Հնարավոր է` չմասնակցենք ԱԺ-ում սահմանադրական փոփոխությունների համար հրավիրված նիստին. Էդմոն Մարուքյան (տեսանյութ)
9:30 եղել է խորհրդի նիստը և իմացանք, որ ժամը մեկին արտահերթ նիստ է հրավիրված, որով երկրի մայր օրենքը պետք է փոփոխվի և սահմանված է երեքժամյա ռեժիմ: Այս մասին Ազգային ժողովում ճեպազրույցներին ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Ամբողջ աշխարհում, երբ Սահմանադրություն է փոխվում, դա ամիսների աշխատանք է, հանրային լսումներ, դեբատներ, բանավեճեր, Հայաստանում արվում է այդ ձևով: Սա լուրջ խնդիր է թե' մեր միջազգային պարտավորությունների մասով, թե' ժամանակին ասվածի մասով»,-ասաց նա և նշեց, որ Սահմանադրական դատարան չի ուղարկվելու նախագիծը:
Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ իրենց դիրքորոշումն արդեն հայտնել էին և հնարավոր համարեց, որ նիստին էլ չմասնակցեն, քանի որ խմբակցությունում դոմինանտ կարծիքն այն է, որ անիմաստ է այդ նիստին մասնակցելը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը նշեց, որ նոր են ծանոթացել փոփոխությանը, այն էլ մամուլով, և չի հասկանում` ինչով է պայմանավորված այս հրատապությունը: Նա նշեց, որ երկու հիմնական ուղղությամբ է նախատեսվում, որ 12 տարի աշխատած դատավորները պետք է դադարեն պաշտոնավարել, և նոր նախագահ ընտրվի, և երկուսն էլ պատգամավորը խնդրահարույց համարեց: Նա նկատեց, որ նույնիսկ չեն սպասել խորհրդատվական կարծիքի տրամադրմանը, ինչը ևս անտրամաբանական համարեց:
«Այն, որ խորհրդարանը որոշել է չդիմել Սահմանադրական դատարան, խախտում է Սահմանադրության համապատասխան հոդվածը: Այն, թե սա իշխանության յուրացում է, թե ոչ, դա որակում է դատարանը: Առերևույթ որոշակի տարրեր կարող են լինել, քանի որ հակասահմանադրական գործընթացների արդյունքում գործողություններ են նախատեսվում»,-ասաց նա:

Не исключается, что мы не примем участия во внеочередном заседании НС – Эдмон Марукян (видео)
Сегодня в 13:00 созвано внеочередное заседание парламента, на котором должен быть изменен основной закон страны – Конституция, заявил на брифинге руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян, отметив, что узнал об этом только сегодня утром, по время заседания совета Национального собрания.
«Насколько я понял, установлен 3-часовой режим. Поправки Конституции требует длительной работы, месяцы – общественные слушания, обсуждения, дебаты, агитационная кампания, дискуссии. В Армении это делается в такой форме – то есть, приходишь в парламент в 9:30 и узнаешь о том, что Конституция должна быть изменена, просто идешь на заседание и меняешь Конституцию», – отметил депутат.
По убеждению Эдмона Марукяна, это серьезная проблема как в плане международных обязательств Армении, так и по части сказанного ранее.
«Единственный путь – референдум, но сейчас выясняется, что это можно сделать в парламенте, и как выясняется – в 3-часовом режиме. Причем принятый в первом чтении законопроект не будет отправлен в Конституционный суд», – отметил депутат.
По его словам, партия «Светлая Армения» высказала свою позицию во время принятия решения о проведении референдума по изменениям в Конституцию.
«Мы проголосовали в парламенте против этого и получили легитимное право сформировать штаб «Нет». Мы не сформировали этот штаб и призвали политические силы также не формировать штаб «Нет», эта повестка была принята. Однако референдум не состоялся, и сейчас хотят сделать то же самое в парламенте. Не исключаются, что мы вообще не примем участия в заседании. Мы пока обсуждаем этот вопрос, однако во фракции доминирует мнение, что участвовать в этом заседании бессмысленно», – сказал Эдмон Марукян.