Իշխանությունները վրդովված են Ռուստամ Բադասյանից, կարծում են՝ նա է այս իրավական անգրագիտության և ՍԴ հարցում իրենց խայտառակվելու թիվ 1 պա­տասխանատուն․ «Հրապարակ»
Իշխանական իրավաբան պատգամա­վորներն ու արդարադատության նախա­րար Ռուստամ Բադասյանը հանգստյան օրերին քննարկումների մեջ են եղել: «ՍԴ-ի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծ են մշակել, որ սահմանադրա­կան փոփոխությունները կյանքի կոչելու խոչընդոտները վերացնեն:
Իշխանական թիմում խիստ վրդովված են, կարծում են, որ այս իրավական անգրագիտության եւ իրենց խայտառակվելու թիվ 1 պա­տասխանատուն Ոուստամ Բադասյանն է, եւ Փաշինյանը նրան պետք է օր առաջ ազատի: Բադասյանը փորձում է մեղմել թիմի զայրույթը եւ որոշել է գերակատա­րել «պլանն» ու ուղիներ գտնել, որ այլ օրենքներում փոփոխություններով դա­դարեցվեն նաեւ արձակուրդում գտնվող ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիա­զորությունները:
«Սահմանադրական դա­տարանի մասին» օրենքի համաձայն, ՍԴ դատավորներն ունեն ամենամյա հերթա­կան վճարովի արձակուրդի իրավունք՝ 30 աշխատանքային օր, այսինքն՝ շուրջ 1 ամիս Թովմասյանն արձակուրդում է լինե­լու, հետեւաբար՝ ՍԴ նախագահ, սակայն այդ ընթացքում նա չի մասնակցելու ՍԴ նիստերին, նրա լիազորությունները կարող են դադարեցվել նրա՝ արձակուրդից վերա­դառնալու օրը միայն: Սակայն պարզվում է՝ մի նյուանս էլ կա. ՍԴ օրենքի համա­ձայն, ՍԴ-ում քվորումի բացակայության պարագայում նախագահի ԺՊ-ն կարող է հետ կանչել արձակուրդում գտնվող դա­տավորներին, որոնք կմասնակցեն նիստե­րին եւ որոշումների կայացմանը:

В правящей команде крайне возмущены Рустамом Бадасяном и считают его основным ответственным за этот позор – «Грапарак»
Газета «Грапарак» пишет, что депутаты-юристы правящей команды и министр юстиции Рустам Бадасян в нерабочие дни провели обсуждения. Разработали законопроект о внесении изменений в закон «О конституционном суде», чтобы устранить препятствия на пути реализации конституционных изменений.
В правящей команде крайне возмущены, считают, что основным ответственным за эту правовую безграмотность и этот позор является Рустам Бадасян, и Пашинян должен днем раньше отправить его в отставку. Бадасян пытается смягчить возмущение команды и решил перевыполнить «план» и найти пути, чтобы с помощью внесения поправок в другие законы были прекращены также полномочия находящегося в отпуске председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна.
Согласно закону «О конституционном суде», судьи Конституционного суда имеют право на ежегодный оплачиваемый отпуск – 30 рабочих дней, то есть, Грайр Товмасян около месяца будет в отпуске, следовательно, как председатель КС он не может в этот период участвовать в заседаниях суда и его полномочия могут быть прекращены после возвращения из отпуска.
«Однако, выясняется, есть один нюанс: согласно закону «О Конституционном суде», в случае отсутствия кворума в Конституционном суде, и.о. председателя может вызвать из отпуска судей, которые примут участие в заседаниях и принятии решений», – отмечает издание.