«Ժառանգությունը» պայքարում է նաև որոշ ընդդիմադիրների ցինիզմի դեմ
Այն, որ իշխանական շրջանակները «Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլի մասին բավական ցինիկ և ծաղրական հայտարարություններ են հնչեցնում, թերևս բնական է։ Սակայն ինչպե՞ս են գնահատում ընդդիմադիր դաշտից հնչող նմանօրինակ հայտարարությունները։ «7օր»–ն այս հարցն ուղղել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանին։
–Մի՛ մոռացեք, որ այդ կարծիք հայտնողներից շատերը եղել են նախկին իշխանություն, հետևաբար երևի դա հատուկ հոգեբանության տեսակ է,–պատասխանել է Ստեփան Սաֆարյանը,–այնպես որ, չի կարելի  ասել, որ ցինիզմը հատուկ է միայն իշխանական դաշտին։
Ս. Սաֆարյանը նշել է, որ ի գիտություն են ընդունում այդ ցինիզմը և նաև դրա դեմ են պայքարում, բայց ոչ թե՝ ընդդիմադիր գործիչների դեմ, քանի որ, նրա խոսքերով, իրենց նպատակը իշխանությունների փոփոխությունն է։
–Մենք ընդդիմության փոփոխության խնդիր մեր առաջ չենք դրել և չենք էլ դնելու։ Կարծում եմ, որ եթե Հայաստանի հասարակության մեջ ձևավորվի մի հարթակ, որտեղ բարոյականությունը, առաքինությունը, արժեքներն ուղղակի սերտորեն շաղկապված կլինեն քաղաքականությանը, իսկ այդպիսի հարթակ այսօր ձևավորեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանն իր հացադուլի միջոցով, և եթե այդ հարթակում հավաքվեն բոլոր այդ տեսակի մարդիկ, ու մթնոլորտը փոխվի, այդ դեպքում մնացած ցինիկները չեն երևա,–ավելացրել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարը։

«Наследие» борется и против цинизма некоторых оппозиционеров
То, что властные круги делают довольно циничные и ироничные заявления относительно голодовки основателя партии «Наследие» Раффи Ованнисяна, вполне естественно. Но как же оценивают такого рода заявления, исходящие из оппозиционного лагеря? Корреспондент «7or» обратился с этим вопросом к руководителю парламентской фракции «Наследие» Степану Сафаряну.
«Не забывайте, что многие из тех, кто выражает подобное мнение, в прошлом были властями, следовательно, наверное, это особый вид психологического мышления, - ответил Степан Сафарян. – Так что, нельзя сказать, что цинизм характерен лишь властному лагерю».
Сафарян отметил, что они принимают к сведению этот цинизм и борются против него, но не против оппозиционных деятелей, поскольку, по его словам, их цель – смена власти.
«Мы не ставили перед собой задачи смены оппозиции и не поставим. Думаю, если в обществе Армении сформируется такая плоскость, где нравственность, честность, система ценностей будут тесно связаны с политикой (а такую плоскость сегодня сформировал Раффи Ованнисян путем своей голодовки), если на этой плоскости соберутся именно такие люди и если атмосфера изменится, в таком случае, остальные циники не будут заметны», - добавил Степан Сафарян.