Էդմո´ն, իմ հետ ասոցացվելու վախից դարձել ես խամաճիկ
Էդմո´ն, գիտե՞ս որն է քո ու Հրայրի տարբերությունը։ Շատ բան: Շատ բան, որոնք խտանում են այն իրողության մեջ, որ Հրայր Թովմասյանի սանիկները հանուն պետության ու հանուն քավորի զրկանքներ են կրում, կալանավորվում են խելագարի պատվերով ու տղամարդու պես դիմակայում բոլոր հարձակումներին, իսկ քո սանիկն առաջին իսկ հարմար առիթի դեպքում դավաճանում է քեզ, հետո էլ ԱԺ դահլիճում նստած նայում, թե ինչպես են նախ ստորացնում, ապա ծեծում իր քավորին: Սրանք օբյեկտիվ հետևանքներ են:
Քեզ երկու տարի մեղադրում են, որ դու իմ պրոյեկտն ես ու դրանով` քո արժանապատվության հաշվին կարողանում քթիցդ բռնած ուղղորդել: Դու ապրում ես Նիկոլ Փաշինյանի հիվանդագին իրականության մեջ ու դարձել ես այդ պսևդոիրականության ստրուկը։ Իմ հետ ասոցացվելու վախից դարձել ես խամաճիկ, պետության և ժողովրդի թշնամու իշխանության խղճուկ կցորդ` քեզ հետ կործանելով բազմաթիվ փայլուն երիտասարդների ապագան ու քաղաքական կարիերան։
Դու այսօր ունեիր ընտրություն: Իսկ ընտրությունը պետության ու պետության թշնամու միջև էր: Դու ընտրեցիր երկրորդը՝ սեփական ձեռքերով խփելով Հայաստանի ժողովրդավարության դագաղի վերջին մեխը: Արժանապատվությունդ կուլ տալով, երեք տարի քեզ վրա «ոտք սրբողների» շանտաժին ենթարկվելով՝ դու կոտրեցիր մեր պետության ողնաշարը՝ գործելով քաղաքական և բարոյական ինքնասպանություն։
Ի տարբերություն քեզ՝ Էդմո՛ն, Հրայրն ու Սահմանադրական դատարանի մյուս դատավորները չտրվեցին շանտաժի, չվախեցան խելագարի սպառնալիքներից ու հիստերիկ նոպաներից, չտրվեցին էժան մանիպուլյացիաների: Գիտե՞ս ինչու, որովհետև նրանք արժանապատվություն ունեն:
Հայաստանի Հանրապետությունում այսուհետև չկան կողմեր։ Կա՛մ դու խելագարի հետ ես, կա՛մ ժողովրդի։ Ես պատրաստ էի այսօր ինքս դառնալ քո «պրոյեկտը», եթե կանգնեիր ժողովրդի կողքին, բայց դու ընտրեցիր երկրի քաղաքական ասպարեզից թարախի հետ դեն շպրվելու հեռանկարը: Դու դեն կնետվես` ընդմիշտ կրելով «նախկինի» ու «նիկոլականի» խարանը։ Չկասկածե՜ս: Քաղաքական տզրուկների ինստիտուտն էլ ենք թողնելու անցյալում:
«Լուսավոր Հայաստանի» հարգարժա՛ն անդամներ,
եթե ձեր շարքերում կան մարդիկ, ովքեր դեռ ընդունում են ոչ թե Փաշինյանի ֆեյսբուքյան, այլ իրական իրականությունը, ապա դարձե՛ք ընդդիմություն։ Իրական ընդդիմություն: Դո՛ւրս եկեք կործանարար իշխանությունից, կանգնե՛ք ժողովրդի կողքին։ Ժողովուրդը շնորհակալ կլինի, մենք էլ ձեզ՝ խոնարհ ծառա։ Դուք դեռ շանս ունեք հրաժարվել գլխիկոր ապագայից:
Հայաստանի Ազգային ժողովում արդեն կա մեկ ընդդիմություն՝ ի դեմս ԲՀԿ-ի։ Չնայած բոլոր քաղաքական հալածանքներին՝ նրանցից յուրաքանչյուրը միշտ բացճակատ ու բարձր գլխով է քայլելու, որովհետև առանց վարանելու իրենցից կախված ամեն բան արեցին իրավական պետության ոչնչացումը կանխելու համար:

Эдмон, от страха ассоциироваться со мной ты стал марионеткой
Эдмон, знаешь, в чем разница между тобой и Грайром? Во многом. Во многих вещах, которые сгущаются в реальности, где воспитанники Грайра Товмасяна во имя государства и во имя крестного несут лишения, подвергаются арестам по заказу сумасшедшего и, как мужчины, противостоят всем нападкам, а твой крестник при первом же удобном случае предает тебя, а потом, сидя в зале НС, смотрит, как сперва унижают, а потом и бьют его крестного. Это объективные последствия.
Уже два года тебя обвиняют в том, что ты – мой проект, и этим, за счет твоего достоинства, тебя водят за нос. Ты живешь в болезненной реальности Никола Пашиняна и стал рабом этой псевдореальности. От страха ассоциироваться со мной ты стал марионеткой, жалким придатком врага государства и народа, разрушая с собой и будущее и политическую карьеру многочисленных блестящих молодых людей.
У тебя сегодня был выбор. А выбор был между государством и врагом государства. Ты выбрал второе, собственноручно забив последний гвоздь в гроб демократии в Армении. Проглотив собственное достоинство, три года подвергаясь шантажу «вытирающих об тебя ноги», ты сломал хребет нашего государства, совершив политическое и моральное самоубийство.
В отличие от тебя, Эдмон, Грайр и другие судьи Конституционного суда не поддались шантажу, не побоялись угроз сумасшедшего и истерических приступов, не поддались дешевым манипуляциям. Знаешь почему? Потому что у них есть достоинство.
В Республике Армения более нет сторон. Либо ты с сумасшедшим, либо с народом. Я был готов сегодня сам стать твоим «проектом», если бы ты встал рядом с народом, но ты выбрал перспективу быть отброшенным с политической арены страны. Ты будешь отброшен, навсегда неся на себе клеймо «бывшего» и «сторонника Никола». Не сомневайся. Институт политических пиявок тоже оставим в прошлом.
Уважаемые члены «Светлой Армении»,
если в ваших рядах есть люди, которые пока признают не фейсбуковскую реальность Пашиняна, а реальную, то станьте оппозицией. Реальной оппозицией. Покиньте губительную власть, встаньте рядом с народом. Народ будет благодарен, а мы – вам смиренные слуги. У вас еще есть шанс отказаться от губительного будущего.
В Национальном собрании Армении уже есть одна оппозиция – в лице партии «Процветающая Армения». Несмотря на все политические гонения, каждый из них всегда будет идти с высоко поднятой головой, поскольку они без колебаний сделали все от них зависящее для предотвращения уничтожения правового государства.