Մարտի 23–ին կլրանա Շուշիի կոտորածի 91–րդ տարելիցը
1920թ. մարտի 23–ին Շուշիում կոտորած է տեղի ունեցել։ Այդ օրը ադրբեջանական բանակի ու թաթարական խուժանի կողմից սպանվել է շուրջ ութ հազար հայ, երեք հազարն էլ գերի ու պատանդ են մնացել։ 400 աղջիկների բաժանել են ասկյարներին։ Քաղաքի մնացած հայ բնակչությունը, օգտվելով թանձր մառախուղից, կարողացել է տարբեր ճանապարհներով հայրենի քաղաքից հեռանալ։
Առավոտյան ժամը 4–ին Շուշի բերդաքաղաքի հայկական թաղամասում գտնվող զորանոցում նախապես տեղակայված ադրբեջանական բանակի 1500 հոգանոց գնդի զինվորները սկսել են հարձակումը հայկական թաղամասի բնակիչների վրա։
Շուշին այդ ժամանակ ուներ 42 000 բնակչություն, որից 23 000–ը հայեր էին։ Ասկյարները մտել են շուրջ 8 հազար բնակարաններ, դուրս բերել ողջ ունեցվածքը, գնդակահարել կամ մորթել բնակարանի անպաշտպան տերերին, հրկիզել տներն ու թալանը շտապ տեղափոխել իրենց թաղամաս։
Կատարվածի վերաբերյալ գրությունները ՀՀ կառավարությունն ու Թիֆլիսը հիմնականում լուրջ չեն ընդունել։
Շուշիին զուգահեռ՝ ադրբեջանական ասկյարները ռմբակոծել ու ավերել են հայկական 32 գյուղեր, կոտորել նրանց բնակչությանը։
Այս կոտորածներն իրականացվել են Նուրի փաշայի, Խալիլ բեյի և Ղարաբաղի նահանգապետ Խոսրովբեկ Սուլթանովի ղեկավարությամբ։
«Շուշի» բարեգործական հիմնադրամի կառավարիչ, արձակագիր, հրապարակախոս Բակուր Կարապետյանը նշել է, որ թե՛ Շուշիի, թե՛ Բաքվի և թե՛ Սումգայիթի դեպքերն իրականացնողները նույն ձեռագիրն ունեն, սակայն մինչ այժմ այդ ոճրագործությունները չեն պատժվել։

23 марта исполнится 91-я годовщина Шушинской резни
23 марта 1920 года в Шуши произошла резня: солдатами азербайджанской армии было убито около 8 тысяч армян, около трех тысяч были взяты в плен, 400 девушек были отданы на поругание аскерам. Остальной части армянского населения города, благодаря густому туману, удалось выбраться из города и рассеяться по разным местностям. Рано утром, в 04.00, 1500 солдат полка азербайджанской армии, дислоцированного в армянском квартале крепости Шуши, начали нападение на жителей армянского квартала. На тот момент Шуши имел 42 тысячи населения, из них 23 тысячи были армяне. Аскеры вошли в около 8 тысяч квартир, вынесли имущество, расстреляли или зарезали беззащитных хозяев квартир, подожгли дома, а украденное перевезли в свой квартал.
Параллельно с Шуши азербайджанские аскеры разрушили  32 армянских села, совершив резню и среди сельского населения.
Резня была осуществлена под руководством Нури-Паши, Халиль-Бея, а также генерал-губернатора Карабаха Хосровбека Султанова.
Руководитель благотворительного фонда «Шуши», прозаик и публицист Бакур Карапетян отметил, что почерк организаторов событий в Шуши, как и  событий в Баку и Сумгаите, тот же, но до сих пор эти преступления не наказаны.