Ադրբեջանի քաղաքացիները բողոքի ցույց են անցկացրել Ստամբուլում
Թուրքիայում աշխատող Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ցույց են անցկացրել Ստամբուլում` Ադրբեջանի հյուպատոսության կողմից աջակցության բացակայության կապակցությամբ: Ըստ Turan-ի` ապրիլի 15-ին նրանք եկել էին գլխավոր հյուպատոսության շենքի մոտ:
Ակցիայի մասնակիցներից մեկը` Խաբիլ Մամեդովը, հայտնել է, որ կարանտինային ռեժիմի պատճառով նրանք չեն կարողանում աշխատել: «Մենք ծախսել ենք վերջին խնայողությունները: Երբ երբ ես տարածեցի տեսանյութը, SOCAR-ը յուրաքանչյուրիս 200 լիրա (55 մանաթ) հատկացրեց` սնունդ գնելու համար: Սակայն բնակարանների վարձավճարների բացակայության պատճառով տան տերերը վտարում են մեզ: Հարյուրավոր մարդիկ այս վիճակում են... Եթե հյուպատոսությունը մեզ չի օգնում, ապա ինչի համար է այն»,- ասել է Մամեդովը:
Իր հերթին, Ադրբեջանի դեսպանատունը հայտարարել է, որ դիվանագիտական առաքելությունն աշխատում է հայրենակիցներին աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ: «Առաջիկայում որոշում կկայացվի: Ըստ այդմ կորոշվի, թե ում է գումար տրամադրվելու բնակարանների վարձավճարները վճարելու համար: Նախապատվությունը կտրվի ուսանողներին եւ այս երկրում ժամանակավորապես բնակվող Ադրբեջանի քաղաքացիներին»,- դեսպանատան ներկայացուցչին մեջբերում է «ՌԵԱԼ ՏՎ»-ն:

Граждане Азербайджана провели акцию протеста в Стамбуле
Работающая в Турции группа граждан Азербайджана провела в Стамбуле акцию протеста против отсутствия поддержки со стороны азербайджанского консульства.
Как сообщает «Turan», 15 апреля они пришли к зданию генерального консульства. Один из участников акции Хабиль Мамедов сообщил, что из-за карантинного режима они не могут работать.
«Мы потратили последние сбережения. После того, как я распространил видео, SOCAR выделил помощь по 200 турецких лир (55 манатов) каждому для покупки продуктов. Но из-за отсутствия оплаты аренды квартиры владельцы жилья нас выселяют. Сотни человек в таком положении… Если консульство нам не помогает, то зачем оно нужно», – сказал Мамедов.
В свою очередь, посольство Азербайджана заявило, что в дипмиссии работают над предложениями по оказанию помощи соотечественникам.
«В ближайшее время будет принято решение. Согласно этому решению будет определено, кому будут выплачены деньги для оплаты аренды жилья. Предпочтение будет отдано студентам и временно проживающим в этой стране азербайджанским гражданам», – приводит слова представительства посольства РЕАЛ ТВ.