Լավրովն ու Մամեդյարովը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը
Մայիսի 19-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի միջև: Այս մասին տեղեկացնում է minval.az կայքը` հղում տալով Ադրբեջանի արտգործնախարարության մամուլի ծառայությանը:
Նախարարները, համաձայն երկու երկրների նախագահների միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցից հետո ստացած ցուցումների, քննարկել են Դաղստանի Հանրապետությունում Ադրբեջանի քաղաքացիների կուտակման խնդիրն ու այն քայլերը, որոնք պետք է ձեռնարկեն երկու երկրները այս խնդրի լուծման համար:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել երկկողմ ռազմավարական հարաբերությունների զարգացման, այդ թվում ՝ առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման վերաբերյալ:
Նախարարները քննարկել են նաև Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը:
Ադրբեջանի արտգործնախարարը ռուս գործընկերոջը տեղեկացրել է վերջերս տեսակոնֆերանսի ձևաչափով Մինսկի խմբի համանախագահների հետ ունեցած հանդիպման մասին:

Лавров и Мамедъяров обсудили в ходе телефонного разговора вопрос урегулирования карабахского конфликта
19 мая состоялся телефонный разговор министров иностранных дел России и Азербайджана Сергея Лаврова и Эльмара Мамедъярова. Об этом говорится в сообщении МИД РФ.
Министры в соответствии с инструкциями, полученными после вчерашнего телефонного разговора между главами России и Азербайджана Владимиром Путиным и Ильхамом Алиевым, обсудили ситуацию, связанную со скоплением азербайджанских граждан в Дагестане и шаги, которые должны быть предприняты для решения этой проблемы.
Кроме этого, стороны обсудили дальнейшее развитие стратегических отношений, в том числе по расширению торгово-экономических связей.
Они также обменялись мнениями по урегулированию карабахского конфликта. В частности, Мамедъяров проинформировал своего коллегу о состоявшейся накануне встрече в формате видеоконференции с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.