Մեր տնտեսության աճն ու անկումը միաժամանակ
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է այս տարվա առաջին եռամսյակի մակրոտնտեսական ցուցանիշները։ Դրանք շատ հակասական են։
Առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե կորոնավիրուսի ու արտակարգ դրության պայմաններում մեր տնտեսությունն իրոք նոր հնարավորություններ է գտել։ Քանզի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն (ՏԱՑ) այս տարվա հունվար–մարտին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է կլոր 4 տոկոսով։
Նույն ժամանակահատվածում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 8,7 տոկոսով, գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը՝ 4,5, առևտրի շրջանառությունը՝ 0,2, ծառայությունների ծավալը (առանց առևտրի)՝ 5,5, էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ 14,8, միջին ամսական անվանական աշխատավարձը՝ 9,2 (պետական հատվածում՝ աճը 10,5 տոկոս է, իսկ մասնավորում՝ 7,7 տոկոս), արտահանումը՝ 0,2 տոկոսով։ Եվ այս պայմաններում գները «հաջողացրել» են նվազել 0,1 տոկոսով։
Մի քիչ վատ է պատկերը շինարարության ոլորտում (այս տարվա երեք ամսում նախորդի համեմատ կա նվազում 9,4 տոկոսով) և արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ (անկումը՝ 4 տոկոս), բայց մակրոթվերը դրանից չեն տուժում։
Կրկնեմ, կարող է թվալ, թե մենք կորոնավիրուսային պայմաններում դրախտի բանալին գտել ենք, սակայն Վիճկոմի ներկայացրած մեկ այլ թվեր հուշում են, որ վիճակն իրականում լավ չէ և մակրոտնտեսական միտումները բացասական ուղղությամբ են։
Այսպես, այս տարվա մարտին (երբ կորոնավիրուսն «այո»–ի քարոզից օգտվելով սկսեց արագ տարածվել ու երբ իշխանություններն ստիպված եղան ուշացումով արտակարգ դրություն հայտարարել) նախորդ տարվա մարտ ամսվա համեմատ ունենք ՏԱՑ ցուցանիշի 4,9–տոկոսանոց անկում։
Նույն ժամանակահատվածների համեմատությամբ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը նվազել է 1,9 տոկոսով, շինարարության ծավալը՝ 26,2 տոկոսով, առևտրի շրջանառությունը՝ 9,9 տոկոսով, ծառայությունների ծավալը (առանց առևտրի)՝ 4,8, էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ 1, արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 16, արտահանումը՝ 17,4։
Միտումները հիմնականում վատն են նաև, երբ համեմատում ենք այս տարվա մարտը փետրվարի նկատմամբ։ Եվ դա այն դեպքում, երբ ավանդաբար մարտը փետրվարի նկատմամբ միշտ աճ է լինում։ Այս տարի այդպես չէ։ Մարտի ՏԱՑ–ը փետրվարին զիջում է։
Կարելի է գրեթե 100–տոկոսանոց ճշգրտությամբ կանխատեսել, որ այս տարվա ապրիլը շատ ավելի վատ մակրոտնտեսական պատկեր է արձանագրելու նախորդ տարվա ապրիլի ու այս տարվա մարտի համեմատ։
Եվ այսպես, ճգնաժամը թակում է բոլորիս դուռը, կորոնավիրուսի տարածման տեմպը լրջորեն մտահոգում է, Ադրբեջանը հոխորտում է, հայ–ռուսական հարաբերություններն իջել են պատմական նվազագույն մակարդակի։ Իսկ ներսում մեզ հրամցնում են սեփականության լկտի վերաբաշխում, քաղաքական հետապնդումներ ու էժանագին շոուներ։
Ստեղծված իրավիճակից ելքը լուրջ հակաճգնաժամային քաղաքականության իրականացումն է՝ պրոֆեսիոնալների, հակաճգնաժամային կառավարման կարողություններ ունեցողների և կոմպետենտ մարդկանց միջոցով։
Հանրությունը պառակտող և հնամաշ «լայվերով» երկար չենք ձգի։ Մեզ Ազգային համաձայնության նոր կառավարություն է պետք՝ իշխանության ներսում առկա առողջ շրջանակների ու կառավարությունից դուրս գտնվող մասնագիտական, քաղաքական շրջանակների ներգրավմամբ։

Одновременный рост и спад нашей экономики
Статистический комитет РА опубликовал макроэкономические показатели за первый квартал текущего года. Они весьма противоречивы.
На первый взгляд может показаться, что в условиях коронавируса и чрезвычайного положения наша экономика действительна нашла новые возможности, так как показатель экономической активности (ПЭА) в январе-марте этого года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, вырос на 4 процента.
За тот же период объем промышленного производства вырос на 8,7 процентов, объем валовой с/х продукции – на 4,5, торговый оборот – на 0,2, объем услуг (без торговли) – на 5,5, производство электроэнергии – на 14,8, среднемесячная номинальная зарплата – на 9,2 (в госсекторе – на 10,5 процентов, а в частном – на 7,7), экспорт – на 0,2 процента. И в этих условиях цены «изловчились» снизиться на 0,1 процента.
Немного хуже картина в строительном секторе (за 3 первых месяца этого года, по сравнению с первым кварталом предыдущего, имеется спад в 9,4 процента) и во внешней торговле (спад в 4 процента), но макропоказатели от этого не страдают.
Повторюсь: может показаться, что в условиях коронавируса мы нашли ключи от рая, но представленные Статистическим комитетом другие цифры подсказывают, что положение в реальности плохое, и макроэкономические тенденции имеют негативную направленность.
Итак, в марте этого года (когда коронавирус начал быстро распространяться, воспользовавшись агиткампанией «да», и когда власти оказались вынуждены объявить с опозданием чрезвычайное положение), по сравнению с мартом прошлого года, мы имеем спад ПЭА в 4,9 процентов.
В сравнении с тем же периодом прошлого года, в марте объем промышленного производства сократился на 1,9 процентов, объем строительства – на 26,2, торговый оборот – на 9,9, объем услуг (без торговли) – на 4,8, производство электроэнергии – на 1, внешняя торговля – на 16, экспорт – на 17,4.
Тенденции в основном негативные в том числе при сравнении мартовских показателей текущего года с февральскими. И это в условиях, когда март традиционно фиксирует рост по отношению к февралю. В текущем году это не так. ПЭА за март уступает февральским показателям.
Можно практически со 100-процентной точностью прогнозировать, что апрель этого года зафиксирует намного более худшие макроэкономические показатели, по сравнению как с апрелем прошлого года, так и с мартом текущего.
Итак, кризис стучится во все двери, темп распространения коронавируса вызывает серьезное беспокойство, Азербайджан воинствует, армяно-российские отношения опустились до самого низкого в своей истории уровня, а внутри страны нам пытаются подсунуть наглый передел собственности, политические преследования и дешевые шоу.
Выходом из сложившейся ситуации является осуществление серьезной антикризисной политики посредством профессионалов, компетентных и обладающих способностями антикризисного управления людей.
На раскалывающих общество и изживших себя «лайвах» далеко не уедешь.
Нам нужно новое правительство Национального согласия с привлечением здоровой части нынешней власти и профессиональных, политических кругов вне действующего правительства.