ԱՀԿ-ն նախազգուշացրել է, որ կորոնավիրուսի համավարակը վտանգավոր փուլ է մուտք գործել
Աշխարհում հունիսի 18-ին կորոնավիրուսով վարակվածների թվով ռեկորդը վկայում է համավարակի լայն տարածման մասին, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Հեբրեյեսուսը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն։
«Երեկ ԱՀԿ-ում նոր տեղեկություններ են ստացվել COVID-19-ով վարակված ավելի քան 150 հազար նոր դեպքերի մասին։ Ներկայում դա մեկ օրվա ընթացքում գրանցված ամենաբարձր ցուցանիշն է»,-նշել է պաշտոնյան։
Նա հավելել է, որ հիվանդության նոր դեպքերի կեսը գրանցվել է Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում, որը մայիսին համարվել էր համանավակի կենտրոն։ Վարակվածների մեծ թիվ է գրանցվել նաև Հարավային Ասիայում և Մերձավոր Արևելքում։
«Աշխարհը գտնվում է նոր և շատ վտանգավոր փուլում»,-ընդգծել է Հեբրեյեսուսը։
Նա հավելել է, որ մարդիկ հոգնել են տանը մնալուց, իսկ կառավարությունները ձգտում են վերականգնել տնտեսական գործունեությունը։
«Սակայն վիրուսը սրընթաց կերպով տարածվում է, այն դեռևս մահացու վտանգ է ներկայացնում, և մարդկանց մեծամասնությունը դեռևս խոցելի է»,-նախազգուշացրել է ԱՀԿ-ի ղեկավարը։
Կորոնավիրուսի համավարակը տարածվել է գրեթե ամբողջ աշխարհում։ Ընդհանուր առմամբ, ԱԿՀ-ի տեղեկություններով, վարակը հայտնաբերվել է ավելի քան 8,35 միլիոն մարդու մոտ, որոնցից 450 հազարը մահացել է։

ВОЗ предупредила о вступлении в опасную фазу пандемии коронавируса
Рекорд по количеству новых зараженных коронавирусом в мире 18 июня говорит о быстром распространении пандемии, заявил на брифинге глава Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус, передает РИА «Новости».
«Вчера в ВОЗ поступили сведения более чем о 150 тысячах новых случаев COVID-19. На данный момент это самый высокий суточный показатель», – отметил чиновник.
Он добавил, что половина новых случаев инфицирования пришлась на Северную и Южную Америку, которую в мае признали центром пандемии. Также значительное количество заражений зарегистрировано в Южной Азии и на Ближнем Востоке.
«Мир находится в новой и очень опасной фазе», – подчеркнул Гебрейесус.
Он обратил внимание, что людям надоело оставаться дома, а правительства стремятся возобновлять экономическую деятельность.
«Но вирус все еще стремительно распространяется, он по-прежнему смертельно опасен, и большинство людей до сих пор уязвимы», – предостерег глава ВОЗ.
Пандемия коронавируса охватила практически весь мир. Всего, по данным ВОЗ, инфекцию выявили более чем у 8,35 миллиона человек, из них 450 тысяч скончались.