Բուհերում ընդունելությունը կիրականացվի մեկ քննության հիման վրա
Հայաստանում բուհերում ընդունելությունը կիրականացվի մեկ քննության արդյունքների հիման վրա: Այդ մասին որոշումն ընդունվեց կառավարության նիստում:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ դիմորդներն ընդունելության քննության և մասնագիտությունների նշումով դիմում-հայտը կարող են Գնահատման և թեստավորման կենտրոն ուղարկել էլեկտրոնային եղանակով՝ մայիսի 25-ից մինչև հունիսի 15-ը:
«Մեկ քննությունը կլինի երկու կամ երեք պարտադիր առարկաներից մեկից։ Իսկ այն քննությունները, որոնք եղել են կամընտրական, թույլ ենք տվել, որ դիմորդն ինքն ընտրի»,- ասաց նախարարը՝ ավելացնելով, որ քննությունները տեղի կունենան հուլիսի 1­8-ը։
Ժամկետն ընտրվել է այնպես, որպեսզի քննական գործընթացը զորակոչին չխանգարի, և զորակոչիկները կարողանան մասնակցել քննություններին։

Прием в вузы будет проведен на основе одного экзамена
Прием в вузы Армении будет проведен по результатам одного экзамена. Это решение было принято на заседании правительства.
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян отметил, что абитуриенты могут отправлять заявки на вступительный экзамен с указанием специальностей в Центр оценки и тестирования электронным способом с 25 мая по 15 июня.
«Будет один экзамен из двух или трех обязательных предметов», – сказал министр, добавив, что экзамены пройдут 18 июля.
Срок был выбран таким образом, чтобы экзаменационный процесс не помешал призыву, и призывники смогли бы участвовать в экзаменах.
По словам Арутюняна, абитуриенты, демобилизующиеся из армии, могут подать заявку электронным способом.