի դեմ արդյունավետ պայքարելու նախապայմանը ստի, չարության և ատելության վիրուսն արմատախիլ անելն է։

Тяжелая дилемма: бороться с коронавирусным или экономическим кризисом?
Коронавирусный вызов поставил руководителей государств перед тяжелой дилеммой. Они должны выбрать между спасением жизни и здоровья людей или экономики страны.
Идеальным вариантом, конечно же, было бы «и, и», то есть сделать так, чтобы параллельно эффективной борьбе с вирусом по большей части не заглушался также двигатель экономики, но добиться этого довольно сложно. Хотя некоторые восточные страны (Южная Корея, Тайвань) доказали, что «и, и» возможно.
В борьбе с коронавирусом серьезное поражение терпят западные демократии. Там встали перед «или, или», получив в результате серьезные проблемы в обоих «или».
Политические деятели, эксперты и рядовые граждане разделились на 2 крупные группы.
Одна часть считает, что нужно отложить всё в сторону и бороться за жизнь и здоровье людей. Их основным аргументом является то, что в случае оставления государством вируса на самотек и неспособности управлять рисками умрет много людей, что, в свою очередь, приведет к гуманитарному кризису и серьезным потрясениям, в том числе экономическому. Говорится также о системно-ценностных и этических проблемах.
Другая часть придерживается прямо противоположного мнения. Они считают, что если экономика, образно говоря, останется дома, то люди, помимо коронавируса, могут заболеть и умереть также от других факторов. Плюс – экономический коллапс.
Сторонники приоритета экономики считают, что нужно идти «сухим» и рациональным путем. То есть смириться с той мыслью, что пострадают пожилые граждане и страдающие хроническими заболеваниями и имеющими слабый иммунитет люди, что должна произойти естественная селекция в кодах спенсеризма и дарвинизма.
Аргумент «homo economicus»-ов в том, что неминуемое всё же произойдет, и нужно спасать экономику – для оставшихся в живых. Сторонники принципа «сначала экономика» указывают также на те смежные проблемы, которые возникают в результате «пребывания дома» экономики страны: снижение уровня безопасности государства, рост преступности, самоубийства, другие болезни и т.д.
По мне, радикальным является как гуманистический, так и экономистический подход. Истина, как всегда, где-то посередине. Решением является сочетание сбалансированных шагов.
Нужно сделать управляемым ход распространения вируса, чтобы не подвергнуть коллапсу систему здравоохранения. Одновременно нужно попытаться постепенно перевести двигатель экономики из полузаглушенного состояния в режим полноценной работы.
Вся проблема в том, что никто не может сказать, сколько вся эта ситуация продлится. С потеплением вирус может отступить – с перспективой развернуться к осени с новым размахом. То есть это не сезон обычного гриппа, чтобы закрыть его и позабыть о существовании вируса.
Для нахождения вакцины, согласно экспертам, потребуется около 1,5-2 лет. Пока она будет разработана, одни могут пострадать, а другие – выработать естественный иммунитет. А это означает, что до 70 процентов населения, рано или поздно, может заразиться коронавирусом.
А какова ситуация в Армении?
Это тот случай, когда преодолеть кризис должен весь мир, чтобы мы тоже были уверены, что вышли из него.
Что касается управления процессом, то у нас всё «бархатное». Конкретное дело заметно уступает шоу и зрелищам.
Сначала премьер Армении заявлял, что к короновирусу не нужно относиться серьезно, так как он сродни гриппу, и вирус можно уничтожить самогоном. Той же линии придерживался также министр здравоохранения РА.
Вместо управления рисками и ослабления скорости распространения вируса власти РА способствовали обратному. Они собирали людей в большие группы и читали им пропаганду «да», то есть за режим диктатуры.
Затем власть была вынуждена отрезвиться, но уже упустила момент и была не готова.
Сейчас заявляется, будто у нас имеется позитивная динамика, но делается это не от хорошей жизни. Они почувствовали проблемы социально-экономического характера, и поскольку не могут найти эффективных решений, подготавливают почву для повторного перехода к режиму «Да чей он пес, этот коронавирус». Если будет сделано нечто подобное, это будет двойным преступлением в отношении граждан РА.
Мы должны попытаться найти вариант золотой середины: управлять ходом распространения вируса и дать экономике возможность вздохнуть. Крайности могут быть губительными.
Необходимо выявить заразившихся посредством широкомасштабного и целевого тестирования, сделать по возможности управляемыми скорость распространения и «географию» вируса. Применить механизмы частичного карантина, изоляции и самоизоляции, не допустить сверхперегруженности и возможного развала системы здравоохранения. Параллельно этому нужно сгладить социальную обстановку, проведя секвестр и переформатирование бюджета.
Бюджет 2020 года нужно подстроить под COVID-19, искренне держа общество в курсе того, что мы входим в длительный этап затягивания поясов.
Бизнес должен знать, что это вопрос не недель или месяцев, и скорректировать в связи с этим свои планы.
Нужно принять, что главной проблемой в ближайшей перспективе будет дефицит не продуктов питания, а денег. Это может иметь судьбоносное значение в особенности для социально уязвимых групп.
В связи с коронавирусом мы будем иметь ощутимо меньшие валютные поступления, что негативно скажется как на платежеспособном спросе потребителей, так и на местной бизнес-среде и государственном бюджете.
Перечислю неполный список причин, которые вызовут дефицит денег:
1 очевидным образом сократятся отправляемые из-за границы (в основном – из России) трудовыми мигрантами суммы,
2 в условиях мирового экономического спада произойдет падение цен на медь и молибден, что ударит по нашему экспортному направлению,
3 произойдет падение внутреннего экспорта вследствие сокращения количества туристов.
Задачей правительства в этих условиях должно быть нахождение денег. Нужно приложить все усилия для привлечения внешних сумм и финансовой поддержки уязвимых групп. Механизмы известны.
Одной из наших главных задач должно быть спасение малого и среднего бизнеса от уничтожения. Важно также обеспечение стабильности в банковской сфере. Правительство прямо сейчас должно заявить об отказе от законодательного пакета по ликвидации банковской тайны. В мире началась борьба за деньги и спасение экономик, и подрыв нашей банковской системы изнутри был бы попросту предательством.
И о самом главном. Когда заявляется, что это война с невидимым врагом, нужно также предпринять обозримые шаги для прекращения политики сеяния внутренней ненависти и вражды.
Разделившая общество на черных и белых власть не обладает легитимностью для преодоления кризиса посредством общественной мобилизации. Следовательно, мяч на поле Никола Пашиняна. Он должен прекратить политику раздора и положить конец порочной практике арестов на основании политической целесообразности (в отношении Роберта Кочаряна избран садистский подход, и если всё это приведет к необратимым последствиям, то неминуемо вернется к Пашиняну эффектом бумеранга).
Я искренне хочу верить, что система отслеживания передвижения людей посредством телефонов внедряется для борьбы с коронавирусом (подобная международная практика существует), но многие имеют право не верить в искренность власти, поскольку всё еще присутствует политика разделения на наших и ваших.