ՍԴ-ն «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքն ու ևս մեկ օրենք ճանաչել է Սահմանադրության հոդվածներին հակասող
Նախագահի դիմումի հիման վրա՝ «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածի 2-րդ կետի և «Բանկային գաղտնիքի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածի` Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու վերաբերյալ գործով Սահմանադրական դատարանը որոշել է.
Ազգային ժողովի կողմից ընդունված` «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածի 2-րդ կետը ճանաչել Սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 75, 78 և 79-րդ հոդվածներին հակասող:
Ազգային ժողովի կողմից ընդունված` «Բանկային գաղտնիքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը ճանաչել Սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 75, 78 և 79-րդ հոդվածներին հակասող:
Նշենք, որ օրենքներից մեկով նախատեսվում է քրեական պատասխանատվություն սահմանել քրեական աստիճանակարգի բարձրագույն կարգավիճակ տալու կամ ստանալու կամ պահպանելու համար՝ 7-10 տարի:
Մյուսով նախատեսվում է, որ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների ստացման համար սահմանված սուբյեկտային սահմանափակումը կվերացվի, և առանձին դեպքերում կստեղծվի հնարավորություն՝ ստանալու բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններ՝ առանց սուբյեկտային սահմանափակման:
Միաժամանակ, նախագիծն առաջարկում է հավելյալ երաշխիքներ և սահմանափակումներ, մասնավորապես, հանցագործությունների սպառիչ ցանկ, որոնցով հարուցված գործերով միայն կարող են իրականացվել որոշակի իրավապահ գործողություններ:

КС Армении признал неконституционными изменения в закон «О банковской тайне» и Кодекс об уголовном судопроизводстве
Конституционный суд Армении в пятницу признал законопроект о внесении изменений в Кодекс об уголовном судопроизводстве и в закон «О банковской тайне» не соответствующим Конституции, сообщили в пресс-службе КС.
Национальное собрание Армении 22 января 2020 года утвердило поправки в законы об «Уголовном судопроизводстве» и «О банковской тайне», которые предлагали снятие ограничений на банковскую тайну. В частности, если ранее можно было раскрыть банковскую тайну только в отношении подозреваемых и обвиняемых, то поправками данные ограничения предлагалось снять.
Президента Армении 6 февраля обратился по данному вопросу в Конституционный суд.
После рассмотрения КС вынес вердикт о признании пункта 2-го части 1-й утвержденного парламентом законопроекта о внесении изменений в Кодекс об уголовном судопроизводстве не соответствующими части 1-й статьи 61-й (Право на судебную защиту и право на обращение в международные органы по защите прав человека), а также статьям 75-й (Организационные механизмы и процедуры осуществления основных прав и свобод), 78-й (Принцип соразмерности) и 79-й (Принцип определенности) Конституции Армении.
Кроме того, КС признал, что утвержденный парламентом законопроект о внесении изменений в закон «О банковской тайне» не соответствует части 1-й статьи 61-й, а также статьям 75-й, 78-й и 79-й Конституции Армении.