ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը մեկուսացել է
ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը վարակակրի հետ շփվելու պատճառով մեկուսացել է, սակայն օրեր առաջ հանձնած թեստի պատասխանը եղել է բացասական: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին ասաց ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
«Գաբրիել Բալայանը շփում է ունեցել վարակակրի հետ և այդ պատճառով մեկուսացել է, սիմպտոմներ չունի, ինքնազգացողությունը լավ է և շարունակում է հեռավար կապի միջոցով իրականացնել իր գործառույթների զգալի մասը»,-հայտնեց Ստեփանյանը:
Խոսնակը նաև տեղեկացրեց, որ հաշվի առնելով ԶՈՒ բոլոր օղակների անձնակազմի հետ ՊՆ ղեկավարության մշտական անմիջական շփումը, ելնելով ԶՈւ անձնակազմի առողջապահական անվտանգության պահպանմամբ՝ ռազմաբժշկական ընթացակարգերով սահմանված չափորոշիչներով որոշակի պարբերականությամբ ՊՆ և ԶՈՒ ղեկավար կազմը թեստավորվում է, Բալայանը օրեր առաջ էր թեստավորվել և պատասխանը բացասական էր:
Հայաստանում հունիսի 24-ի դրությամբ արձանագրվել է կորոնավիրուսի` մեկ օրում ամենամեծ թիվը` 771 նոր դեպք:

Замминистра обороны Габриел Балаян изолирован, хотя результат его теста отрицательный
Заместитель министра обороны Армении Габриел Балаян изолирован по причине общения с зараженным, хотя и результат теста, сданного несколько дней назад, был отрицательным. Об этом в ответ на вопрос «Арменпресс» сказала пресс-секретарь МО Шушан Степанян.
«Габриел Балаян имел контакт с носителем инфекции, поэтому он изолирован, не имеет симптомов, самочувствие хорошее и продолжает осуществлять значительную часть своих функций посредством дистанционной связи», – сообщила Степанян.
Пресс-секретарь также сообщила, что с учетом постоянного непосредственного общения руководства МО с персоналом всех звеньев ВС, исходя из сохранения безопасности персонала ВС, руководящий состав МО и ВС с определенной периодичностью тестируются по критериям, установленным военно-медицинскими процедурами, Балаян несколько дней назад был протестирован и ответ был отрицательным.