Արցախում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերը դարձան 6
Արցախում ապրիլի 12-ին հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 6-րդ դեպքը, կա 12 մեկուսացված, թեստավորվել է 57 մարդ։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ ապրիլի 11-ին թեստավորված 9 քաղաքացիներից մեկի մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսի վարակ: Վերջինս Քարվաճառում վարակված քաղաքացու կինն է, ով մինչ այս պահը ինքնամեկուսացված էր: Թեստի դրական պատասխանից հետո քաղաքացին մեկուսացվել է Շահումյանի շրջանի Քարվաճառի շրջանային բուժմիավորումում:
Քարվաճառի վարակված երկրորդ դեպքով անձի շրջանակը ճշտված է, նրա առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար. կորոնավիրուսային վարակին բնորոշ ախտանիշներ չունի:
Քաշաթաղի բուժմիավորումում մեկուսացվել է Միրիկ համայնքից ևս երկու քաղաքացի, ովքեր այդ համայնքում վարակված քաղաքացու շփման առաջին շրջանակից էին:

В Арцахе число случаев заражения коронавирусом достигло 6
В Арцахе число случаев заражения коронавирусом нового типа достигло 6. Об этом сообщает информационный штаб Арцаха.
«В министерстве здравоохранения Республики Арцах сообщают, что у 1 из 9 протестированных граждан подтвердилась коронавирусная инфекция. Это супруга заразившегося гражданина из Карвачара, которая до сих пор была самоизолирована. После положительного результата на тест гражданка была изолирована в районное Карвачарское медобъединение Шаумянского района.
Круг общения по второму случаю заражения в Карвачаре уточнен, состояние здоровья пациента оценивается, как удовлетворительное, симптомов, характерных для коронавирусной инфекции, нет.
Сегодня в Кашатахском медобъединении были изолированы еще 2 граждан из общины Мирик, которые составляют круг общения заразившегося гражданина из этой общины.
На данный момент изолированы 12 граждан, в то числе и 4 носителей инфекции», – отмечается, в частности, в сообщении штаба.