Ադրբեջանը խախտում է պայմանավորվածությունը
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների առաջարկով Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում մարտի 20-ին պլանավորված ԵԱՀԿ դիտարկում-հետաքննությունը Ասկերանի ուղղությամբ` Ակնա բնակավայրի մոտակայքում` կապված մարտի 17-ին տվյալ վայրում ադրբեջանական կողմից դիպուկահար կրակոցի արդյունքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայող Ահարոն Հայրապետյանի մահվան հետ, չի կայացել Ադրբեջանի հրաժարվելու պատճառով:
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկի ղեկավարությամբ ԵԱՀԿ առաքելությունը ստիպված էր հետաքննությունն իրականացնել միակողմանիորեն: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչները դիտորդական խմբին տեղեկացրեցին կրակի դադարեցման ռեժիմի կոպիտ խախտման դեպքի մանրամասների մասին, որի արդյունքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայող է զոհվել:
Մի քանի րոպե անց` ԵԱՀԿ առաքելության մեկնելուց հետո, այն վայրի ուղղությամբ, որտեղ հետաքննություն էր իրականացվում, դիպուկահար կրակոցներ են արձակվել ադրբեջանական կողմից: Դեսպան Անջեյ Կասպշիկին իրազեկ են դարձրել տվյալ միջադեպի մասին:

Азербайджан нарушил договоренность
Запланированный по предложению властей Нагорно-Карабахской Республики на 20 марта мониторинг-расследование ОБСЕ на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана вблизи населенного пункта Акн в Аскеранском направлении, в связи с гибелью 17 марта на данном участке от снайперского выстрела с азербайджанской стороны военнослужащего Армии обороны НКР Агарона Айрапетяна, не состоялся  ввиду отказа Азербайджана.
Миссии ОБСЕ во главе с личным представителем Действующего председателя ОБСЕ послом Анджеем Каспршиком пришлось вести расследование инцидента в одностороннем порядке, сообщает пресс-служба МИД НКР. Представители Министерства обороны НКР проинформировали мониторинговую группу о деталях грубого нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, в результате чего погиб военнослужащий Армии обороны НКР.
Спустя несколько минут после отъезда миссии ОБСЕ по точке, где проводилось расследование,  были произведены снайперские выстрелы с азербайджанской стороны. Посол Каспршик был поставлен в известность о  данном инциденте.